مستند «مکعب آبی» عرضه اینترنتی شد/ پاسخ به یک پرسش ۵۰ ساله | خبرگزاری صبا
امروز ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۵۸

مستند «مکعب آبی» عرضه اینترنتی شد/ پاسخ به یک پرسش ۵۰ ساله

مجموعه مستند «مکعب آبی» به کارگردانی مجید عزیزی با محوریت ریشه‌یابی تولید کولرهای آبی و طرح یک پرسش ۵۰ ساله، در سایت‌های وی‌او‌دی عرضه اینترنتی شد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی خانه مستند، مجموعه مستند «مکعب آبی» به کارگردانی مجید عزیزی با محوریت ریشه‌یابی تولید کولرهای آبی و طرح یک پرسش ۵۰ ساله، در سایت‌های وی‌او‌دی عرضه اینترنتی شد.

«مکعب آبی» درباره این است که کولر آبی به شکل مکعب بیش از ۵۰ سال است که با همین روش و همین شکل در ۲ کشور ایران و آمریکا بدون هیچ تغییری تولید می‌شود، طبق مطالعات و پژوهش‌های صورت گرفته مشخص شده است که اصل ایده کولرهای آبی از بادگیرهای ایرانی آمده و سوال این است که چه شد از بادگیری کاملا بومی و سنتی ما به کولر آبی که کاملا صنعتی است رسیدیم و آیا می‌شود این وسیله سرمایشی صنعتی را توسعه داد؟

در خلال طرح پرسش در زمینه توسعه کولر آبی، مباحثی درباره الگو گیری طراحی کولر آبی از بادگیر‌های سنتی ایرانی، معماری و انرژی‌های آبی و اینکه چرا کولر آبی در طی این بیش از ۵۰ سال هیچ تغییری نکرده و بهینه نشده نیز پاسخ داده می‌شود.

مجموعه مستند «مکعب آبی» در پنج قسمت ۲۶ دقیقه‌ای تولید شده است که در قسمت اول بادگیر و ویژگی‌های آن، قسمت دوم ورود مدرنیته به ایران، قسمت سوم به بحث انرژی خورشیدی و انرژی‌های نوین می‌پردازد، قسمت چهارم بهینه سازی کولر آبی و قسمت پنجم به این سوال پاسخ داده می‌شود که بالاخره کولر آبی بهتر است یا گازی و کدام‌یک برای محیط زیست سودمندتر هستند؟

مجموعه مستند «مکعب آبی» به تهیه‌کنندگی مجید عزیزی محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج و تولید شده در خانه مستند و هم اکنون در سایت‌های وی‌او‌دی نظیر فیلیمو، فیلمگردی و عماریار در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است