آمادگی کتابخانه‌ ملی ایران برگزاری کارگاه مرمت کتب خطی قزاقستان | خبرگزاری صبا
امروز ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۱۴

آمادگی کتابخانه‌ ملی ایران برگزاری کارگاه مرمت کتب خطی قزاقستان

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در نشست آنلاين با رییس کتابخانه ملی قزاقستان از آمادگی کتابخانه ملی ایران برای برگزاری کارگاه‌های ویژه مرمت نسخ خطی قزاقستان خبر داد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی و بختجمال عثمانوا روسای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و قزاقستان در نشست مشترکی که به صورت مجازی برگزار شد؛ بر همکاری‌های دوجانبه این دو کشور تاکید کردند.

اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به دیجیتال کردن منابع فرهنگی موجود در کتابخانه ملی ایران اشاره کرد و گفت: در ‌شرایط کنونی و شیوع ویروس کرونا دیجیتال کردن اسناد از فعالیت‌های کاربردی این سازمان است و آمادگی خود را برای در اختیار گذاشتن تجربه‌های به دست آمده در این زمینه به کتابخانه ملی قزاقستان اعلام می‌کنیم.

بختجمال عثمانوا رییس کتابخانه ملی قزاقستان نیز به ایجاد غرفه ایران در کتابخانه ملی قزاقستان اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۰۵ برای کمک به درک فرهنگ و تمدن ایران، تبلیغ فرهنگ و ادبیات معاصر و کلاسیک ایران و همچنین هماهنگی لازم برای همکاری بیشتر بین دو کشور غرفه ایران در کتابخانه ملی کشور ما تشکیل شد.

وی ادامه داد: وجود این غرفه در سال ۲۰۰۵ نتایج مثبتی داشت و موجب افزایش شناخت نسبت به ایران شد.

رییس کتابخانه ملی قزاقستان با اشاره به گنجینه ۷ میلیون جلدی کتابخانه ملی قزاقستان و وجود نسخه‌های خطی و نفیس فارسیبیان کرد: قدیمی‌ترین نسخه خطی موجود در این کتابخانه یک قرآن مربوط به قرن ۱۲ میلادی است که نیاز به مرمت دارد.

وی در پایان با اشاره به تجربیات ایران در زمینه مرمت کتاب‌های خطی و وجود کتاب‌های خطی و نفیس در کتابخانه ملی آن کشور، خواستار همکاری بین کارشناسان دو کشور شد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است