امروز ۹ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۱

روایت روزهای آغازین جنگ از زبان خلبانان نیروی هوایی ارتش

مجموعه مستند 6 قسمتی «داستان‌های ناگفته» روزهای دوشنبه هر هفته از شبکه مستند روی آنتن می‌رود.

به گزارش صبا، مجموعه مستند «داستان‌های ناگفته» با شرح رشادت های خلبانان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مقابله با حملات دشمن بعثی به کارگردانی سیداحسان نیکبخت کاری از گروه مستند روایت فتح است که قرار است روزهای دوشنبه روی آنتن شبکه مستند برود.

سیداحسان نیکبخت کارگردان مجموعه مستند «داستان‌های ناگفته» گفت: تاریخ جنگ ایران و عراق پر از اتفاق‌ها و حوادث گوناگونی است که هرکدام یک از آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و می‌تواند سوژه مستند و فیلم باشند. در بررسی هر کدام از رخدادها و وقایع جنگ در بازه زمانی و شرایط ویژه خود آن رخداد می‌­توان حقایق زیادی درباره تلاش‌ها و رشادت­‌های سربازان و قهرمانان ما مشخص کند. ما در مستند «داستان‌های ناگفته» تلاش می‌کنیم تا قسمتی از تاریخ پنهان دفاع مقدس و نیروی هوایی ارتش در روزهای آغاز جنگ را بازگو کنیم.

وی افزود: قسمت اول این مجموعه مستند به روز آغاز جنگ تحمیلی و تهاجم اولیه هواپیماهای عراق به پایگاه ‌های ایران می­‌پردازد و عکس العمل نیروی هوایی ارتش ایران در همان روزِ ۳۱ شهریور ۵۹ نشان می‌دهیم. پس از آن نیروی هوایی ارتش ایران در ۱ مهر­ ماه ۵۹ یک روز بعد از تهاجم عراق، عملیات کمان ۹۹ را طراحی می­‌کند. کمان ۹۹ بزرگترین عملیات هوایی موفق بعد از جنگ جهانی دوم از نظر ابعاد بود.

کارگردان مستند «داستان‌های ناگفته» با اشاره به نقش مهم پایگاه شکاری دزفول در حفظ خوزستان و جلوگیری از سقوط این استان گفت: در قسمت دوم به مقاومت پایگاه هوایی دزفول در ۱۵ روز اول جنگ از ۱ تا ۱۵ مهرماه پرداخته‌ایم. از آنجایی که استان خوزستان به صورت یک دشت وسیع گسترده است که در شمال با رشته کوه‌­های زاگرس محاصره می­‌شود و دزفول روی کوهپایه های زاگرس قرار دارد، می‌توان گفت که حفظ این مناطق به عنوان دروازه‌های ورودی خوزستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.

نیکبخت با بیان اینکه قسمت سوم مستند به عملیات‌های نیروی هوایی ارتش ایران در خاک عراق در بازه زمانی ۱۵ روز نخست جنگ می‌پردازد، بیان کرد: بمباران پایگاه­‌های عراقی توسط نیروهای ایرانی از ۱ مهر و یک روز بعد از حمله عراق به ایران شروع می­‌شود. این حمله در عصر همان روز و در روز دوم نیز تکرار می‌­شود و در هفته اول ادامه می­‌یابد. در قسمت چهارم به ماه­‌های آینده جنگ می­‌پردازیم و نقاط دیگر استان خوزستان در ماه اول را بررسی می‌کنیم. لذت کشف برنامه پنجم و ششم هم به مخاطبان بدهیم.

مستند «داستان‌های ناگفته» یک مجموعه ۶ قسمتی از عملیات­‌های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در روزهای آغازین جنگ تحمیلی است که به بررسی و تحلیل حوادث و اتفاقات ماه­‌های ابتدایی جنگ و مجموعه اقدامات و عملیات‌های نیروی هوایی ایران می‌­پردازد.

این مجموعه مستند روزهای دوشنبه هر هفته ساعت ۱۹:۴۵ پخش می‌شود و بازپخش آن روز بعد ساعت ۵ صبح و ساعت ۱۵ خواهد بود.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • خط باریک قرمز
  89,047,55
 • بازگشت کوتاه
  43,905,20
 • منگی
  27,696,90
 • تا ابد
  703,153,55
 • یلدا
  250,332,19
 • بی حسی موضعی
  532,165,25
 • قتل عمد
  98,569,79
 • پرو
  41,665,25
 • دریا موج کاکا
  30,220,25