امروز ۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۲۳

جزییاتی از بندهای سند ملی هنرهای تجسمی اعلام شد/ کار هنری «شغل» باشد

اولین جلسه تدوین سند ملی هنرهای تجسمی بر اساس چارچوب تدوین اسناد ملی حوزه فرهنگ توسط اداره کل هنرهای تجسمی برگزار شد.

هنرهای تجسمیبه گزارش صبا به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، تدوین سند ملی هنرهای تجسمی بر اساس چارچوب تدوین اسناد ملی حوزه فرهنگ به عهده شورای انقلاب فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است از این رو اداره کل هنرهای تجسمی با دعوت از نمایندگان انجمن‌­های صنفی هنری برای ارایه دیدگاه‌ها، نخستین جلسه را برگزار کرد.

هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی در این جلسه گفت: با توجه به آنچه در ماده واحده فرایند و مرجع تدوین سند ملی هنرهای تجسمی آمده است، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه تدوین این سند را به عهده دارد.

وی افزود: ما قبل از تدوین هر گونه سند باید دیدگاه‌­های تخصصی انجمن­‌های هنری را برای نوشتن سند گردآوری کنیم. تشکیل کمیته تخصصی و تیم تحقیق برای انجام مطالعات کارشناسی و تهیه پیش‌نویس با رویکرد استفاده حداکثری از ظرفیت هنری و کارشناسی کشور و همچنین ارایه برنامه زمان­‌بندی از اولویت‌­ها است.

سید امین مویدی مشاور برنامه­‌ریزی و نظارت راهبردی معاونت هنری در ادامه بیان کرد: در نقشه مهندسی فرهنگی کشور ۱۰ رهبرد اصلی و ۲۰ اقدام ملی درج شده است که در تهیه و تدوین سند ملی هنرهای تجسمی اهمیت دارد. ما در این سند مسائل و مشکلات حوزه هنرهای تجسمی مانند مالکیت معنوی، اقتصاد هنر و ظرفیت‌­های درآمدزایی و همچنین مسائلی مانند شغل بودن کار هنری، مالیات و نظام صنفی هنر را ارایه می­‌دهیم.

هنرمندان حاضر در جلسه نیز به خواسته­‌ها و مسائل و مشکلات مبتلابه جامعه هنری خود اشاره کردند که این موارد باید در سند بالادستی و موارد قانونی لحاظ شود.

جمال رحمتی نماینده هنرمندان کاریکاتور، مهردخت دارابی نماینده هنرمندان طراحان گرافیک، بهزاد اژدری نماینده هنرمندان سرامیست، عباس مجیدی نماینده هنرمندان مجسمه‌ساز و علی­اشرف صندوق­‌آبادی نماینده هنرمندان خوشنویسان در این نشست حضور داشتند.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است