امروز ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۳۸

انتشار فراخوان شعر و ترانه برای حمایت از کودکان زباله گرد

با داوری سیروس الوند، حامی و بابک زرین، فراخوان شعر و ترانه برای حمایت از کودکان زباله‌گرد منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری صبا ، فراخوان شعر و ترانه برای حمایت از کودکان زباله‌گرد از سوی پویش «بدسرپرست تنهاتر است» منتشر شد.

در این فراخوان از شاعران و ترانه سرایان دعوت می‌شود که پدیده زباله‌گردی و رنجی را که این کودکان در چرخه طاقت‌فرسای کار متحمل می‌شوند، با زبان شعر و ترانه به تصویر بکشند.

سیروس الوند، حامی و بابک زرین مسابقه شعر و ترانه با موضوع پدیده زباله‌گردی کودکان را داوری می‌کنند. بابک صحرایی نیز به عنوان دبیر و عضو هیات داوران، این رویداد را مدیریت و داوری خواهد کرد.

بابک صحرایی درباره مضامین آثار ارسالی گفت: بازنمایی شرایط دشوار کودکان زباله‌‌گرد و بیان رنج‌هایی که متحمل می‌شوند، پیامدهای خشونت‌ فیزیکی، جسمی، عاطفی و جنسی علیه کودکان زباله‌گرد، عواقب اخراج زودهنگام از دنیای کودکی و ورود به چرخه کار، مسئولیت شهروندان، جامعه و مسئولان برای حذف پدیده زباله‌گردی کودکان، حقوق کودکان زباله‌گرد و حق برخورداری آن‌ها از آموزش و امکانات رایگان از جمله مضامینی است که برای سرایش آثار پیشنهاد شده است.

افزایش پدیده زباله‌گردی کودکان در شهرهای بزرگ، به ویژه در سال‌های اخیر، نگرانی فعالان اجتماعی و متخصصان حقوق کودک را در پی داشته است. طبق یافته‌های کتاب «یغمای کودکی» که به تازگی توسط انجمن حمایت از حقوق کودکان منتشر شده است، تنها در شهر تهران بیش از ۴۷۰۰ کودک زباله‌گرد بیش از ۱۰ ساعت در روز کار می کنند و شب‌ها را در گورها، کوره‌های متروکه و مراکز دفع پسماند سر می‌کنند، آن‌ها از کمترین امکانات بهداشتی و سلامت محروم هستند و قربانی انواع خشونت می‌شوند.

به گفته صحرایی، ماجرای کودکان زباله‌گرد وقتی تاسف‌برانگیزتر می‌شود که بدانیم سهم آن‌ها از تجارت میلیاردی زباله موسوم به طلای کثیف کمتر از ۳ درصد است و تنگناهای اقتصادی سبب شده کودکان ایرانی نیز به چرخه زباله‌گردی بپیوندند.

بابک صحرایی فرهنگ‌سازی و آموزش عمومی برای تفکیک زباله و شکل‌گیری مطالبات اجتماعی برای مقابله با رانت و فساد ایجاد شده برای حذف زباله‌گردی کودکان را از جمله اهداف برگزاری این مسابقه عنوان کرد و یادآور شد: هنر و ادبیات همواره به عنوان مهم‌ترین ابزارهای فرهنگ‌سازی و آموزش و آگاهی عمومی می‌توانند نقش بی‌بدیلی در این عرصه داشته باشند. بیان رنج‌ها و آسیب‌هایی که کودکان در چرخه طاقت‌فرسای کار متحمل می‌شوند و پیامدهای ناگواری که کار کودک به ویژه زباله‌گردی در پی خواهد داشت، در قالب ترانه که همواره زبان گویای زخم‌های جامعه بوده است می‌تواند به آگاهی عمومی و ترغیب جامعه برای ریشه‌کن کردن این معضل اجتماعی کمک کند.

بر اساس اعلام روابط عمومی پویش «بدسرپرست تنهاتر است»، علاقه مندان تا آخر شهریور ماه فرصت دارند آثار خود را همراه با مشخصات کامل به نشانی زیر ارسال کنند:
childrenb97@gmail.com

برگزیدگان، آبان‌ماه در مراسمی با عنوان «آرزوهای خط‌‌‌خطی» و به مناسبت «روز جهانی منع خشونت علیه کودکان» معرفی خواهند شد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است