امروز ۹ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۲

نخستین مدیر تماشاخانه سنگلج درگذشت

حسینعلی طباطبایی، از پیشکسوتان تئاتر ایران و نخستین مدیر مجموعه فرهنگی سنگلج، ظهر دیروز در سن ۸۷ سالگی بر اثر بیماری آلزایمر و کهولت سن درگذشت.

ناهید طباطبایی نویسنده و مترجم و دختر مرحوم حسینعلی طباطبایی در گفتگو با خبرنگار تئاتر خبرگزاری صبا، ضمن تایید فوت پدرش بیا کرد: عصر دیروز سه شنبه ۲۲ مردادماه، پدرم در هنگام انتقال به بیمارستان از دنیا رفت و در حال حاضر مشغول انجام کارهای اداری مربوط به مجوز دفن در قطعه هنرمندان هستم.

وی ادامه داد: هنوز زمان و محل خاکسپاری ایشان مشخص نیست و اخبار بعدی را متعاقباً اعلام خواهم کرد.

حسینعلی طباطبایی از پیشکسوتان تئاتر ایران و پدر ناهید طباطبایی نویسنده و مترجم بود. او زاده شمیران بود و در دبیرستان های علمیه و دارالفنون درس خواند و در سال ۱۳۳۰ به دانشگاه تهران رفت تا زبان و ادبیات فرانسه بخواند اما برحسب علاقه و چون این امکان فراهم بود، یک سال بعد، باز هم در کنکور شرکت کرد و در رشته دندانپزشکی برگزیده شد.

او که در همین زمان در اداره هنرهای دراماتیک – که ازجمله ادارات تابعه وزارت فرهنگ و هنر بود – فعالیت می‌کرد، به ترجمه نمایشنامه هایی از ادبیات فرانسه نیز اشتغال داشت و حدود ۴۰ نمایشنامه تک پرده‌ای را از فرانسوی به فارسی ترجمه کرد و برخی از آنها چون «مکتب بیوه ها» نوشته ژان کوکتو، در دی ۱۳۴۰، به کارگردانی عزت الله انتظامی و بازی فخری خوروش، نصرت پرتوی، جمیله شیخی، حسن زندی و خودِ انتظامی در تئاتر زنده تلویزیونی اجرا شد.

طباطبایی در سال ۱۳۴۳ بورس آموزشی کارگردانی تئاتر گرفت و راهی فرانسه شد. او در این سفرِ یک ساله، افزون بر کسب آموختنی‌ها، هر روز به تماشای تئاتر می ‌نشست و همین امر و علاقه سبب شد تا پس از بازگشت، در ۱۸ مهر ۱۳۴۴، با گشایش تماشاخانه سنگلج که آن زمان، ۲۵ شهریور نام داشت، به عنوان نخستین مدیر این مجموعه فرهنگی مشغول شود.

«نقش مراکز آموزش تئاتر در تحول و گسترش هنر نمایش ایران» و ترجمه آثاری چون «تئاتر و مسائل اساسی آن» اثر میشل ویینی، «خاموشی دریا» اثر ژان برولر (ورکور)، «فراموش شدگان» اثر لوییس بونویل، «بازی کشتار» اثر اوژن یونسکو (ترجمه مشترک با داوود رشیدی) بخشی از تالیفات زنده یاد حسینعلی طباطبایی بود.

خبرگزاری صبا، درگذشت این هنرمند عرصه تئاتر ایران را به خانواده وی و جامعه هنری تسلیت می گوید.

عکس از: مهدی بلوریان

توضیح عکس: اولین نفر از سمت راست، زنده یاد حسینعلی طباطبایی است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است