امروز ۹ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۰
کامبیز صبری:

نمی توان از جشنواره هنرهای تجسمی جوانان انتظار معجزه داشت

به واسطه برگزاری یک رخداد مانند جشنواره هنرهای تجسمی جوانان بسیاری کامبیز صبری بر این باور است که جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران به تنهایی نمی‌تواند حرکتی عظیم را در قامتی شگفت انگیز برای مسئولان، استادان و هنرجویان حاضر در این جشنواره فراهم کند.

به گزارش خبرگزاری صبا به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، کامبیز صبری استاد کارگاه و داور بخش مجسمه بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران، با بیان این که حمایت از ساحت هنر در کشور ما گسترده نیست، گفت: به واسطه برگزاری یک رخداد مانند جشنواره هنرهای تجسمی جوانان بسیاری انتظار معجزه و خلق اتفاقات بزرگ را از این رویداد دارند. در حالی که یک رویداد به تنهایی نمی‌تواند حرکتی عظیم را در قامتی شگفت انگیز برای مسئولان، استادان و هنرجویان حاضر در این جشنواره فراهم کند.

کامبیز صبری، با اشاره به آن که برگزاری این رویداد هنری در قامت یک سمپوزیوم، برجسته ترین ویژگی آن به شمار می رود، بیان کرد: سمپوزیوم ها رویدادهایی هستند که در یک بازه زمانی محدود و مشخص هنرمندان را وا می دارند از ایده تا اجرای نهایی اثر خود را خلق کنند. قرار گرفتن نوجوانان و جوانان نوقلم در خلال این رویداد و برخورد آنها با اتفاقی به نام سمپوزیوم بدون هیچ تردیدی مهمترین ویژگی جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان است که در هیچ رویدادی در کشورمان نظیر و نمونه ندارد.

برگزیده سومین بینال مجسمه سازی ایران ادامه داد: دیگر ویژگی مهم این جشنواره به تمرکز گریزی و دوری از پایتخت و برگزاری در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف باز می گردد. این مسئله باعث می‌شود تا جوانانی که در آغاز راه فعالیت حرفه‌ای خود قرار دارند، بتوانند ضمن آشنایی با هنرمند هم نسل خود با نگاه و تجربیات هنرمندان حرفه ای آشنا شوند و به این واسطه بتوانند دورنمای فعالیت حرفه‌ای خود را در آینده به درستی تصویر و ترسیم کنند.

وی سومین ویژگی برجسته جشنواره هنرهای تجسمی جوانان را به ایجاد شور و شوق در جای‌جای ایران به واسطه میزبانی استان‌ها و شهرستان‌های مختلف از این رخداد دانست و تصریح کرد : حضور هنرمندان جوان از استان‌ها و شهرستان‌های مختلف در نقطه ای واحد ضمن آشنایی آنها با فرهنگ، طبیعت و جغرافیای اقلیم متنوع کشورمان می تواند رویکردی دیگرگون را در شکل گیری و تاثیر گذاری محیط و بافت فرهنگی در خلق آثار هنرهای تجسمی به ویژه در شاخه ای  مانند مجسمه برای هنرمندان فراهم آورد.

صبری با تاکید بر آن که ذهن هنرجویان، دانش‌آموزان و دانشجویان جوان شرکت کننده در جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان هنوز پیچیدگی های ذهن هنرمند حرفه‌ای را پیدا نکرده است، تصریح کرد: همین مسئله ماده خام عظیمی را در اختیار استادان کارگاه ها و داوران این جشنواره قرار می‌دهد تا در تربیت ذهن خلاق هنرمندان جوان بهترین شیوه و اثربخش ترین روش را برای شکل دهی بینش هنری برای شکل دهی مسیر حرفه ای هنرمندان جوان فراهم آورد.

استاد  و داور کارگاه مجسمه بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان درباره شیوه آموزش خود در کارگاه های سه روزه این جشنواره گفت: تلاش می‌کنم پیش از آغاز جشنواره با هنرجویانی که برای حضور در این رخداد انتخاب شده‌اند ارتباط های اولیه را برقرار کنم و اگر این مهم میسر نبود در کوتاه ترین زمان، ابتدا برای شناخت جهان بینی هنرجویان با آنها به گفت‌وگو می‌پردازم و سپس در راستای علقه، نگاه، ایدئولوژی و سطح دانش علمی و عملی آنها تلاش می‌کنم تا داشته‌های خود را در قالب کارگاه به آنها منتقل کنم.

صبری ادامه داد: تعداد رخدادهایی مانند جشنواره هنرهای تجسمی جوانان که پایه و بستر شکل گیری خود را بر جریان سازی و تربیت نسل آینده هنرمندان کشور با تاکید بر جوانان و نوجوانان هنرمند استوار کرده ، باید آن قدر در طول سال زیاد باشد تا بتوانیم پاسخگوی خیل مشتاق هنرمندان جامعه جوان کشور خود باشیم.

این هنرمند مجسمه ساز تصریح کرد: از سوی دیگر برای تغییر این انتظار باید تلاش کنیم که یک رویداد مجرد، نمی تواند به تنهایی پاسخگوی تمام نیازهای ایجاد جریان سازی هنری در کشور باشد. باید بپذیریم تنها به واسطه یک جشنواره چند روزه در طول سال نمی توانیم انتظار اتفاقات بنیادین و اساسی در قامت فعالیت های هنری در کشور را داشته باشیم.

کامبیز صبری در پایان با اشاره به تجربیات حضور خود در جشنواره هنرهای تجسمی جوانان طی سال های گذشته در تبریز و کرمان گفت: در همراهی با جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران شاهد اتفاقات خوب و معرفی هنرمندان جوان در آن روزها بودم که امروز به جایگاه بهتری در زمینه هنری خود دست یافته اند. امیدوارم برگزاری دوره بیست و ششم جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان در ایلام نیز منشأ تحولات خوبی برای هنرهای تجسمی و هنرمندان جوان کشورمان در تمامی شاخه های ۹ گانه آن باشد.

بیست و ششمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان ایران به دبیری رضوان صادق‌زاده با شعار «نرسیده به درخت، دو قدم مانده به گل» از سی ام مرداد تا سوم شهریور ماه ۱۳۹۸ در ایلام برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


  جدول فروش فیلم ها

  عنوان
  فروش (تومان)
  • خط باریک قرمز
   89,047,55
  • بازگشت کوتاه
   43,905,20
  • منگی
   27,696,90
  • تا ابد
   703,153,55
  • یلدا
   250,332,19
  • بی حسی موضعی
   532,165,25
  • قتل عمد
   98,569,79
  • پرو
   41,665,25
  • دریا موج کاکا
   30,220,25