کارگردان فیلم‌های «بابک خرمدین» و «نظامی» از دنیا رفت | خبرگزاری صبا
امروز ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۶

کارگردان فیلم‌های «بابک خرمدین» و «نظامی» از دنیا رفت

الدار قلی‌اف یکی از مهم ترین چهره های فرهنگی کشور آذربایجان و کارگردان فیلم های «بابک خرمدین» و «نظامی» در 80 سالگی از دنیا رفت.

به گزارش خبرگزاری صبا به نقل از منابع خبری آذربایجان، الدار توفیق اوغلو قلی‌اف یکی از برجسته ترین شخصیت های سینمای کشور آذربایجان و یکی از مهم ترین چهره های فرهنگی این کشور روز ۱۶ آوریل در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

الدار قلی‌اف در ژانویه ۱۹۴۱ در شهر باکو چشم به جهان گشود، او پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان به عنوان دستیار کارگردان در استودیوی فیلم «آذربایجان فیلم» در دوران اتحاد جماهیر شوروی بین سال های ۱۹۵۸ تا ۵۹ فعالیت کرد.

از شاخص ترین کارهای قلی اف در دنیای سینما می توان به فیلم های «بابک» (۱۹۷۹) با داستان زندگی بابک خرمدین و «نظامی» (۱۹۸۲) با موضوع زندگی شاعر نامدار ایرانی نظامی گنجوی اشاره کرد.

بسیاری از شخصیت های مهم کشور آذربایجان از جمله الهام علی اف رییس جمهوری این کشور روز گذشته به خبر درگذشت قلی‌اف واکنش نشان داده و فقدان این سینماگر را یک ضایعه بزرگ برای فرهنگ این کشور خواندند، در بیانیه این افراد از نقش مهم قلی‌اف در ترویج ارزش‌های ملی و معنوی مردم آذربایجان و آموزش نسل جوان در وفاداری به سرزمین مادری شان یاد شده است.

قلی‌اف در سال ۱۹۹۹ به عنوان رییس انجمن کارگردانان آذربایجان نیز انتخاب شده بود.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است