تماشای مجازی نسخه قرآن طوماری کتابت شده در سده دهم هجری | خبرگزاری صبا
امروز ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۵۴

تماشای مجازی نسخه قرآن طوماری کتابت شده در سده دهم هجری

مجموعه نسخه‌شناسی و نسخه‌پژوهی هنری اداره کل هنری فرهنگستان هنر یک نسخه‌ نفیس از قرآن کریم را در درگاه الکترونیکی خود به نمایش گذاشت.

به گزارش صبا به نقل از روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، مجموعه نسخه‌شناسی و نسخه‌پژوهی هنری اداره کل هنری فرهنگستان هنر به مناسبت شب‌های قدر، نسخه‌ای نفیس از قرآن کریم را در درگاه الکترونیکی خود به نمایش گذاشت.

این نسخه قرآنی نفیس توسط مظفربن عبدالله الحسنی المازندرانی در سال ۹۸۶ هجری قمری به خط نسخ و با قلم ریز (قلم غبار) کتابت شده است. از نظر تاریخی این نسخه مربوط به دوره صفویه و منشا آن ایران و احتمالا شیراز است.

از نظر مشخصات ظاهری، نسخه در قالب طوماری به طول تقریبا ۶/۵ متر و عرض آن ۷ سانتی متر کتابت شده است. سرلوحه تاجدار مرصع و مذهب، کتیبه‌های چهارگوش زرین و نقوش گل طلاکاری شده در سرتاسر متن، بخشی از آرایه‌های هنری به کار رفته در این نسخه است.

کاتب نسخه علاوه بر کتابت کلیه آیات قرآن در قالب طومار با خالی گذاشتن برخی قسمت‌ها و ایجاد فضای مناسب، آیه «بسم الله الرحمن الرحیم»، ذکر صلوات، نام پیامبر(ص)، نام حضرت فاطمه(س) و نام دوازه امام معصوم، بخش‌هایی از «دعای نادعلی» و همچنین نام خود را به صورت هنرمندانه بر روی متن درج نموده است. این نسخه نفیس قرآنی  با شماره دسترسی Is 1623 در کتابخانه چستربیتی نگهداری می‌شود.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است