روزنامه‌نگاری که سعی در کشف و بازیابی هویت و جایگاه خویش دارد | خبرگزاری صبا
امروز ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۱۳

روزنامه‌نگاری که سعی در کشف و بازیابی هویت و جایگاه خویش دارد

کتاب «بازگشته» اثر حمید نورشمسی از سوی انتشارات کتاب نیستان روانه بازار نشر شد.

به گزارش صبا، «بازگشته» دومین رمان حمید نورشمسی است که به تازگی از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شده است. این نویسنده که به عنوان یک فعال فرهنگی سابقه همکاری با روزنامه‌ها و رسانه‌های متعددی را داشته است، در این رمان قهرمان داستان خود را روزنامه‌نگاری انتخاب کرده است که سعی در کشف و بازیابی هویت و جایگاه خویش دارد.

داستان این رمان از حضور قهرمان داستان در مراسم تشییع پیکر شهدای غواص آغاز می‌شود و برخورد مخاطب با خانواده‌ای که سال‌هاست ۲ عضو از آن‌ها در جریان جنگ تحمیلی مفقود الاثر شده‌اند، در ادامه آشنایی و علاقه‌مندی قهرمان داستان به دختر این خانواده او را به ماجرای کشف ماهیت و سرنوشت ۲ عضو مفقود الاثر این خانواده هدایت می‌کند.

«بازگشته» رمانی است با شیوه روایت ساده و با زاویه دید اول شخص. زبان روایت در این داستان در خدمت پیشبرد داستان قرار گرفته است و نویسنده بیش از هر چیز سعی در بیان جزییات و توصیفاتی داشته که داستان را به پیش می‌برد. چالش‌های متعدد نویسنده با خود و خانواده و پیشینه‌اش و درگیری‌های ذهنی که او را به تغییر ساختار زندگی‌اش نیز هدایت کرده است، در این داستان به شکلی در خور توجه ترسیم می‌شود.

نثر بی تکلف و بهره مندی از ریزقصه‌های متعدد در داستان و نیز بن مایه مستند این اثر مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که این داستان بلند دارد.

«بازگشته» که نویسنده آن به چشم‌های منتظر مادران سرزمینش تقدیم کرده است، جدای از این داستانی است که نیمی از آن در فضای سفر و روایت جاده‌ای رقم می‌خورد. قهرمان این رمان در جای جای آن بی تاب رسیدن به فرجامی است که هیچ تصوری از آن ندارد و در نهایت نیز در پایان داستان با اتفاقی غیرمنتظره همراه می‌شود.

نویسنده در این باره عنوان کرده است که بن مایه اصلی داستان را از شخصیتی الهام گرفته که در مراسم تشییع پیکر شهدای غواص از نزدیک دیده است و تصویر حک شده از او در ذهن وی پیرنگ این قصه را شکل داده است.

نورشمسی که پیش از رمان «دایره‌ها» از وی منتشر شده است طی یک دهه گذشته به عنوان خبرنگار و روزنامه نگار ادبی با رسانه‌ها همکاری داشته است و بن مایه شخصیت اصلی این داستان را با تاسی از همین موضوع انتخاب و پرورانده است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • هفته ای یک بار آدم باش
  427٬971٬650
 • خورشید
  362٬673٬000
 • تک خال
  288٬401٬650
 • خون شد
  84٬627٬346
 • لاله
  27٬091٬800