امروز ۶ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۶
در نشست خبری سریال «نجلا» مطرح شد؛

برنامه‌سازی بدون حمایت مسئولان امکان‌پذیر نیست/ بررسی طرح‌های فصل دوم «نجلا»

نشست خبری سریال «نجلا» با حضور کارگردان، نویسنده و بازیگران این مجموعه امروز 10 آبان ماه برگزار شد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی سازمان صداوسیما، امور مخاطبان روابط عمومی سازمان صداوسیما امروز شنبه ۱۰ آبان میزبان عوامل سریال «نجلا» بود.

خیرالله تقیانی پور کارگردان، سیدحسین امیرجهانی نویسنده و هدایت هاشمی، مصطفی ساسانی و علی غایشی از بازیگران این سریال به مدت یک ساعت با مخاطبانی که با شماره تلفن ۱۶۲ روابط عمومی صداوسیما تماس گرفته بودند، صحبت کردند و سپس در نشستی خبری از بازخورد نظر بینندگان این سریال و شرایط تولید آن سخن گفتند.

از همه جای ایران تماس تلفنی داشتیم

در این نشست خیرالله تقیانی پور کارگردان سریال«نجلا» درباره نظرهای مخاطبان گفت: گستردگی تماس مخاطبان از شهرهای مختلف ایران نظیر آبادان، کرمان، اصفهان، همدان و…نشان از دیده شدن و استقبال مردم از این اثر دارد.

وی درباره مراحل و نحوه ساخت سریال اظهار کرد: قرار بود بیشتر سکانس های بیرونی سریال در خرمشهر ضبط شود که با توجه به شیوع کرونا و اعلام وضعیت قرمز در این شهر مجبور شدیم ابتدا فضاهای داخلی را در تهران ضبط و پس از پایان و ضعیت قرمز برای سکانس های بیرونی به جنوب سفر کنیم.

کارگردان «نجلا» با اشاره به شرایط سخت ضبط سریال در اوضاع شیوع بیماری بیان کرد: بیشترین مساله ما زمانی بود که بازیگران مجبور بودند مقابل دوربین بدون ماسک بازی کنند که خطر بسیار زیادی داشت اما به لطف خدا و عنایت امام حسین(ع)، که صاحب اصلی کار بود، هیچ یک از عوامل درگیر این بیماری نشدند.

تقیانی پور درباره طرح اولیه داستان این سریال مطرح کرد: همیشه دغدغه ساخت اثری درباره راهپیمایی اربعین را داشتم. ایده اولیه از مستندی کوتاه درباره مینی بوس حامل زائران اربعین بود. طرحی آماده شد و به کمک دوستان نویسنده این داستان به نگارش درآمد.

کارگردان سریال «نجلا» از آرزوی برخی از عوامل برای رفتن به راهپیمایی اربعین یاد کرد و خاطرنشان کرد: متاسفانه امسال محدودیت ها همه ما را آرزو بر دل ماندیم و امیدوارم این سریال تا حدودی توانسته باشد کمی از حسرت مشتاقان این سفر کم کند.

هنرمندان تئاتر را در این روزهای کرونایی دریابید

وی درباره زمان پخش این سریال مناسبتی و با موضوع اربعین گفت: ما تابع مقررات تلویزیون بودیم و باید سریال قبلی در کنداکتور پخش به اتمام می رسید.

تقیانی پور در پایان با یادآوری سابقه فعالیتش در عرصه تئاتر گفت: یکی از عوامل توفیق این سریال نفس گرم عوامل این سریال بود که بیشتر از عرصه تئاتر بودند و بازیگرانی بودند که کاملا هنرشان در تئاتر پخته شده بود.

کارگردان «نجلا» از وضعیت بد تئاتر با توجه به تعطیلی این هنر سخن گفت و از مسئولان خواست تا این گروه از هنرمندان را دریابند و تدابیری بیندیشند تا برای تولیدات تلویزیونی از این هنرمندان استفاده کنند.

داستانی عاشقانه در بستر روایت تاریخی از راهپیمایی اربعین

سیدحسین امیرجهانی از نویسندگان این سریال نیز درباره نظر مردم درباره این سریال گفت: برقراری ارتباطی دو سویه با مخاطبان و شنیدن نظر آن‌ها جذاب است و می تواند به بالارفتن کیفیت آثار کمک کند.

وی با ابراز خوشحالی از تنوع گروه‌های سنی و نقاط مختلفی که مخاطبان برای بیان نظرهایشان تماس برقرار کرده بودند، تصریح کرد: برایم بسیار جالب بود که از هر گروه سنی مخاطب این سریال شده بودند.

نویسنده «نجلا» درباره داستان این سریال و نگارش آن گفت: بنا بود کاری مناسبتی در بستر داستانی عاشقانه و موقعیتی تاریخی ساخته شود و ما تلاش کردیم به مخاطب نشان دهیم که رویداد بزرگی چون راهپیمایی اربعین قدمتی طولانی در تاریخ دارد.

امیرجهانی افزود: داستان را از زمانی روایت کردیم که دولت عراق برگزاری این آیین برای مردم بسیار سخت کرده بود. علاوه بر اینکه نیروهای بعث تحرکاتی را در نقاط مرزی آغاز کرده بودند که بر خلاف میل مردم عراق بود .

وی از نزدیک بودن دل های مردم عراق با ایرانی‌ها در طول سالیان متمادی یاد کرد و اظهار کرد: این وحدت میان ما و مردم عراق از نکاتی بود که در این سریال به آن اشاره شد و همینطور دیدگاه مشفقانه اهالی شیعه و سنی منطقه درباره راهپیمایی اربعین و استقبال از زائران نشان از تعلق های مشترک میان مردم داشت و تاکیدی بر این وحدت میان مسلمانان بود.

نویسنده سریال «نجلا» همچنین درباره ساخت فصل دوم این سریال گفت: طرح هایی را پییشنهاد کرده ایم که در مرحله بررسی است.

حمایت از برنامه سازان برای حفظ آرامش مردم در کرونا

هدایت عامل هاشمی نیز نیز با ابراز خرسندی از رضایت مخاطبان از این سریال بیان کرد: در این شرایط سخت اصحاب فرهنگ و هنر برای حفظ آرامش و امنیت روانی مردم نقشی کلیدی دارند و برای این مهم در خط مقدم این نبرد با بیماری در کنار کادر درمان زحمت می‌کشند از این رو باید از حمایت کافی مسئولان کشور برخوردار باشند تا بتوانند وظایفشان عمل کنند.

وی درباره انتقادهایی که در ابتدای کار به لهجه بازیگران شده بود، گفت: به عنوان بازیگری که در سریال های متعددی با لهجه و زبان‌های مختلف کار کرده ام از مخاطبان خواهشمندم در اظهار نظر درباره این موضوع کمی صبر و سعه صدر به خرج دهند تا بتوان درباره همه اقوام و گویش ها کار کرد و آداب و رسوم و مناسبات مردم هر منطقه را به نمایش گذاشت.

هاشمی از اوضاع سخت تولید در هنگام شیوع بیماری یاد و تصریح کرد: برنامه سازی در این اوضاع بسیار سخت و است و بدون حمایت جدی مسئولان امکانپذیر نیست.

وی با تاکید بر لزوم توجه به اوضاع روحی مردم در این شرایط عنوان کرد: هنرمندان می توانند آرامش را به جامعه بازگردانند.

هیجان زده شدم

مصطفی ساسانی از دیگر بازیگران این سریال نیز از گفتگوی بی واسطه با مخاطبان سریال ابراز خرسندی کرد و گفت: آنچه برایم هیجان انگیز بود اینکه این سریال توانست همه اعضای خانواده را در کنار هم پای تلویزیون بنشاند که شاید مدت ها بود کمرنگ شده بود.

روزی ۱۸ساعت کار برای عوامل «نجلا»

علی غایشی از بازیگران و مشاور گویش این سریال نیز از ابراز رضایت مخاطبان از این سریال یاد و اظهار کرد: حدودا روزی ۱۸ ساعت کار کردیم و با وجود محدود بودن زمان همه تلاش کردند تا به بهترین نحو کار را ارایه دهند.

وی در پایان بیان کرد: لهجه عربی مردم منطقه عراق به ویژه بغداد لهجه خاصی بود که هدایت هاشمی از پس آن به خوبی برآمد و دیگر بازیگران هم توانستند بات مرین فشرده از عهده لهجه جنوبی برآیند.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است