روایت مدیرعامل خانه سینما از دیدار با رییسی/ گفتگو و آزادیِ بیان راه پیشرفت است | خبرگزاری صبا
امروز ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۶
صبا گزارش می دهد؛

روایت مدیرعامل خانه سینما از دیدار با رییسی/ گفتگو و آزادیِ بیان راه پیشرفت است

منوچهر شاهسواری درباره دیدار با رییس قوه قضاییه و موضوعاتی که در آن جلسه مطرح شد، می‌گوید.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری صبا، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما که در نشست «نقش سینما در کاهش آسیب‎‌های اجتماعی و مبارزه با مفاسد اقتصادی» با حضور سید ابراهیم رییسی رییس قوه قضاییه حاضر بود درباره این نشست بیان کرد: اگر سینما و صنعت جدید نداشته باشیم، در حاشیه تمدن جدید هستیم و در متن این تمدن قرار نخواهیم داشت و زمانی که چنین اعتقادی نسبت به سینما وجود داشته باشد، گفتگو کردن با همه اجزای حکمرانی کشور اعم از قوه قضاییه، قوه مقننه، قوه مجریه، سایر نهادها، گروه‌های فکری و اندیشه‌ای برای همه الزام است.

وی اظهار کرد: آنچه که در جلسه با رییس قوه قضاییه گذشت و عنوانی که برای آن درباره آسیب‌های اجتماعی و مفاسد اقتصادی دیده شده بود، به نظر می‌آید که از یک ضرورتی سخن می‌گوید و آن ضرورت این است که حتما دارای آسیب‌های اجتماعی هستیم و به تبع آن مفاسد اقتصادی نیز وجود دارد؛ ضمن اینکه خود مفاسد اقتصادی نیز تشدیدکننده آسیب‌های اجتماعی است.

شاهسواری با اشاره به لزوم مبارزه سیستماتیک با فساد ادامه داد: برای اینکه با این موضوع مبارزه کنیم و به قول رییس قوه قضاییه مبارزه سیستماتیک صورت گیرد، حوزه فرهنگ می‌بایست به شدت فعال شود و برای فعال شدن حوزه فرهنگ، صنعت تصویر از چند نیاز برخوردار است؛ نیاز اول این است که گوینده و هنرمند باید نسبت به آنچه که می‌گوید احساس امنیت کند و توقع ما از بابت احساس امنیت، از قواعد و قوانین قوه قضاییه است.

تهیه‌کننده «مزار شریف» افزود: بدون وجود امنیت، آزادی بیان وجود نخواهد داشت یا در آزادی بیان، تردید وجود دارد. بدون آزادیِ بیان نمی‌شود در صحنه مبارزه با مفاسد اقتصادی، اجتماعی، بالا بردن سطح دانش، ارتباط، دلبستگی و تقید به جایی که در آن زندگی می‌کنیم که نام آن ایران است، نقش آفرینی کرد و این‌ها لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

تهیه‌کننده سینما در ادامه با بیان اینکه تکه تکه کردن جامعه فرهنگی و هنری کشور از نظرش یک فساد است، گفت: اگر در هر گروه، هر کس و در هر جایی اهل فرهنگ و به ویژه از سینماگران، با قیچی دیدگاه‌های خود، اقدام به تقسیم بندی کنند، در واقع مجموعه‌ای از آحاد کشور را که مخاطبان این گروه‌ها هستند از هم قیچی و جدا می‌کند. به اعتقاد من نباید در این حوزه ایجاد تفاوت، رانت فرهنگی و اطلاعاتی کنیم.

شاهسواری در پاسخ به پرسشی درباره رویکرد رییس قوه قضاییه به موضوع سینما بیان کرد: بخشی از مباحث مربوط به مسائل عمومی بود که کاری به آن ندارم اما بخشی از مباحث ویژه رییس قوه قضاییه مربوط به روایت‌ها بود، اساسا روایت‌ها و جدل روایات از همان بنیانی می‌آید که من نیز به آن اعتقاد دارم که همان تمدن متکی به تصویر، تصویری که از خود می‌سازیم و از دیگران دریافت می‌کنیم، است.

جدل روایتی باید در این کشور صورت گیرد

وی اظهار کرد: این در واقع جنگ روایات، تقابل روایات و جدل روایات در جهان فعلی است و از نظر من این بخش از صحبت‌های رییس قوه قضاییه این معنا و مفهوم را دارد که جدل روایتی باید در این کشور صورت گیرد و برای جدل روایتی چه در داخل، چه بیرون و چه در منطقه و جهان و در آینده و گذشته نیازمند امنیت هنرمند و آزادی بیان او هستیم و شیوه‌های ممیزی گذشته پاسخ نمی‌دهد.

مدیرعامل خانه سینما تصریح کرد: من فکر می‌کنم وجود یک ساز و کار مبتنی بر آزادی بیان و امنیت سخن و امنیت عمل و امنیت کار، مثمرثمر است. چگونه است که ما سوت‌زن‌ها را تشویق می‌کنیم و می‌گوییم اگر کسی سوت‌زنی کند ما از او حمایت می‌کنیم؛ فضایی که داریم زندگی می‌کنیم در چنین فرایندی ما سخن می‌گوییم، خطر آنجاست که ساز و کاری برای اجرای این سخن فراهم نمی‌کنیم و اگر که ساز و کار مناسب پیدا نکنیم حتما ناامید می‌شویم.

تهیه‌کننده «فصل باران‌های موسمی» تاکید کرد: ما از سال ۹۸ پیگیر برگزاری این قبیل جلسات نظیر جلسه با آیت الله رئیسی بودیم؛ یعنی فکر می‌کردیم که باید چنین گفتگویی صورت بگیرد.

وی بیان کرد: از انجام ملاقات‌های اینچنینی نظیر دیدار با رئیس قوه قضاییه حتما خوشحال می‌شویم به شرط‌ها و شروطه‌ها؛ شرطش هم ساز و کار مبتنی بر بیان و امنیت سینماگران برای ورود به جدل‌های روایتی از همه موضوعات مبتلابه کشور است.

شاهسواری درباره فضای موجود در جلسه گفت: فضای جلسه با آیت الله رییسی فضای آزادی بود. درست است وقت کم بود، از این رو ایراد در این جلسه وجود داشت اما این ایراد، ایرادی نیست که به عنوان یک معضل از آن اسم ببرم. به هر شکل در شرایط کرونا بود و خیلی از دوستان ما نمی‌توانستند حاضر شوند و جمعیت کم‌تری را باید در این جلسه حاضر می‌کردیم، همه این‌ها اشکالات شکلی است اما به لحاظ محتوایی اگر به سمت یک ساز و کار جدی و عملی ببریم حتما ختم به خیر می‌شود.

شما نمی‌توانید بدون گفتگو با همسایه به نتیجه برسید

این سینماگر بیان کرد: در نظام اداری آنچه تبدیل به ساز و کار بشود حتما از آن خیر و برکت می‌آید. اگر تبدیل به ساز و کار نشود معضلی می‌شود بر بقیه معضلات یعنی اعتماد و ارتباط را دچار خدشه می‌کند.

وی توضیح داد: صمیمانه و صادقانه بگویم من بدون هیچ پیش‌داوری در این جلسه حاضر شدم و از همه دوستان و همکارانم خواستم بدون هیچ پیش‌داوری وارد جلسه شوند، بنابراین پیش داوری را سعی کردیم از خودمان و دوستان‌مان دور کنیم. در پایان جلسه احساس من این است که آنچه که گفته شد و آنچه که شنیده شد در مسیر درستی از منظر گفتگوست و تاکید می‌کنم اگر منجر به یک ساز و کار عملی شود و معضلات و مسائلی که حوزه فرهنگ با دستگاه‌های نظارتی و قضایی و امثالهم دارند بتواند در یک بستر غیرقضایی، حل و فصل شود، نشان‌دهنده ثمربخش بودن چنین جلساتی است.

وی افزود: در هر شکل آنجا قوه قضاییه با قواعد و قوانین کار دارد ولی قوانین که الزاما همیشگی و دائمی نیستند. گفتگو می‌تواند حتی به حذف برخی از قوانین بینجامد یا برخی از رفتارها تصحیح کند، یا ارتباط را ارتباط سامان یافته بکند، به جای اینکه شما آن سوی رود و ما این سوی رود! نه همه ما اتفاقا وسط رود هستیم و می‌بایست در این مسیر و در این فضا همه پشتیبان هم باشیم، به نیت آنجایی که داریم در آن زندگی می‌کنیم و آن نیت، عشق ابدی و ازلی همه ماست که عشق سرزمینی‌مان است با همه مختصاتش، یعنی این سرزمین مال ماست، شکست و پیروزی این سرزمین هم مال ماست و موفقیتش هم مال ماست، اینگونه نیست که کسی فکر کند می‌تواند خودش را به در ببرد، به صورت فردی ممکن است ولی به صورت سرزمینی که امکان پذیر نیست. در چنین شرایطی است که من فکر می‌کنم قدم اول را در تقاضا برداشتیم و ما گفتگو کردیم. رییس قوه قضاییه با روی خوش در این جلسه حاضر شد و با صبوری به همه گفتگو‌ها گوش داد.

این تهیه کننده سینما در پایان خاطرنشان کرد: شما نمی‌توانید بدون گفتگو با همسایه به نتیجه برسید، با خانواده با بچه‌هایت با همکارانت هم به همین ترتیب باید گفتگو کنی و در فضای گفتگو است که می‌توانیم ملاحظات همدیگر، نیازهای همدیگر و خطوط احترامی همدیگر را درک کنیم. برگزاری چنین جلساتی نظیر جلسه اهالی سینما و هنر با آیت الله رییسی، مقدمه‌ای خوبی برای این امر است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است