امیرعلی سردار افخمی معمار تئاترشهر تهران درگذشت | خبرگزاری صبا
امروز ۳ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۵

امیرعلی سردار افخمی معمار تئاترشهر تهران درگذشت

امیرعلی سردار افخمی معمار شناخته‌شده بناهای مهمی چون تئاترشهر تهران در پاریس درگذشت.

به گزارش صبا، امیرعلی سردار افخمی معمار شناخته‌شده که بناهای مهمی چون تئاترشهر تهران، ساختمان کنونی مجلس و آرام‌گاه صادق‌ هدایت در پاریس از او به‌ یادگار مانده در ۹۱ سالگی در پاریس درگذشت.

امیرعلی سردار افخمی زاده معمار پیشرو ایرانی متولد ۱۳۰۸ در تهران بود. در سال ۱۳۲۳ زمانی که شاگرد دوره متوسطه بود برای ادامه تحصیلات راهی فرانسه شد و پس از ورود به رشته معماری در مدرسه هنرهای زیبای پاریس «بوزار» شاگرد اول شد.

سردار افخمی پس از خذ مدرک دکتری معماری از دانشکده هنرهای زیبای پاریس در سال ۱۳۴۲ به ایران بازگشت و در دانشگاه تهران به تدریس مشغول شد تا اینکه به دلیل اختلاف با هوشنگ سیحون (ریاست وقت دانشکده معماری) کار تدریس را رها کرد و منحصرا به کار معماری در دفتر خود در تهران «شرکت مهندسان مشاور سردار افخمی» پرداخت.

وی کمی قبل از انقلاب به دلیل مسایل خانوادگی ایران را مجددا به مقصد فرانسه ترک کرد اما پس از خروج از ایران همانند بسیاری از معماران قبل از انقلاب به دلیل جنگ تحمیلی و تحریم اقتصادی غرب علیه حکومت جدید به ایران بازنگشت و درخواست وزارت مسکن و شهرسازی در دهه هفتاد برای اجرای ساختمان جدید مجلس را که توسط خود وی در پیش از انقلاب طراحی شده بود نیز رد کرد.

از آثار مهم او، تئاترشهر و ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی است که در سال ۱۳۵۵ طراحی و پس از انقلاب اسلامی ایران در سال‌های ۱۳۷۶–۱۳۸۰ اجرا شد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است