نگاهی به «ناز نگه» در «نیستان» | خبرگزاری صبا
امروز ۱ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۰۹

نگاهی به «ناز نگه» در «نیستان»

برنامه «نيستان» مجله موسیقی رادیویی، پنجشنبه شب ١٦ ارديبهشت از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون صبا، برنامه «نیستان» مجله موسیقی رادیویی پنجشنبه شب ١۶ اردیبهشت با گفتگوی رضا مهدوی موسیقیدان و پژوهشگر و کارشناس موسیقی رسانه با سید رضا طیبی خواننده درباره آلبومی که «ناز نگه» نام دارد، پخش می‌شود.

آلبوم «ناز نگه» اثری با صدای رضا طیبی و آهنگسازی استاد همایون خرم است. نوازندگی این آلبوم را بابک شهرکی، علی زارع، وحید وفایی، پدرام شهرکی، فضل الله شهرکی، امیرحسین رضا، رابعه زند، نازنین ابراهیمی و سامان احتشامی برعهده داشتند.

در این‌برنامه با سید رضا طیبی درباره آثار استاد همایون خرم که دراین آلبوم بازخوانی شده است صحبت می‌شود.

در بخش اول برنامه، ندا رادمهر تازه‌ترین اخبار حوزه موسیقی را روایت می‌کتد و درباره مراسم ویژه نادعلی دربوشهر می‌گوید.

«شروه‌خوانی» و «دُم دُم سحر» مناجات‌هایی هستند که در مراسم‌ مختلفی در بوشهر از جمله شهادت حضرت علی (ع) خوانده و اجرا می‌شود. قطعه «نادعلی» نیز، یکی از قطعه‌های‌ معروف ویژه شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان است که در بوشهر اجرا می‌شود. عبدالرضا اخلاقی خواننده و نوازنده در گفتگو با رادمهر درباره این مراسم می‌گوید.

در بخش دوم، فرنوش تدین به معرفی آلبوم «رقص و شادیانه‌های ترکمن» با گردآوری و تحقیق منصوره ثابت زاده می‌پردازد و قطعات این آلبوم را تدین معرفی می‌کند.

«رقص شادیانه‌های ترکمن» مجموعه‌ ۱۹ قطعه موسیقی رقص و شادیانه‌های ترکمنی با اجرای دوتار، نی و آواز. مهمترین رقص ترکمن‌ها رقص خنجر است که در سده‌ اخیر ذکر خنجر نامیده می‌شود و در قدیم با شمشیر آن را اجرا می‌کرده‌اند. دوتار و آواز این اثر اجرای قلیچ انوری، قربان محمد روان، اولیاقلی یگانه، نظرلی محجوبی، آراز مراد آرخی و نی اثر جمعه قلی قربانی است.

در بخش سوم از ایده تا اجرا، استاد کیوان ساکت از چگونگی پیوند شعر و موسیقی آوازی صحبت می‌کند.

برنامه «نیستان» ساعت ۲۲ به تهیه‎‌کنندگی وحید رستگاری و همراهی یلدا احتشامی از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶مگاهرتز پخش می‌شود.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است