جزییات تولید مجموعه پویانمایی «سفرهای سعدی»/ ۲۶ قسمت دیگر در راه است | خبرگزاری صبا
امروز ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۰۴

جزییات تولید مجموعه پویانمایی «سفرهای سعدی»/ ۲۶ قسمت دیگر در راه است

مجموعه پویانمایی «سفرهای سعدی» در 26 قسمت و با موضوع حکایات «بوستان سعدی» در صدا و سیمای مرکز فارس تولید شده است.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، سید عباس فاطمی رییس مرکز سیمای استان‌ها با اشاره به اینکه یکم اردیبهشت ماه مصادف با روز بزرگداشت سعدی است اظهار کرد: مجموعه پویانمایی «سفرهای سعدی» به همین مناسبت در صدا و سیمای مرکز فارس تولید شده است.

وی افزود: این مجموعه قدرت و توانمندی گروه‌های تولیدی استانی را در هنر و صنعت فناورانه و دانش‌بنیان پویانمایی نشان می‌دهد.

رییس مرکز سیمای استان‌ها با بیان اینکه سعدی نقطه عطفی در زبان فارسی به شمار می‌رود، گفت: این شاعر، حکمت و اندیشه را به صورتی در «بوستان» به قلم آورده است که برای مردم عادی نیز قابل فهم باشد، بر این اساس مجموعه پویانمایی «سفرهای سعدی» نگاهی متفاوت به حکایت‌های «بوستان سعدی» دارد و با اقتباس از آثار و حکایت‌های بیان شده توسط این شاعر فارسی‌زبان، داستان خود را روایت می‌کند.

فاطمی ادامه داد: ویژگی مجموعه «سفرهای سعدی» این است که این شاعر، خود در دل ماجراها نقش دارد و تنها راوی قصه‌ها نیست.

وی با بیان اینکه روایت داستانی این پروژه از شیراز آغاز می‌شود و قصه با استناد به اسناد تاریخی و کتاب‌های سعدی در مسیر سفر او در جریان است عنوان کرد: چیزی که کار را برای گروه تولید این مجموعه دشوار می‌کرد خلاصه بودن برخی حکایت‌ها بود که در یک جمله و حتی چند کلمه دنیایی از پند و اندرز را انتقال می‌داد و از آنجا که تاکید گروه سازنده ناقص نماندن این حکایات در داستان بود، تلاش شد تا کوتاهی داستان‌ها با استفاده از شیوه‌های ابداعی جبران شود.

رییس مرکز سیمای استان‌ها افزود: در ساخت این اثر که با تکنیک سه بعدی تولید شده، تمام استاندارهای تولید حرفه‌ای مد نظر قرار گرفته است تا به عنوان اثری فاخر، بتواند فراتر از مرزها دیده شود.

دوبله پروژه با همکاری پیشکسوتان

وی به دوبله مجموعه «سفرهای سعدی» اشاره و ابراز کرد: به دلیل اهمیت این پروژه از استاد و پیشکسوت‌های عرصه دوبله برای این اثر استفاده شده است.

مجموعه پویانمایی «سفرهای سعدی» به تهیه‌کنندگی الهام نادری‌فرید و گروه کارگردانی علیرضا مسکوکی و سامان عبدی‌نژاد در دو فصل ۱۳ قسمتی تولید شده است. این اثر که سرپرستی نویسندگان آن را عباس کریمی‌عباسی برعهده داشته است به سفارش سیمای استان‌ها در صدا وسیمای مرکز فارس با مدت زمان ۲۸۶ دقیقه تولید شده و طرح تولید این مجموعه در سیمای استان‌ها به تصویب رسیده و قرار است پس از اتمام ۲۶ قسمت فصل‌های اول و دوم، نگارش و تولید ۲۶ قسمت بعدی آغاز شود.

مدیریت دوبلاژ این مجموعه را فواد شافی بر عهده داشته است و تورج نصر، سعید مقدم‌منش، سعید بحرالعلومی، اشکان صادقی، علی باقرلی، مهرداد سوری، دیانوش آصف ‌وزیر، علیرضا مویدی، مهرداد معمارزاده، سعید نبوی، علیرضا ذوالفقاری، ستاره الله‌دادی، علیرضا سالارکیا، زهره گروسی و مهدی رحیمی هم صداپیشگان آن هستند ضمن اینکه یاسر فرهادی به عنوان گوینده نقش سعدی در این پروژه حضور دارد. دیگر عوامل تولید «سفرهای سعدی» سامان‌ عبدی‌نژاد به عنوان سرپرست انیماتورها، محمد علی درگاهی در مقام طراحی و ترکیب صدا و بهرنگ قدرتی به عنوان سازنده موسیقی هستند.

مدیرکل صدا و سیمای فارس نیز درباره هدف ارایه طرح «سفرهای سعدی» و انتخاب قالب انیمیشن برای این طرح گفت: سعدی شاعر نامدار ایران حق بزرگی بر ما ایرانیان دارد هرچند زادگاه این اندیشمند ایران و شیراز است اما وی سرمایه‌ای برای همه جهان محسوب می‌شود. شخصیت‌های بزرگی  که گستره تأثیرگذاری تفکر آن‌ها مرزهای جغرافیایی را درنوردیده است و حاصل اندیشه‌های آن‌ها فراتر از آن است که محدود به یک منطقه خاص باشد متعلق به بشریت است و مأموریت افرادی که امروز در زادگاه این چنین شخصیت‌هایی فعال هستند، رسالتی جهانی است. از این رو ضروری است سعدی و حافظ همانند فردوسی و مولانا با نگاه جهانی به جهانیان معرفی شوند.

مدیرکل صدا و سیمای فارس با بیان اینکه مجموعه پویانمایی «سفرهای سعدی» که پس از سال‌ها توقف با تلاش مرکز فارس و همکاری سیمای مراکز استان‌ها در مسیر تولید قرار گرفت، تصریح کرد: تیم سازنده نیز با اعتقاد به اینکه وظیفه ملی در قبال این شخصیت دارند تلاش کرده‌اند با بهترین کیفیت این مجموعه را به فرجام برسانند که امتیاز کیفی خوبی نیز از ستاد معاونت دریافت کرده‌اند.

سهرابی با ابراز خرسندی از اینکه این مجموعه نمایشی در روز بزرگداشت سعدی به پخش رسیده است، افزود: امیدواریم تیم تولید با همین انگیزه در مرحله دوم نیز دستاوردهای هنری خوبی را به مخاطبان ارایه دهند.

مدیرکل صدا وسیمای فارس در پایان خاطرنشان کرد: توجه به شخصیت‌های بزرگ دینی، علمی، فرهنگی و هنری استان فارس در حوزه‌های مختلف برنامه‌سازی رادیویی و تلویزیونی و در قالب‌های متنوع نمایش، مستند و پویانمایی از برنامه‌های پیش روی صدا و سیمای فارس است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است