مستندهایی که در «سینماحقیقت» شرکت نکردند اجازه رفتن به فجر را ندارند | خبرگزاری صبا
امروز ۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۵۵

مستندهایی که در «سینماحقیقت» شرکت نکردند اجازه رفتن به فجر را ندارند

فراخوان سی‌ونهمین جشنواره ملی فیلم فجر، اجازه شرکت مستندهایی که در «سینماحقیقت» نبوده اند را سلب کرد.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری صبا، با انتشار فراخوان سی‌ونهمین جشنواره ملی فیلم فجر مشخص شد فیلم‌های مستند سینمایی حاضر در این جشنواره را آثار حاضر در چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» تشکیل می‌دهند. در فراخوان آمده است: هیات داوران این بخش از میان فیلم های مستند بلند (بالای ۷۰ دقیقه) حاضر در چهاردهمین جشنواره فیلم مستند سینماحقیقت، یک فیلم را به عنوان اثر برگزیده معرفی خواهند کرد.

بنابراین جشنواره سی‌ونهم فجر هیات انتخاب فیلم‌های مستند نخواهد داشت. صبا پیشتر از حذف هیات انتخاب در بخش مسابقه سینمای ایران نیز خبر داده بود.

در فراخوان سی‌ونهمین جشنواره ملی فیلم فجر، معنای «حاضر در چهاردهمین جشنواره فیلم مستند سینماحقیقت» تصریح نشده است. چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت در ۵ بخش مسابقه ملی، بخش بین‌الملل (غیررقابتی)، جایزه شهید آوینی، مسابقه فیلم‎های مستند کارآفرینی و بخش ویژه کرونا به طور رسمی پذیرای آثار خواهد بود.

مشخص نیست آیا فیلم‌های حاضر در بازار بین‌المللی مجازی نیز که در بخش جنبی جشنواره سینماحقیقت حضور دارند، مشمول حضور در جشنواره می‌شوند یا خیر.

با احتساب همین ۵ یا ۶ بخش جشنواره سینماحقیقت، ممکن است بیشتر از ۱۰۰ فیلم مستند حایز شرایط حضور در جشنواره ملی فیلم فجر شوند. البته در این میان حق آن دسته از مستندهایی که به هر دلیل در جشنواره «سینماحقیقت» شرکت نکرده اند یا شرکت داده نشده اند ضایع می شود و همچنین وقتی قرار است چنین اشتراکی بین دو جشنواره وجود داشته باشند دلیل بودن این بخش در جشنواره فجر چیست؟

درباره تغییرات جشنواره سی‌ونهم بیشتر بخوانید

«نگاه نو» از جشنواره ملی فیلم فجر ۳۹ حذف شد/ داوری فیلم‌اولی‌ها در همه بخش‌ها

بخش تجلی اراده ملی از جشنواره ملی فیلم فجر ۳۹ حذف شد

داوری پویانمایی‌ها در جشنواره ملی فیلم فجر ۳۹ به شرط حضور حداقل ۲ فیلم

مصطفی قاسمیان

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است