دلشاد احمد بازیگر سینما و تئاتر کردستان درگذشت | خبرگزاری صبا
امروز ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۲

دلشاد احمد بازیگر سینما و تئاتر کردستان درگذشت

دلشاد احمد بازیگر سینما و تئاتر اقلیم کردستان و رییس انجمن بین‌المللی هنرهای زیبای یوتوبوری در بیمارستان شهر یوتوبوری در کشور سوئد درگذشت.

به گزارش صبا، هنرمند دلشاد احمد بازیگر سینما و تئاتر اقلیم کردستان که دبیر جشنواره فیلم و تئاتر کُردی «یوتوبوری» (گوتبورگ) Goteborg و همچنین ریاست انجمن بین‌المللی هنرهای زیبای «یوتوبوری» Internationella Sköna Konster را عهده‌دار بود، بعد از مدتی مبارزه با بیماری سرطان، در ساعت پنج بامداد روز دوشنبه ششم اردیبهشت‌ماه جاری (۲۶ آوریل ۲۰۲۱) در بیمارستان شهر یوتوبوری در کشور سوئد به درود حیات گفت.

دلشاد احمد در سال ۱۹۸۵ در رشته کارگردانی و بازیگری تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای سلیمانیه فارغ‌التحصیل شد و در همان زمانی که در کردستان عراق زندگی می‌کرد، در تعدادی از نمایش‌های مطرح آن مقطع هنری، به عنوان بازیگر و کارگردان، نقشی داشت و علاقه‌مندان به هنر نمایش، به تماشای آثار این هنرمند فقید می‌نشستند.

وی همچنین در تعدادی از مجموعه‌های تلویزیونی کُردی در تلویزیون‌های سلیمانیه، اربیل و کرکوک هم بازی کرد و با نقش‌آفرینی‌های خود، علاقه‌مندان را به پای تلویزیون می‌کشاند

این هنرمند کُرد، در سال ۱۹۹۴ به اروپا سفر کرد و در شهر یوتوبوری سوئد اقامت داشت و در آنجا هم به فعالیت‌های هنری خود ادامه داد و در تعدادی از نمایش‌ها و فیلم‌ها‌ی آنجا هم به زبان سوئدی بازی‌هایی انجام داد.

دلشاد احمد که مدیر و سرپرست گروه هه‌لپه‌رکی انجمن بین‌المللی هنرهای زیبای «گوتبورگ» سوئد را بر عهده داشت، با هنرنمایی جوانان کُرد ساکن اروپا و با اجرای رقص‌های کُردی مناطق مختلف کُردستان، در دوره‌های مختلف جشنواره بین‌المللی موسیقی، رقص و حرکات موزون «هامرکولن» Hammarkullen گوتبورگ، حضور داشتند و در دوره‌های مختلف این رویداد هنری هم رتبه اول را از آن خود می‌کردند.

این بازیگر سینما و تلویزیون، همه ساله در جشنواره بین‌المللی فیلم «گوتبورگ» به عنوان بزرگترین جشنواره فیلم در کشورهای حوزه اسکاندیناوی حضور پیدا می‌کرد و رابطه‌ای با «یوناس هولمبرگ» Jonas Holmberg مدیر هنری این رویداد معتبر سینمایی داشت و پل ارتباطی این فستیوال و جشنواره بین‌المللی فیلم «سیلیمانیه» در اقلیم کردستان بود و هر ساله، تعدادی از سینماگران سوئدی و اساتید دانشکده سینمای یوتوبوری را به سلیمانیه دعوت می‌کرد و در سال ۲۰۱۸ هم آثاری از سینمای کودک سوئد، برای کودکان کردستان اکران شد.

دلشاد احمد در سال ۲۰۱۹ در آخرین کار هنری خود به عنوان بازیگر، در نمایش «پدر» Father نوشته اگوست استریندبرگ August Strindberg نمایشنامه‌نویس سرشناس سوئدی و از نمایشنامه‌نویسان بزرگ و تاثیرگذار تاریخ ادبیات نمایشی جهان، بازی کرد.

این اثر نمایشی به کارگردانی صدیق عزیز هنرمند کُرد ساکن کشور نروژ، با ترجمه دلاو‌ر قره‌داغی و با هنرنمایی بازیگران تئاتر اقلیم کُردستان و مقیم کشورهای مختلف اروپایی، از جمله «شه‌مالی عه‌به ره‌ش»، «خه‌رمان هیرانی»، «سیروان جه‌مال»، «شادان فوئاد» و «کاروان عه‌لی مه‌جول» به مدت ۱۰ روز در سالن تئاتر مجموعه هنرهای زیبای شهر سلیمانیه پایتخت فرهنگ و هنر اقلیم کُردستان عراق روی صحنه رفت.

این نمایش در ادامه، با بازی دلشاد احمد و هنرنمایی دیگر هنرمندان کُرد اقلیم کردستان، در بخش رقابتی شانزدهمین دوره جشنواره تئاتر کُردی سقز در کشور ایران، روی صحته رفت و چندین جایزه را هم از آن خود کرد.

دلشاد احمد در دوران همه‌گیری ویروس کرونا هم از فعالیت‌های هنری غافل نبود و با همکاری دوستانش در انجمن بین‌المللی هنرهای زیبای «یوتوبوری»، هفتمین دوره جشنواره فیلم کُردی «یوتوبوری» را با نمایش فیلم‌هایی از کارگردانان کردستان ایران، اقلیم کردستان عراق، سینماگران کُرد مقیم اروپا، فیلمسازان خارجی و برپایی چندین نشست تخصصی سینمایی، در روزهای هفت و هشت و ۹ آذرماه ۱۳۹۹ (۲۷ و ۲۸ و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۰) به صورت آنلاین برگزار کر‌د.

عکس‌ از منصور جهانی است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است