هدف جشنواره موسیقی نی انبان حفظ میراث فرهنگی کشور است | خبرگزاری صبا
امروز ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۱۹
معاون گردشگری کیش مطرح کرد:

هدف جشنواره موسیقی نی انبان حفظ میراث فرهنگی کشور است

خسرو نشان رییس جشنواره موسیقی نی انبان درباره پایه گذاری چنین جشنواره ای در منطقه آزاد کیش سخن گفت.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی اولین جشنواره موسیقی نی انبان، خسرو نشان معاون گردشگری کیش و رییس جشنواره موسیقی نی انبان درباره پایه گذاری چنین جشنواره ای در منطقه آزاد کیش گفت: یکی از ماموریت های معاونت گردشگری کیش حوزه میراث فرهنگی و ماموریت اصلی هم جذب گردشگر است. پایه گذاری چنین جشنواره ای بر این اساس بود که در سال ۱۳۹۴ نی انبان به عنوان میراث ناملموس از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در استان های کرمان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان ثبت ملی شد. بنابراین وظیفه ما براین بود که  جایگاهی برای ساز نی انبان که ریشه در تاریخ و فرهنگ سرزیمنمان دارد پیدا کنیم.

وی ادامه داد: جشنواره های موسیقی مختلفی در کشور برگزار می شود که یکی از بهترین جشنواره ها، جشنواره موسیقی نواحی است اما آنچه در کیش اتفاق می افتد تمرکز بر ساز نی انبان است که به عنوان ساز مشترک در یک گستره بزرگ جغرافیایی است چراکه در دعوت از گروهه ای خارجی توانستیم ردپای این ساز را در بسیاری از کشورها پیدا کنیم.

معاون گردشگری منطقه آزاد کیش با اشاره به قابلیت های ساز نی انبان برای داشتن جشنواره اختصاصی بیان کرد: علاقمندی مردم به موسیقی جنوب را می توان عاملی برای جاذبه گردشگری دانست و از آنجایی که یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری در کیش موسیقی است و همچنین توجه به نی انبان به عنوان میراث ناملموس و ویژگی هایی که در زمینه جذب گردشگر دارد باعث شد ما به فکر برگزاری این جشنواره باشیم.

نشان درباره برپایی جشنواره نی انبان در شرایط کرونایی تصریح کرد: کیش یک تجربه بسیار موفقی در مدیریت شرایط کرونایی از ابتدای سال داشت و همین مساله باعث شد عوارض این بیماری در کیش به حداقل برسد به طوری که این امکان را پیدا کردیم که کنسرت های موسیقی را برگزار کنیم. جشنواره موسیقی نی انبان نیز در صورت ادامه یافتن شرایط پایدار کیش قرار است در مکان های روباز و با فاصله گذاری اجتماعی برگزار شود اما به طور کلی ما در جریان برگزاری هر رویدادی از جمله جشنواره موسیقی نی انبان تابع تصمیم گیری شورای سلامت منطقه آزاد کیش هستیم چرا که هیچ برنامه ای بدون مصوبه شورای سلامت برگزار نمی شود.

رییس جشنواره موسیقی نی انبان در پایان درباره تداوم برگزاری این جشنواره در سال های آتی گفت: ما بایستی اصالت خودمان را در زمینه موسیقی به ویژه موسیقی جنوب حفظ کنیم اما هر پدیده ای در طول زمان دچار تغییر وتحول می شود و متاسفانه تداوم نیافتن جشنواره ها آفتی است که در برابر هر رویدادی به ویژه در مسیر رویدادهای فرهنگی و هنری وجود دارد. دغدغه و نگرانی ما هم همین مساله است اما فقط می توانیم برای دوره هایی که خودمان مدیر آن هستیم، تصمیم بگیریم. البته وظیفه ما برگزاری مناسب جشنواره است که بتواند کارکردهای مثبتش را در آینده نشان دهد و همین عاملی برای انگیزه مدیران بعدی شود که برای تداوم جشنواره تلاش کنند. من امیدوارم این جشنواره برای حفظ میراث فرهنگی کشور و توجه و جذب گردشگر ادامه یابد.

نخستین جشنواره بین المللی نی انبان توسط معاونت گردشگری و معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش و به ریاست خسرو نشان از ۲۰ تا ۲۲ اسفندماه در کیش برگزار خواهد شد که فواد توحیدی دبیری جشنواره و محسن شریفیان دبیری بخش بین الملل را برعهده دارند.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است