امروز ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۲۷

جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی برگزیدگان خود را شناخت

مراسم پایانی هفتمین دوره جشنواره تقدیر از افراد و گروه های مروج کتابخوانی سوم اسفند به صورت آنلاین برگزار شد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مراسم پایانی هفتمین دوره جشنواره تقدیر از افراد و گروههای مروج کتابخوانی شامگاه یکشنبه (سوم اسفندماه) به صورت آنلاین برگزار شد.

محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در سخنانی درباره ترویج کتابخوانی گفت: جشنواره تقدیر از مروجان کتاخوانی برنامه سودمند و مفیدی است که در هفتمین دوره فعالیتش به پختگی رسیده است. اهمیت این رویداد در آن است که با استفاده از توان نهادهای غیر دولتی و فعالیت داوطلبانه گروه‌های مردمی برگزار می‌شود. بار اصلی فعالیت های ترویج کتابخوانی بر دوش گروه های مردمی است. اینکه از رهگذر برنامه ترویج کتابخوانی هم به ترویج کتاب کمک می‌شود و هم اینکه نکتههای خلاقانه ترویج کتابخوانی تدوین می‌شود، بسیار اهمیت دارد.

وی با اشاره به همهگیری بیماری کرونا بیان کرد: به همت گروههای متعدد کتابخوانی خوشبختانه کرونا هم نتوانست فعالیت های کتابخوانی و ترویج کتابخوانی را متوقف کند. نه تنها فعالیت های کتابخوانی متوقف نشد بلکه با توسل به فضای مجازی و گردهمایی‌هایی مجازی فعالیت‌های ترویج کتابخوانی رونق بیشتری گرفت. از همه همراهان مروج کتابخوانی و همکاران در دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و هیات داوران تشکر می کنم.

همچنین در  این مراسم محسن حاجی زین‌العابدینی دبیر این رویداد گزارشی از هفتمین دوره جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی ارایه داد و مطرح کرد: جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی جایگاهش را در فضای فعالیت‌های کتابخوانی پیدا کرده است. این رویداد از حیث کمی و کیفی رشد داشته است و این رشد و تعالی مرهون تلاش اهالی کتاب و کتابخوانی است. تیرماه ۱۳۹۹ برنامه‌ریزی جشنواره آغاز و فراخوان اول مهرماه منتشر شد و دریافت آثار تا ۳۰ آذر ادامه داشت. به دلیل قرنطینه و کرونا در ابتدا کار کتابخوانی دشوار شده بود اما مروجان کتابخوانی با استفاده از  فضای مجازی کار و بار کتابخوانی را با جدیت دنبال کردند. در این دوره از جشنواره ۹۳۶  اثر به دبیرخانه رسید. آثار و بررسیهای این دوره از غلبه فعالیتهای فردی ترویج کتابخوانی به فعالیت‌های گروهی خبر می‌دهد؛ به دلیل شیوع کرونا و عدم امکان ارتباط حضوری و گروهی، افراد مستقلا از طریق فضای مجازی به  کار کتابخوانی پرداختند. به رغم مشکلات ناشی از بیماری کرونا، این میزان مشارکت در جشنواره خوب است .

وی در ادامه توضیحی درباره فرایند داوری و انجام آن در سه مرحله ارایه کرد.

در مراسم پایانی هفتمین چشنواره تقدیر از افراد و گروه های مروج کتابخوانی احسان عبدی‌پور و منصور ضابطیان هم به طور اجمال به طرح دیدگاه‌هایشان درباره اهمیت کتاب و کتابخوانی پرداختند.

در پایان با قرائت بیانیه هیات داوران افراد و گروههای برگزیده هفتمین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی معرفی شدند.

در بخشی از بیانیه هیات داوران آمده بود: «در این دوره از فعالیت جشنواره نقش زنان و مادران مروج کتاب به خاطر شرایط قرنطیه برجسته‌تر بود. فعالیت داوطلبانه چشمگیرتر از ادوار قبل بود و همچین به ظرفیتهای بومی  و محلی برای اجرای برنامههای کتابخوانی و ترویج کتاب توجه ویژه شده بود.»

داوری این رقابت در مرحاه نهایی بر عهده سیدکاظم حافظیان رضوی، هادی آشتیانی، سجاد جمشیدیان، فاطمه پازوکی، سیدعلی کاشفی خوانساری و کیمیا امینی بود. 

برگزیدگان هفتمین جشنواره مروجان کتابخوانی

در بخش گروه‌های ترویج کتابخوانی پردیس کتاب اصفهان، انجمن فرهنگی هیوای زانست از کردستان برگزیده شدند. همچنین گروه پروانه‌های سفید با مسئولیت زینب جهان بیگی از رفسنجان، گروه خیرات کتاب با مسئولیت حسین افشاری از کاشمر و رحمان غریبی از کانون فرهنگی و هنری مساجد در سنندج شایسته تجلیل شناخته شدند. 

در بخش امامان جماعت حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام امام جماعتی از شهرکرد به عنوان مروج منتخب معرفی شد.

در بخش افراد نیز میثم جوانبخت از شیراز، آیسان پژوهانفر و  ملیکا خرمشکوه از تهران، پرنیا شعبانی از قائمشهر، سیدعلی حسینی از نیشابور، حسین درویشی از کهنوج و محمدحسین امانت از شیراز برگزیده و سروناز امینی (احتشام) از تهران، کلثوم عالیپور از تنگستان، حبیبالله محلوجی از ساوه تجلیل شدند.

در بخش نگاه ویژه نیز الله خیرآبا از زبرخان در خراسان رضوی، اصغر رجبی از خرمدره، سعید حیدری از تهران، مریم گریوانی از بجنورد به عنوان منتخب معرفی شدند.

همچین صالح زمانی برگزیده بخش بین‌الملل معرفی شد.

مرضیه مصطفوی‌پور از یزد هم نشان استمرار در فعالیت ترویج کتابخوانی را از آن خود کرد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • خط باریک قرمز
  89,047,55
 • بازگشت کوتاه
  43,905,20
 • منگی
  27,696,90
 • تا ابد
  703,153,55
 • یلدا
  250,332,19
 • بی حسی موضعی
  532,165,25
 • قتل عمد
  98,569,79
 • پرو
  41,665,25
 • دریا موج کاکا
  30,220,25