اعطای گواهینامه درجه یک هنری در رشته شعر به مرتضی امیری اسفندقه | خبرگزاری صبا
امروز ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۵۸

اعطای گواهینامه درجه یک هنری در رشته شعر به مرتضی امیری اسفندقه

مراسم اعطای گواهینامه درجه یک هنری در رشته شعر به مرتضی امیری اسفندقه، امروز 24 خرداد ماه برگزار شد.

به گزارش صبا به نقل از روابط‌عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، مراسم اعطای گواهینامه درجه یک هنری در رشته شعر به مرتضی امیری اسفندقه، امروز ۲۴ خرداد ماه با حضور ایوب دهقانکار مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران به نمایندگی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی بخشی‌زاده معاون صدای جمهوری اسلامی ایران و مدیران شبکه‌های رادیویی و همچنین تعدادی از شاعران در ساختمان شهدای رادیو صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در این مراسم ایوب دهقانکار با بیان اینکه باعث افتخار و مسرت اوست که در این جمع باشد، اظهار کرد: در عین مسرت و خوش‌وقتی، برای بنده ثقیل است از شعر و ادب سخن بگویم، زیرا سطح وزانت و ادبیت محفل بسیار بالاست، لذا قصد اساعه و اطاله کلام ندارم فقط به حکم این که مامورم و معذور در حد چند جمله در خدمت عزیزان خواهم بود.

او در ادامه تصریح کرد: دانشمندان علوم شناختی و روانشناسی دوگانه‌‎ای ‌دارند تحت عنوان  competence و performance که با تعریفی ساده، اولی همان میزان ظرفیت درونی افراد بوده و دومی نمای بیرونی است. در برخی افراد performance یا همان نمای بیرونی ممکن‌ است بروز و نمود بیشتری داشته باشد، حال آن‌که علی‌القاعده competence باید بزرگتر از performance باشد؛ به زعم بنده این دوگانه‌ای که به عنوان یک تئوری در محافل علمی دنیا مطرح شده است خیلی زیباتر، ظریف‌تر و دقیق‌تر در ادبیات فاخر فارسی وجود دارد و به آن اشاره شده است، آنجایی که سعدی شیرازی می‌گوید: «به اندازه بود باید نمود                خجالت نبرد آن که ننمود و بود»

وی افزود: به نظر من مرتضی اسفندقه جزو کسانی است که مشمول این بیت شعر است و بود او بیشتر از نمودش است. به واقع او قبل از گرفتن این گواهینامه، نشان درجه یک اخلاق گرفت. این گواهینامه که عالی‌ترین درجه ادبی کشور است و به امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده، وسیله‌ای برای قدردانی از زحمات او و خدماتی است که به جامعه ادبی ارایه داده است.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران در پایان سخنان خود گفت: بنده از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هم به جامعه شعر و ادب کشور و هم به مرتضی اسفندقه تبریک می‌گویم. امیدوارم که بیش از پیش شاهد شاعری و شاعرپروری این شاعر باشیم و بتواند نسل‌های جدیدی از شاعران را به جامعه ادبی کشور معرفی کند.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است