گروه‌های برتر نی‌انبان به کیش می‌روند/ بالا رفتن سطح کیفی نوازندگان | خبرگزاری صبا
امروز ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۰
دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی «نی انبان»:

گروه‌های برتر نی‌انبان به کیش می‌روند/ بالا رفتن سطح کیفی نوازندگان

فواد توحیدی از جزییات برگزاری نخستین جشنواره بین‌المللی «نی انبان» گفت.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی نخستین جشنواره بین‌المللی «نی انبان»، فواد توحیدی دبیر جشنواره بین‌المللی «نی انبان» درباره برگزاری جشنواره‌ای با محوریت ساز نی انبان گفت: حدود ۲ سال از مهاجرت من به جزیره کیش می‌گذرد و از همان لحظه به فکر طراحی جشنواره‌ای فراملی متناسب با اتمسفر و حال و هوای جزیره بودم و بالاخره به این باور رسیدم که نی انبان بهترین گزینه در این رابطه است. این ساز سال‌های سال است که در رپرتوار موسیقی جزیره حضوری پررنگ دارد. در کنار این مساله شخصا معتقد هستم نی انبان جذاب‌ترین سونوریته را در بین سازهای نواحی ایران دارد که در آنِ واحد چندین حس را در شنونده برمی‌انگیزد به طوری‌که مخاطب دقیقا نمی‌داند از شنیدن صدای آن شاد است یا غمگین. دچار وهم است یا حماسه. این خصوصیت در سازهای دیگر دیده نمی‌شود. در نهایت طرح خود را در معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد مطرح کردم و خوشبختانه مورد استقبال قرار گرفت.

وی ادامه داد: هدف اصلی جشنواره «نی انبان» کیش دعوت از بهترین نوازندگان نی انبان برای حضور در این رویداد است. برای همین انتخاب هدفمند گروه‌ها بهترین گزینه پیش روی ما بود. ضمن اینکه تا این لحظه استقبال خوبی هم در بخش فراخوان و انتخاب داشته‌ایم و از اکثر نقاط ایران به دبیرخانه آثاری ارسال شده است.

این پژوهشگر موسیقی بومی با بیان اینکه سعی کرده‌ایم بهترین نوازندگان نی انبان کشور و تعدادی از نوازندگان این ساز در سایر کشورها در  جشنواره حضور داشته باشند، اظهار کرد: اکثر گروه‌های برتر نی انبان کشور برای حضور اعلام آمادگی کرده‌اند و در بخش فراخوان هم به سایر هنرمندان فرصت شرکت از طریق ارسال اثر داده شده است که هنرمندان این بخش توسط هیات علمی جشنواره انتخاب و دعوت می‌شوند. از تعدادی از پیشکسوتان ساز نی انبان در چهار منطقه ثبت شده نی انبان شامل خوزستان، بوشهر، کرمان و هرمزگان هم برای تجلیل در جشنواره دعوت شده است. بخش بین‌الملل جشنواره توسط هنرمند ارزنده نی انبان محسن شریفیان مدیریت می‌شود و نی انبان نوازان صاحب نامی هم در این بخش حضور خواهند داشت. شورای علمی جشنواره نیز از صادق چراغی، بابک شهرکی، محمدعلی مرآتی و محسن شریفیان تشکیل شده است. شرکت‌کنندگان در مناطقی از جزیره زیبای کیش اجرای برنامه دارند و اختتامیه جشنواره هم در سالن همایش‌های خلیخ فارس برگزار خواهد شد.

دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی «نی انبان» عنوان کرد: اجراهای عمومی اصلی‌ترین بخش جشنواره است ضمن اینکه نشست‌های تخصصی با حضور پژوهشگران و نوازندگان ایران و کشورهای دیگر شرکت کننده در محوریت ساز نی انبان برگزار خواهد شد. بخش تجلیل از پیشکسوتان و همچنین ثبت و ضبط آثار شرکت‌کنندگان از دیگر بخش‌های جشنواره است. مشخصات و سابقه فعالیت هنرمندان هم در کتاب جشنواره منتشر خواهد شد.

توحیدی درباره برگزاری جشنواره‌های موسیقی با موضوعیت دیگر سازهای نواحی بیان کرد: در حال حاضر محوریت با ساز نی انبان است و هنرمندان در قالب تکنوازی و آنسامبل به اجرای برنامه می‌پردازند. سازهای همراه با توجه به رپرتوار هر منطقه در جشنواره حضور دارند. شاید در آینده موضوعی جداگانه مربوط به سازهای همراه و همچنین آداب و رسومی که با همراهی نی انبان برگزار می‌شود و همچنین بحث ساخت نی انبان، بخش مقالات علمی و فیلم‌های مستند در جشنواره مطرح شود.

این آهنگساز در انتها با اشاره به جایگاه جشنواره بین‌المللی «نی انبان» خاطرنشان کرد: شخصا معتقدم این جشنواره به زودی یکی از جذاب‌ترین و مهم‌ترین جشنواره‌های موسیقی در کشور خواهد شد به طوری که گردشگران و علاقه‌مندان بسیاری برای استفاده از برنامه‌های جشنواره به جزیره کیش خواهند آمد. این نکته را هم اضافه کنم اگرچه نی انبان حضور دیرینه‌ای در چهار استان ثبت شده در میراث ناملموس فرهنگی کشور دارد ولی علاقه‌مندان و نوازندگان بسیاری در سایر نقاط کشور نیز دارد. این جشنواره می‌تواند تاثیر زیادی در ایجاد رقابت و در نتیجه بالا رفتن سطح کیفی نوازندگان داشته باشد.

نخستین جشنواره بین‌المللی «نی انبان» توسط معاونت گردشگری و معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش و به ریاست خسرو نشان از ۲۰ تا ۲۲ اسفندماه در کیش برگزار خواهد شد که فواد توحیدی دبیری جشنواره و محسن شریفیان دبیری بخش بین‌الملل را برعهده دارند.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است