امروز ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۸

برگزیدگان جشنواره تئاتر صاحبدلان معرفی شدند/ نگرانی کریم اکبری مبارکه برای تئاتر

برگزیدگان بخش مسابقه نمایشنامه نویسی دهمین دوره تئاتر صاحبدلان معرفی شدند.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، طی مراسمی که صبح امروز یکم بهمن‌ماه، با حضور قادر آشنا مدیرکل مرکزهنرهای نمایشی در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد، از برگزیدگان بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی دهمین دوره تئاتر صاحبدلان تجلیل شد.

همچنین در این مراسم به رسم یادبود از زنده‌یاد کریم اکبری مبارکه تجلیل شد.

قادر آشنا مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی گفت: کریم اکبری مبارکه انسان بزرگی بود و من به او غبطه می‌خورم. آدم‌هایی مثل او با فکر و اندیشه‌شان در جامعه ماندگار می‌مانند.

وی با اشاره به همکاری‌اش با کریم اکبری مبارکه عنوان کرد: من از سال ۱۳۷۶ با او در جهاد دانشگاهی همکاری داشتم. او انسانی بسیار منظم، با اخلاق، وظیفه‌شناس و باورمندی بود و همواره به بهترین شیوه وظایفش را انجام می‌داد و همواره در نقش‌هایی که بازی می‌کرد، خوش می‌درخشید.

آشنا در پایان با اشاره به حدیثی از حضرت علی (ع) اظهار کرد: انسان باید به گونه‌ای زندگی کنند که به انسان‌های دیگر عشق بورزد و به آن‌ها انرژی خوب و آرامش بدهند. کریم اکبری مبارکه یکی از این انسان‌های یگانه بود. نام یاد این عزیز گرامی باد.

در ادامه محمود فرهنگ مدیر کانون تئاتر دینی درباره کریم اکبری مبارکه گفت: دوستی من و کریم به بیش از ۴۰ سال پیش بازمی‌گردد و چیزی که همواره از او به خاطر دارم، مهربانی، منش خوب و انسانی، تعهد و اخلاق است. در دوران دوستی‌مان همواره او را انسان یگانه‌ای یافتم که نگران تئاتر بود.

وی بیان کرد: در ۱۱ سال اخیر که جشنواره تئاتر صاحبدلان برگزار می‌شود، همواره کریم اکبری مبارکه به عنوان داور و مشاور همراه ما بود و دلم می‌خواست از او که در سینما و تئاتر الگوی اخلاق بود، در این رویداد تجلیل شود.

کریم اکبری مبارکه هرگز هنرش را به کسی نفروخت

در ادامه مسلم قاسمی خاطرنشان کرد: کریم اکبری مبارکه انسان نمونه و صاره‌ای از معرفت، سخاوت‌مندی و مرام بود که حرام و حلال سرش می‌شد و در هر رویدادی که شرکت می‌کرد به آن رویداد اعتبار می‌بخشید. او هرگز هنرش را به کسی نفروخت.

وی تاکید کرد: کریم اکبری همواره با ملاطفت سخن می گفت و از بیان حقیقت کوتاه نمی آمد. او قلب رئوفی داشت با این که از رفتار نادرست آدم ها می رنجید، هرگز درصدد تلافی نبود. او زیرک و دانا بود و هرگز آبروی کسی را نمی برد.

قاسمی با اشاره به همکاری دراز مدتش با اکبری مبارکه اظهار کرد: در دوران جوانی ما هر ۲ مربی تئاتر کانون پرورش فکری کودکان بودیم. او در آن دوره که جنگ ایدئولوژی‌های چپ و راست بود، هرگز خودش را در امر آموزش درگیر این ایدئولوژی‌ها نکرد و همواره تلاش داشت تا آموزش‌هایش انسان‌ساز باشند.

به گفته قاسمی، کریم اکبری مبارکه به فرهنگ و هنر ملیتش عشق می‌ورزید. او هر نقشی را که بازی می‌کرد چه در مرگ یزدگرد، امام علی و این اواخر بچه مهندس بهترین بود.

در ادامه سید عباس عظیمی تصریح کرد: کریم اکبری مبارکه انسان بی‌نظیری بود. پیامک‌هایی که او برایم می‌فرستاد جز دوستت دارم و ابراز ارادت نبود. در انجمن هر کار دشواری که نیاز به پیگیری داشت همواره روی کمک او حساب می‌کردیم. انجمن هنرمندان پیشکسوت واقعا یکی از یاوران اصلی خود را از دست داد.

هنرمندان وجدان زنده و بیدار جامعه هستند

در ادامه احمد جولایی عنوان کرد: کریم اکبری مبارکه انسان صاف، ساده و باصداقتی بود. او هرگز درصدد این نبود که زیرآب کسی را بزند تا بر صندلی او بنشیند. او هرگز به این چیزها فکر نمی‌کرد. هنرمندان چند دسته هستند، پیشرو و صف شکن، همگام و پس گام. کریم اکبری مبارکه هنرمند پیشرویی بود که همواره حواسش به همه چیز جمع بود و واکنش نشان می‌داد.

وی ادامه داد: من واقعا افتخار می کنم که کریم اکبری مبارکه در آخرین نمایشی که روی صحنه بردم، بازی کرد. این نمایش درباره شهید قشقایی بود که تالار قشقایی به یاد او نام گرفته است.

به گفته جولایی، هنرمندان وجدان زنده و بیدار جامعه هستند و جامعه‌ای که هنرمندش بتواند مردم را آگاه و اقناع کند دیگر نیازی به پلیس و قاضی و زندانبان و زندان ندارد. پیام اصلی تمام آثار بزرگ جهان از جمله اتلو بیداری انسان‌ها است.

وی بیان کرد: هنرمند باید از نظر روحی و جسمی سلامت باشد. وقتی هنرمند روحش سلام باشد هرگز زیر یوغ کسی نمی‌رود.

در بخش پایانی مراسم به رسم یادبود تندیس تئاتر صاحبدلان و هدایا به خانواده کریم اکبری مبارکه اهدا شد.

در پایان براساس رای هیات انتخاب مسابقه نمایشنامه نویسی تئاتر صاحبدلان متشکل از محمدرضا الوند، کاوه مهدوی، ندا ثابتی از میان ۱۵۸ اثر رسیده به دبیرخانه سه نمایشنامه «روایت نه چندان پیچیده از یک عشق به طعم شمشیر» نوشته محمدرضا آریان فر جایزه مقام اول، «مردی که خواب کسوف می‌دید» نوشته حمید نامق جایزه مقام دوم، «قلندر» نوشته روزبه حسینی، جایزه مقام سوم به عنوان آثار برتر این دوره از صاحبدلان تجلیل شدند.

این مراسم توسط کانون تاتر دینی با حمایت اداره‌کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران، بنیاد فرهنگی هنری رودکی، موسسه هنرمندان پیشکسوت، امورهنری و نمایشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، شورای تخصصی تئاتر و طرح امام حسن(ع) با حضور خانواده مرحوم برگزار شد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است