پای قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین به رادیو هم باز شد | خبرگزاری صبا
امروز ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۶:۱۷

پای قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین به رادیو هم باز شد

برنامه «بحث روز» رادیو ایران به بررسی ابعاد مختلف سند همکاری ایران و چین می‌پردازد.

 

به گزارش صبا، برنامه «بحث روز» رادیو ایران این هفته به سراغ بررسی سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین رفته است. امضای سند جامع همکاری‌های ایران و چین در نخستین روزهای سال جدید، بازتاب‌های متفاوتی را به دنبال داشته است. انتشار دیدگاه‌های مختلف بدون توجه به واقعیت موجود درباره این سند، موجب شده بررسی فنی این سند به حاشیه برود و نگاه سیاسی در تحلیل و بررسی بر آن غالب شود.

ارتقای روابط راهبردی ایران و چین از سفر رسمی رئیس جمهوری این کشور در زمستان ۱۳۹۴ آغاز شد. در پایان سفر رسمی دو روزه شی جین پینگ بیانیه «مشارکت جامع راهبردی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین» در قالب ۲۰ ماده و با هدف تبیین نقشه راه گسترش و تعمیق همکاری‌های مشترک تهران _ پکن در حوزه‌های سیاسی، همکاری اجرایی، انسانی و فرهنگی، منطقه‌ای و بین‌المللی و نیز قضایی، امنیتی – دفاعی منتشر شد.

پس از آن نیز توافق برای انعقاد یک برنامه همکاری جامع بلندمدت در دستور کار دو کشور قرار گرفت که در نهایت هفتم فروردین امسال و با سفر وزیر امور خارجه چین به کشورمان به امضا رسید.

این برنامه ساعت ۱۱:۴۰ امروز چهارشنبه ۱۸ فروردین با حضور عطا بهرامی کارشناس مسائل چین و علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به صورت زنده روی آنتن رادیو ایران می‌رود.

برنامه «بحث روز» گروه سیاسی رادیو ایران به سردبیری فاطمه عبدالوند و اجرای محمدرضا قربانی چهارشنبه‌ها از این شبکه رادیویی پخش می‌شود.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است