1

«دیونامه» به چاپ دوم رسید/ موجودات خیالی در روایت‌های ایرانی

به گزارش صبا، چاپ دوم کتاب «دیونامه؛ بازشناسی چهره‌ موجودات خیالی در روایت‌های ایرانی» اثر پرویز براتی منتشر شد.

این کتاب شامل پنج پرده و یک پیشگفتار است و عناوین فصل‌ها یا پرده‌های کتاب عبارت‌اند از: «قصه‌گوی برزگر و قصه‌گوی دریانورد»، «نقش و کارکرد سیاسی متون شگفت»، «صورت‌های شگفتی»، «اعجاب برانگیزی در متون عرفانی؛ از بیان تا کنش»، و «خیال‌های غربی: ادبیات شگرف در مغرب زمین».

کتاب در این پنج پرده به ماجرای شگفتی و خیال در ادبیات منثور ایرانی پرداخته است.

نویسنده در ابتدای پیشگفتار کتاب درباره روایت‌های در دسترس در رابطه با موجودات خیالی در دوره پیش و پس از اسلام نوشته است: «همه ما، در بوم و بر شهر و روستا، گاه پای سخن مردم درباره شگفتی‌های جادویی نشسته‌ایم. معمولا راوی با ایمانی محکم از عناصر فراسویی و وهم‌آلود سخن می‌گوید و ترس و حیرت خود را چاشنی روایتی می‌کند که باور آن برای دیگران سخت است. از چهار چشم سرخ روی درازبالای سبزمویی می‌گوید که راه را بر رهگذران می‌بندد و به آن‌ها آزار می‌رساند. موجودی اهریمنی که پرزور و ناپاک است و آزاررسان.

سخن از موجودات خیالی همچون جن و پری و دیو و اژدهاست. این هیولاهای خیالی و شبح‌گون که در الاهیات پیشااسلامی، نمایندگان یک دیگری تهدیدآمیز بودند، در دوره اسلامی در هیبتی تازه ظاهر و به پای ثابت روایت‌های ادبی دوره اسلامی و فرهنگ عامه مردم ایران تبدیل شدند. می‌توان گفت ادب دوره اسلامی و فرهنگ عامه مردم ایران دیو و پری و اژدها را صاحب پرسونای تازه‌ای کرد. تفاوت چهره این موجودات وهمی، قبل و بعد از اسلام، در تفسیری که از این موجودات وهمی می‌کنند نهفته شده است. این تفسیر، پیش از اسلام جنبه‌های ایدئولوژیک و سیاسی داشت، اما پس از اسلام تمایل به زیبایی شناسانه کردن آن بر وجه ایدئولوژیک و سیاسی آن‌ها برتری یافت».

چاپ دوم «دیونامه» در 290 صفحه در شمارگان 500 نسخه و با قیمت 57 هزار تومان از سوی نشر چشمه در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

انتهای پیام/