«دیونامه» به چاپ دوم رسید/ موجودات خیالی در روایت‌های ایرانی | خبرگزاری صبا
امروز ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۲۵

«دیونامه» به چاپ دوم رسید/ موجودات خیالی در روایت‌های ایرانی

چاپ دوم کتاب «دیونامه؛ بازشناسی چهره‌ موجودات خیالی در روایت‌های ایرانی» اثر پرویز براتی به همت نشر چشمه به چاپ رسید.

به گزارش صبا، چاپ دوم کتاب «دیونامه؛ بازشناسی چهره‌ موجودات خیالی در روایت‌های ایرانی» اثر پرویز براتی منتشر شد.

این کتاب شامل پنج پرده و یک پیشگفتار است و عناوین فصل‌ها یا پرده‌های کتاب عبارت‌اند از: «قصه‌گوی برزگر و قصه‌گوی دریانورد»، «نقش و کارکرد سیاسی متون شگفت»، «صورت‌های شگفتی»، «اعجاب برانگیزی در متون عرفانی؛ از بیان تا کنش»، و «خیال‌های غربی: ادبیات شگرف در مغرب زمین».

کتاب در این پنج پرده به ماجرای شگفتی و خیال در ادبیات منثور ایرانی پرداخته است.

نویسنده در ابتدای پیشگفتار کتاب درباره روایت‌های در دسترس در رابطه با موجودات خیالی در دوره پیش و پس از اسلام نوشته است: «همه ما، در بوم و بر شهر و روستا، گاه پای سخن مردم درباره شگفتی‌های جادویی نشسته‌ایم. معمولا راوی با ایمانی محکم از عناصر فراسویی و وهم‌آلود سخن می‌گوید و ترس و حیرت خود را چاشنی روایتی می‌کند که باور آن برای دیگران سخت است. از چهار چشم سرخ روی درازبالای سبزمویی می‌گوید که راه را بر رهگذران می‌بندد و به آن‌ها آزار می‌رساند. موجودی اهریمنی که پرزور و ناپاک است و آزاررسان.

سخن از موجودات خیالی همچون جن و پری و دیو و اژدهاست. این هیولاهای خیالی و شبح‌گون که در الاهیات پیشااسلامی، نمایندگان یک دیگری تهدیدآمیز بودند، در دوره اسلامی در هیبتی تازه ظاهر و به پای ثابت روایت‌های ادبی دوره اسلامی و فرهنگ عامه مردم ایران تبدیل شدند. می‌توان گفت ادب دوره اسلامی و فرهنگ عامه مردم ایران دیو و پری و اژدها را صاحب پرسونای تازه‌ای کرد. تفاوت چهره این موجودات وهمی، قبل و بعد از اسلام، در تفسیری که از این موجودات وهمی می‌کنند نهفته شده است. این تفسیر، پیش از اسلام جنبه‌های ایدئولوژیک و سیاسی داشت، اما پس از اسلام تمایل به زیبایی شناسانه کردن آن بر وجه ایدئولوژیک و سیاسی آن‌ها برتری یافت».

چاپ دوم «دیونامه» در ۲۹۰ صفحه در شمارگان ۵۰۰ نسخه و با قیمت ۵۷ هزار تومان از سوی نشر چشمه در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

انتهای پیام/

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است