انواع اتصالات پلی اتیلن چیست و چه کاربردهایی در کشاورزی دارد؟

به گزارش واحد بازرگانی صبا، سیستم آبیاری تحت فشار در یک زمین کشاورزی و یا گلخانه اتصالات و اجزای بسیار متنوع و زیادی دارد که در کنار هم باعث می‌شوند تا انجام عملیات آبرسانی در سطح زمین به صورت کامل و یک دست انجام گیرد. یکی از انواع اتصالات مورد استفاده در سیستم آبیاری و به خصوص کشاورزی صنعتی، اتصالات پلی اتیلن نام دارند. خود این نوع اتصالات هم به دسته و اقسام متنوعی تقسیم می‌شوند که در ادامه هر یک را به صورت کامل خدمتتان معرفی خواهیم نمود.

انواع اتصالات پلی اتیلن و کاربردهای آن در کشاورزی

اتصالات پلی اتیلنی از جمله ساده‌­ترین و کارآمد­ترین نوع اتصالات در سوار کردن خطوط انتقال انرژی، لوله­ کشی و بخش تأسیسات در صنایع مختلف و من جمله کشاورزی و حوزه آبیاری تحت فشار و آبیاری قطره ای هستند. این اتصالات اغلب برای تغییر مسیر، تغییر قطر، تغییر در میزان دبی عبوری و اتصال لوله­‌ها به همدیگر در انواع مختلف اتصالات پیچی، اتصالات جوشی، اتصالات تزریقی، اتصالات پلیمری، اتصالات کوپلینگی، اتصالات الکتروفیوژن و … مورد استفاده قرار می­‌گیرند. قابلیت اتصال سریع، بزرگترین نقطه قوت و یکی از دلایل اصلی رواج استفاده از اتصالات پلی اتیلنی است.

این نوع اتصالات دارای انواع متنوعی هستند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

اتصالات پلی اتیلن پیچی (رزوه­ ای یا دنده­ ای)

اتصالات پیچی در انواع مختلف نر، ماده و گاها فلنج­دار تولید می‌­شوند. جنس این محصولات پلی اتیلن سخت می­‌باشد که فشارهای بالای ۱۰ اتمسفر را نیز تحمل­ کنند. این اتصالات در سیستم­‌های لوله­ کشی برای اتصال مستقیم لوله­‌ها یا بخش­‌هایی از لوله جهت انطباق با اندازه­ های مختلف و یا برای مواردی مانند تنظیم یا اندازه ­گیری جریان سیال مورد استفاده قرار می­‌گیرد.

اتصالات پلی اتیلن پیچی برای انواع لوله­ های پلی اتیلن نرم با قطر خارجی ۲۰ الی ۱۲۵ میلیمتر به کار برده می­‌شوند. مزیت این اتصالات نسبت به انواع دیگر، اجرای آن با سرعت بسیار بالا و بدون نیاز به دستگاه جوش پلی اتیلن می­‌باشد. در صورت خرابی احتمالی می­‌توان با هزینه کم این اتصالات را تعویض نمود و حتی در صورت جابه­‌جایی پروژه به راحتی این قطعات را باز و در مکانی دیگر مجدداً نصب نمود.

ویژگی‌های اتصالات پلی اتیلن پیچی:

 1. عدم رسوب گیری
 2. انعطاف پذیری بالا
 3. هزینه کم و سرعت بالا نصب و اجرا
 4. عدم نیاز به ماشین آلات سنگین در زمان اجرا

اتصالات پلی اتیلن جوشی

همانطور که از نام این اتصال مشخص است، با استفاده از جوش لب به لب می­‌توان از آنها استفاده نمود. اتصالات جوشی فشار قوی در ابعاد و اندازه­ های مختلف ساخته شده و در طرح­ های انتقال آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می‌­گیرند. این اتصالات شامل انواع سه راه، چهار راه، فلنج، زانو، تبدیل و … می­‌باشند.

نکته مهم در استفاده از اتصالات جوشی این است که بسته به کارایی دستگاه جوش و تجهیزات، کیفیت این اتصالات تحت تأثیر قرار می­‌گیرد. تبدیل، فلنج، گپ، اتصال تی اف، موفه کوتاه و بلند، سیفون و سیفون تبدیل، درپوش، زانو، سه راه و … از جمله اتصالات جوشی پرکاربرد می‌­­باشند.

وزن سبک، پیش ساخته بودن و طبعاً نصب آسان، مقاوم نسبت به مواد شیمیایی، توانایی تحمل تغییر دمای ناگهانی، تحمل شرایط جوی بد، مقاوم در برابر رانش زمین، عدم رسوب­ گیری و … نیز نمونه­‌هایی از ویژگی­ های اتصالات جوشی می‌­باشد.

اتصالات پلی اتیلن جوشی دارای انواع بسیار متنوع و گسترده‌ای هستند که برخی از از آن‌ها عبارتند از:

 • رابط تبدیل جوشی فشار قوی
 • زانو جوشی فشار قوی
 • سه راه تبدیل جوشی
 • فلنج جوشی

اتصالات پلی اتیلن کوپلینگی

این اتصال در صنایع مختلف نظامی، پتروشیمی، هیدرولیک، غذایی، دریایی و کشاورزی به کار برده می‌شود. به طور کلی برای اتصال لوله های پلی اتیلن می‌توان به دو روش عمل کرد؛ روش اول، جوشکاری و روش دوم، اتصالات مکانیکی می‌باشد. کوپلینگ فشاری، کوپلینگ پیچی و فلنج‌ها از مهم‌ترین اتصالات مکانیکی لوله پلی اتیلن هستند.

اتصالات پلی اتیلن تزریقی

در تولید این نوع اتصالات، ابتدا قالب اتصال مورد نظر ساخته شده و سپس با استفاده از ماشین آلات، پلاستیک داخل آن تزریق می‌­شود و اتصال مورد نظر تولید می‌­شود. این اتصالات به دلیل بافت و ساختار یکپارچه دارای مقاومت بالایی بوده و چون به صورت قالبی ساخته می­‌شوند، دارای اندازه­‌هایی یکسان می­‌باشند. سه راهی­‌ها، زانویی ۴۵ و ۹۰ درجه، تبدیل، رابط، درپوش، گپ، رابط ­های فلنجی، انشعابات، خود انشعاب­ گیر و … از انواع اتصالات تزریقی پلی اتیلنی می­‌باشند.

چون تولید این نوع سازه‌ها با استفاده از قالب انجام می­‌شود، تولید آنها برای پروژه های سنگین بسیار راحت تر است و می­‌توان از جوشکاری برای اتصال آنها استفاده نمود. از دیگر مزایای این اتصالات، هزینه پایین نصب و استفاده، مقاومت بالا نسبت به ضربه و فشار، مواد شیمیایی، ارتعاشات زمین لرزه، زنگ زدگی و شکستگی می­‌باشد.

ویژگی­ های اتصالات پلی اتیلن

قبل­ تر نیز به محبوبیت اتصالات پلی اتیلنی به دلیل عدم نیاز به نیروی متخصص خاص در اجرای آن اشاره شد. اما دلایل زیر نیز در اقبال بازار به این محصولات تأثیر به سزایی داشته است. از جمله:

 • سرعت و سهولت در اجرا
 • مقاومت در برابر فشار و ضربه
 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی
 • هزینه پایین در نصب و اجرا
 • انعطاف پذیری بالا
 • افت فشار ناچیز به دلیل صیقلی بودن اتصالات
 • مقاوم در برابر زنگ‌­زدگی
 • تحمل ارتعاشات ناشی از زمین لرزه
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی و سابیدگی

همان طور که در بالا گفتیم اتصالات پلی اتیلن دارای انواع مختلفی است مانند اتصالات پلی اتیلن پیچی و جوشی،  شما با توجه به نیاز و کاربردی که لازم دارید، می‌توانید یکی را انتخاب نمایید. این اتصالات هم در سیستم آبیاری تحت فشار و هم سیستم آبیاری قطره ای بسیار کاربردی هستند و شما به راحتی می‌توانید همین حالا این اتصالات را از سناپالیز سفارش بدهید. اگر در نحوه سفارش محصول و همچنین انتخاب محصول مورد نظر خود نیاز به راهنمایی و مشورت داشتید، به راحتی می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی با مشاوران ما در سناپالیز تماس حاصل فرمایید تا انتخاب اصولی و دقیق داشته باشید.