امروز ۲۸ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۱۱

جشنواره ملی فیلم فجر راهی جز تعویق ندارد/ فاصله‌گذاری و جشنواره‌ای که کاخ ندارد

در حالی که بحران های اجتماعی به دلیل کرونا و همچنین مشکلات در حوزه سینما بیشتر شده اند جشنواره ملی فیلم فجر راهی جز تعویق تا سال آینده ندارد.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری صبا، با نزدیک تر شدن به زمان برگزاری جشنواره ملی فیلم فجر در بهمن ماه و همچنین اعلام نشدن فراخوان این رویداد سینمایی و دیگر اخبار مربوط به آن، کم کم دیگر احتمال برگزار نشدن این رویداد سینمایی در سال ۹۹ جدی تر می شود.

جشنواره ملی فیلم فجر که مهم ترین رویداد سینمایی در حوزه سینمای بلند داستانی در ایران محسوب می شود به شدت وابسته به تعداد و کیفیت فیلم هایی است که برای شرکت در آن ثبت نام می کند و اعتبار خود را بیشتر از اسامی فیلمسازان و فیلم هایشان می گیرد و با توجه به اینکه امسال به دلیل شرایط کرونا روند تولید فیلم های سینمایی به ویژه از سوی فیلمسازان بزرگ و صاحب نام دچار مشکل شده است به نظر می رسد یکی از مهم ترین بحران های جشنواره ملی فیلم فجر نداشتن فیلم هایی است که تنور این رقابت را داغ کنند.

همچنین بحرانی که سال هاست دامن این رویداد را گرفته است و بارها و بارها اهالی رسانه و سینما آن را فریاد زدند امسال جدی تر پیش روی جشنواره ملی فیلم فجر است و آن هم نداشتن مکانی بزرگ، مجهز و اختصاصی برای برپایی است که به اصطلاح آن را «کاخ جشنواره» می نامند. در حالی که بحران کرونا وجود نداشت این جشنواره که مسئولان سینمایی آن را به عنوان مهم ترین فعالیت خود در طول سال رقم می زنند، جای مناسبی برای برپایی به ویژه در بخش میزبانی از فیلمسازان، اهالی رسانه و منتقدان نداشت و حالا که بحران کرونا اضافه شده است قطعا در صورت برگزاری مساله فاصله گذاری اجتماعی و ظرفیت ۵۰ درصدی نیاز به مکانی بزرگ تر را بیشتر می کند.

هم اکنون با بالا گرفتن موج ابتلا و مرگ و میر بر اثر کرونا جامعه را با بحران جدی روبه رو کرده و کسب و کارهای زیادی ورشکست شده یا رو به ورشکستگی هستند که فعالیت های هنری اعم از تولید فیلم و سینماداری هم در همین دسته هستند و نیاز به رسیدگی جدی دولت دارند و همچنین برگزاری جشنواره ها که محل تجمع افراد هستند جان افراد را به خطر می اندازد پس به نظر می رسد برگزاری فیزیکی جشنواره ملی فیلم فجر اگر هم به تمهیداتی میسر باشد ولی حتما تصمیم درستی نیست.

گرچه آخرین اظهارنظر حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی اصرار بر برگزاری فیزیکی در بهمن بود ولی باید دید شرایط جدید و سکوت خبری درباره سی و نهمین دوره جشنواره ملی فیلم فجر، نشان از تعویق این رویداد تا سال ۱۴۰۰ و ادغام آن با جشنواره جهانی فیلم فجر خواهد بود یا خیر.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است