امروز ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۴۰

پروژه «همساز» کلید خورد/ نگاه به سنت همنوازی با ضبط ۱۰ قطعه موسیقی

تاکنون 10 قطعه موسیقایی شامل دونوازی نوازندگان سازهای کوبه ای داخل و خارج کشور در قالب پروژه «همساز» ضبط و تدوین شده است.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی پروژه، مقدمات اجرای پروژه «همساز» از یک سال گذشته توسط حمید قنبری پژوهشگر و نوازنده سازهای کوبه ای انجام شد که در قالب آن نوازندگان سازهای مشترک بتوانند با در اختیار داشتن خط اصلی یک قطعه که از پیش طراحی و نوشته شده است، نسبت به بداهه نوازی با یکدیگر اقدام کنند.

هم اکنون ۱۰ قطعه موسیقایی شامل دونوازی نوازندگان سازهای کوبه ای داخل و خارج کشور در قالب کلیپ های مجزا ضبط و تدوین شده است.

نخستین قطعه موسیقایی از پروژه «همساز» که به همنوازی پژمان حدادی و حمید قنبری اختصاص داشت، در شبکه های اجتماعی منتشر شد و دیگر قطعات به همین ترتیب و به منظور دسترسی گسترده مخاطبان عام و در عین حال مخاطبان خاص موسیقی در فضای مجازی منتشر خواهد شد.

تاکنون در قطعات آماده شده نوازندگانی چون پژمان حدادی، حمید قنبری، وحید اسداللهی، حسین رضایی نیا، پدرام خاورزمینی و گروهی دیگر از هنرمندان حضور داشته‌اند و بنا بر رایزنی‌های صورت گرفته با نوازندگان سازهای مختلف در سایر کشورها، قابل تسری به تمامی سازها خواهد بود.

این طرح با نگاهی به سنت همنوازی و به طور مشخص دونوازی در موسیقی ایرانی تدوین شده که در تاریخ موسیقی کشور زمینه ساز خلق آثار فاخر و بی بدیلی بوده است.

«همساز» در عین حال که بر پایه یک خط موسیقایی توافق شده از سوی نوازندگان آغاز می شود، هنر بداهه نوازی را به عنوان وجه متعالی موسیقی سنتی، به شکل ویژه مد نظر دارد.

حمید قنبری به عنوان طراح ایده «همساز»، ضمن پژوهشگری، نوازندگی و تدریس موسیقی، تالیف کتاب ضرب آوا و ویرایش کتاب امیرناصر افتتاح، سرپرستی گروه کوبه ای «کلون زمان» و تجربه همراهی و همنوازی با اساتیدی چون محمدرضا شجریان و حسین علیزاده را در کارنامه خود دارد.

انتهای پیام/

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است