همکاری با نهادها به گسترش جشنواره تهران-مبارک کمک می‌کند/ آسیب‌شناسی جشنواره‌ها

به گزارش صبا به نقل از ستاد خبری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک، سیدمحمدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت ارشاد عصر دیروز سه شنبه 12 اسفندماه با حضور در دبیرخانه هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک، با اعضای ستاد برگزاری این جشنواره دیدار کرد.

در این دیدار که با حضور قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، مدیران بخش‌های گوناگون جشنواره نمایش عروسکی و رضا بصیرت مدیر انجمن هنرهای نمایشی برگزار شد، سیدمحمدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت ارشاد گفت: در طول سال تعداد زیادی جشنواره برگزار که از میزان ده تا صد در درصد حمایت معاونت هنری برخوردار می‌شوند. به همین دلیل در حوزه مدیریت خود، بررسی عملکرد این جشنواره‌ها را در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی ادامه داد: اگر چند جشنواره مورد اقبال داشته باشیم، یکی از آن ها جشنواره عروسکی است که به لحاظ هنری و تاثیرات اجتماعی، رویداد مبارکی است.

معاون هنری وزارت ارشاد با تایید بر این نکته که جشنواره عروسکی در عین کمک به جریان تولید و اجرای نمایش عروسکی می تواند از آسیب‌های این جشنواره هم به شمار آید، تاکید کرد: این شکل برگزاری جشنواره می تواند تغییر کند به این معنا که جشنواره عروسکی نیز با رونق گرفتن اجراهای عمومی در طول سال در سراسر کشور می تواند همانند جشنواره کودک و نوجوان برآیند اجراهای عمومی آثار در طول سال باشد.

این مدیر هنری درباره احیای دفتر تئاتر عروسکی در اداره کل هنرهای نمایشی توضیح داد: ایجاد نهاد لزوما به این جریان کمکی نمی‌کند بلکه تعدد نهادها می توانند مخاطره بیشتری هم داشته باشند. بنابراین به جای ایجاد و افزایش نهاد، باید ایجاد برنامه کنیم.

حسینی با بیان اینکه که کرونا فرصتی برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی فراهم کرده است، مطرح کرد: این فضا بخشی از کمبود اماکن ما را جبران کرد و بعد از کرونا هم باید از این ظرفیت استفاده کنیم اما این موضوع نباید مانع نگاه به ایجاد زیرساخت‌ها شود.

وی با تاکید بر لزوم مشارکت دیگر نهادها در زمینه گسترش نمایش عروسکی خاطرنشان کرد: تئاتر عروسکی به دلیل اشتراکاتی که با حوزه تربیت و پرورش دارد، می‌تواند از ارتباط با این حوزه هم استفاده کند و در این راستا می‌توان با بهره‌گیری از ظرفیت سامانه شاد، دانش‌آموزان را از کودکی با تئاتر آشنا کرد.

حسینی گفت: اگر بتوانیم نهادهای مشارکت را شناسایی کنیم، بنده این موضوع را به عنوان یک دغدغه در هر سطحی پیگیری خواهم کرد.

معاون هنری در بخش پایانی سخنان خود خواستار آسیب‌شناسی جشنواره‌ها شد و توضیح داد: عموما بیشتر انرژی ما صرف خوب برگزار شدن جشنواره‌ها می‌شود و همین موضوع باعث شده نگاه تحلیلی بعد از جشنواره، مورد غفلت قرار گیرد اما این تحلیل برای تصحیح اشتباه‌ها و پیدا کردن مسیر درست به ما کمک می‌کند و سبب می‌شود دوره‌های بعدی را بهتر برگزار کنیم.

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی نیز در سخنانی از تلاش دبیرخانه جشنواره نمایش عروسکی قدردانی کرد و این جشنواره را کم دردسرترین و بی‌حاشیه‌ترین رویداد این اداره خواند.

وی با اشاره به بهره‌گیری از ظرفیت فضای مجازی در برگزاری این جشنواره ادامه داد: افتخاری برای معاونت هنری است که در دوران کرونا فعالیت‌های هنری ما به حاشیه نرفته است.

مدیرکل هنرهای نمایشی با ابراز خشنودی از استقبال تماشاگران از آثار جشنواره عروسکی اظهار کرد: بازدید کنندگان جشنواره عروسکی از جشنواره تئاتر فجر بیشتر شده است چون آن تجربه را پشت‌سر گذاشتیم.

آشنا یادآوری کرد: با اینکه برگزاری این جشنواره در فضای مجازی مخالفانی داشت اما حالا آن مخالفان، خود از موفقیت جشنواره سخن گفته‌اند.

مدیرکل هنرهای نمایشی در پایان گفت: خوشحال هستیم که شرمنده هنرمندان شرکت‌کننده در جشنواره عروسکی نیستیم. شعار نمی‌دهیم اما اولویت‌مان در پرداخت‌ها، پرداخت به هنرمندان بوده است.

مهدی حاجیان دبیر اجرایی جشنواره نیز بیان کرد: در این دوره، بعضی از بخش‌های جشنواره مانند کارگاه‌های آموزشی، پژوهش و … بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است. بویژه اینکه این کارگاه‌ها عموما با استقبال فعالان تئاتر عروسکی در استان‌ها رو به رو شده است.

وی توضیحاتی درباره بخش‌های گوناگون این دوره از جشنواره ارایه و اظهار کرد: تلاش برای ارتباط تنگاتنگ با تمام مخاطبان و گروه‌ها از جمله موضوعات مورد تاکید ما بود. ضمن اینکه تمام امور اجرایی جشنواره به فضای مجازی منتقل شد.

حاجیان خاطرنشان کرد: در برگزاری جشنواره امسال به دلیل شرایط ویژه اقتصادی به خودمان بیشتر سخت گرفتیم و از تمام هزینه‌های غیر ضروری چشم‌پوشی کردیم و تنها بخشی که هیچ خساستی نشان ندادیم، مرتبط به هنرمندان و کمک هزینه‌ها و جوایز است.

امیر عابدی مدیر بخش عکس، میترا کریمخانی رییس انجمن نمایشگران عروسکی خانه تئاتر سامان خلیلیان مدیر بخش خیابانی و محیطی و محسن حسن زاده مدیر روابط عمومی جشنواره نیز توضیحاتی درباره بخش‌های مربوط به خود ارایه کردند. نبودن جریان مستمر در نمایش عروسکی، تنوع تولیدات نمایشی در پی همه گیری کرونا و بهره‌مند شدن استان‌ها از تئاتر مرکز، از جمله محورهای سخنان آنان بود.

انتهای پیام/