۱۰ نوع نی انبان از ۶ کشور در نخستین جشنواره نی انبان نواخته می‌شود | خبرگزاری صبا
امروز ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۲:۴۶
دبیر بخش بین الملل جشنواره خبر داد:

۱۰ نوع نی انبان از ۶ کشور در نخستین جشنواره نی انبان نواخته می‌شود

محسن شریفیان دبیر بخش بین الملل جشنواره موسیقی نی انبان به تشریح جزییات این بخش پرداخت.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی جشنواره بین المللی موسیقی نی انبان، محسن شریفیان دبیر بخش بین الملل نخسنین جشنواره موسیقی نی انبان ضمن تشریح جزییات این بخش گفت: اولین دوره جشنواره طبق برنامه ریزی های قبلی قرار بود در قالب ملی برگزار شود که از همان ابتدا پیشنهاد دادم که با توجه به مقارن شدن زمان برگزاری این فستیوال با روز جهانی نی انبان می توانیم با دعوت از نوازندگانی از سایر کشورها این رویداد موسیقایی را شاخص کنیم به نوعی که هم به نفع نوازندگان نی انبان کشورمان و هم به نفع مخاطبان این ساز باشد چراکه می توانند از این طریق به تفاوت‌ها و وجود انواع نی انبان پی ببرند که خوشبختانه این پیشنهاد مورد قبول واقع شد و ما شاهد برگزاری این جشنواره در سطح بین المللی هستیم.

وی ادامه داد: در اولین دوره از جشنواره موسیقی نی انبان نوازندگانی از کشورهای کرواسی، فرانسه، مجارستان، ایرلند، ترکیه و ایران در کنار هم اجراهایی خواهند داشت به طوری که مخاطبان شاهد حضور و اجرای ۱۰ نمونه نی انبان در روزهای برگزاری جشنواره هستند.

دبیر بخش بین الملل نخستین جشنواره موسیقی نی انبان با اشاره به تجلیل از پیشکسوتان نی انبان در این جشنواره بیان کرد: عنوان پیشکسوت به معنی کهن سال بودن نوازندگان نیست بلکه ملاک ما اقداماتی است که نوازندگان این ساز برای شناسایی و معرفی این نی انبان انجام داده اند. با در نظر گرفتن این مقوله از چند تن نوازنده برجسته نی انبان در این دوره تجلیل خواهیم کرد.

این نوازنده نی انبان با اشاره به اینکه هدف اصلی جشنواره گفتمان موسیقیایی بوده است، اظهار کرد: هر کشوری نی انبان ویژه خودش را با صدا دهی و لحن خاص دارد و نمی توان هیچ نی انبانی را با نی انبان کشوری دیگر مقایسه کرد بر این اساس نمی توانستیم جشنواره را رقابتی برگزار کنیم. در واقع هدف رقابتی بودن نبوده است بلکه می خواستیم دور هم جمع شویم و با سازهایمان گفتمان موسیقایی انجام دهیم. همچنین در نظر داریم سال آینده برنامه ویژه ای برای بانوان نی انبان نواز داشته باشیم.

شریفیان در پایان خاطرنشان کرد: اغلب سازهای جهان این قابلیت را دارند که هر ساله فستیوال خودشان را داشته باشند اما خوشحالم که برای نی انبان این اتفاق افتاده است.

نخستین جشنواره بین المللی موسیقی نی انبان توسط معاونت گردشگری و معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش و به ریاست خسرو نشان از ۲۰ تا ۲۲ اسفندماه در کیش برگزار خواهد شد که فواد توحیدی دبیری جشنواره و محسن شریفیان دبیری بخش بین الملل را برعهده دارند.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است