خوانش بخشی از کتاب «ممیز/…» | خبرگزاری صبا
امروز ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۳۷

خوانش بخشی از کتاب «ممیز/…»

فیلم خوانش بخشی از مطالب کتاب «ممیز/...» به همت نویسندگان کتاب درباره‌ مرتضی ممیز در وبگاه فرهنگستان هنر به نمایش درآمد.

به گزارش صبا به نقل از روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، به مناسبت هفته گرافیک، فیلم خوانش بخشی از مطالب کتاب «ممیز/…» توسط نویسندگان کتاب درباره‌ مرتضی ممیز عضو جاوید فرهنگستان هنر که به کوشش گروه تاریخ شفاهی فرهنگستان هنر تهیه شده است، در وبگاه این فرهنگستان به نمایش درآمد.

یادنامه مرتضی ممیز در شهریور ماه سال گذشته در مراسم نکوداشت این هنرمند فقید، منتشر شد. پدیدآورنده این کتاب، فرزاد ادیبی و ناشر آن انتشارات بامداد نو است. در این یادنامه مطالبی از اعضای فرهنگستان هنر مانند: مجید کیانی، غلامحسین امیرخانی، جلال شباهنگی و صداقت جباری به چشم می‌خورد. همچنین از محمد صالح‌علا، غلامحسین نامی، محمدحسین حلیمی، فخرالدین فخرالدینی، قباد شیوا، ابراهیم حقیقی، فرشید مثقالی و… نیز مطالبی درباره زوایای شخصیت، کار و آثار مرتضی ممیز دیده می‌شود.

فرزاد ادیبی درباره گردآوری این کتاب عنوان کرد: در این کتاب تلاش کردم که به بخش‌هایی از زندگی حرفه‌ای و خانوادگی استاد بپردازم که قبلا کمتر اشاره شده بود و یا اصلا در این‌‌باره صحبتی نشده بود. ابتدا تمامی کارها و فعالیت‌های ممیز را فهرست کردم و از سرآمدان این تخصص‌ها خواهش کردم که درباره شخصیت کاری جناب ممیز در آن تخصصی بنویسند. مثلا در مورد نویسندگی او از «ضیاء موحد» مطلب گرفتم، درباره‌ ممیز نقاش از غلامحسین نامی نوشته‌ای را در کتاب آوردم و در مورد خلق و خوی او به‌عنوان همسر، با همسرشان گفت‌وگو کردم و در نهایت به گردآوری این کتاب منتهی شد.

وی در همین زمینه عنوان کرد: فیلمی نیز که حاوی روایت هنرمندان از استاد ممیز است و در راستای تدوین یادنامه استادم تهیه شده است، به مناسبت هفته گرافیک برای علاقه‌مندان در وبگاه فرهنگستان هنر به نمایش گذاشته می‌شود.

هرساله در ۲۷ آوریل به مناسبت روز جهانی گرافیک در بسیاری از کشورها مراسمی برگزار می‌شود و در چند ساله اخیر به دلیل برگزاری نمایشگاه‌ها و رویدادهای متعدد با عنوان هفته گرافیک از آن یاد می‌شود.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است