امروز ۱۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۵
صبا گزارش می دهد؛

سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر برندگانش را شناخت/ بی نظمی در اعلام جوایز

سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با معرفی برندگان خود در تالار وحدت به پایان رسید.
اختتامیه جشنواره تئاتر فجربه گزارش خبرنگار صبا، اختتامیه سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند عصر شنبه ۴ اسفند ماه برگزار شد.
مراسم با نیم ساعت تاخیر با صحبت‌های کوتاه امیرحسین مدرس مجری برنامه درباره نحوه برگزاری شروع شد و کلیپی از دوره‌های قبل جشنواره تئاتر فجر پخش شد.
فرزاد ادیبی، ساعد مشکی، رضا معطریان، شهرام زرگر، کوروش نریمانی، ندا هنگامی و شهرام گیل آبادی‌ هنرمندانی بودند که جوایز بخش نخست را اهدا کردند.
برندگان بخش پوستر

جایزه سوم به محمد افشار برای طراحی پوستر ال کلاسیکو

جایزه دوم به مهدی رایگانی برای طراحی پوستر طعم سگ

جایزه نخست (سی میلیون ریال) به مرتضی فرحناک برای طراحی پوستر گامی در بهشت گامی در دوزخ تعلق گرفت.
برندگان بخش عکس
جایزه سوم به شیوا خدابخش برای نمایش ماراساد

جایزه دوم به کیارش مسیبی برای نمایش تئاتر

جایزه اول به لیلی صدیق برای نمایش مالی سوئینی تعلق گرفت.
برندگان بخش نمایشنامه
جایزه سوم به سارا الهیان برای نمایشنامه پریزاد و زهره شفیعی برای نمایشنامه میرزیاس
جایزه دوم به مسعود محمدی برای نمایشنامه چند روایت از چند زندگی مرتبط
جایزه اول به لیلی عاج برای نگارش نمایشنامه سالی که دوبار پاییز شه تعلق گرفت.
در ادامه از مدیران تماشاخانه‌های خصوصی مکتب تهران، دا و نوفل لوشاتو به عنوان برترین های بخش «به علاوه فجر» تجلیل شد.
در ادمه مجری برنامه از عباس صالحی وزیر ارشاد، مجتبی حسینی معاون هنری وزیر و محمد مهدی بهداروند مشاور مدیر کل هنرهای نمایشی دعوت کرد تا روی سن بیایند تا از خانواد شهید امید فرخی زنگنه تجلیل کنند.
جایزه بخش دفاع مقدس
لوح تقدیر به همراه ۵۰ میلیون ریال وجه نقدی به خنکای ختم خاطره به کارگردانی حمیدرضا آذرنگ
لوح تقدیر به همراه ۵۰ میلیون ریال به نمایش عندالمطالبه به کارگردانی سامان خلیلیان
لوح تقدیر به همراه ۵۰ میلیون ریال به نمایش دایک به کارگردانی حامد عالمی تعلق گرفت.
در این بخش بهترین نمایش‌های این دوره خنکای ختم خاطره به کارگردانی حمیدرضا آذرنگ و از خط زرد فاصله بگیرید رضا رشادت معرفی شدند.
در ادامه کلیپی از کارنامه هنری پیشکسوتان تئاتر چون هوشنگ توکلی، رضا بابک، رویا تیموریان و محمد امیریار احمدی پخش شد که این افراد در حضور شهرام‌ کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی، عباس صالحی، مجتبی حسینی و نادر برهانی مرند دبیر جشنواره تجلیل شدند.
سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر برندگانش را شناخت
رویا تیموریان در سخنانی گفت: امشب شب باشکوهی است. اگر قرار به نقد باشد به اندازه چهل سال کاری نقد دارم ولی درنهایت این عاشقان تئاتر بودند که آن را سر پا نگه داشتند.
عباس صالحی وزیر ارشاد نیز گفت: خرسندم که در جشن فرخنده تئاتر فجر در کنار هنرمندان و هنردوستان حضور دارم. هنر نمایش این ویژگی را دارد تا با مخاطب به طور مستقیم در ارتباط باشد. هنر نمایش در ایران به رشد و تعالی رسیده است که این امر مرهون پیشکسوتان و نسل جدید است.
وی افزود: جشنواره تئاتر فجر امسال نشان از یک اتفاق است. سهم استان ها و شهرستان ها بیشتر شده است و ۴۳ درصد آثار عرضه شده از شهرستان است که نشان از پیشرفت جامع تئاتر در جای جای ایران است.
وزیر ارشاد تدوین آیین نامه جشنواره تئاتر فجر را گامی به جلو دانست و بیان کرد: در بخش چهل سالگی پیشرفت خوبی داشتیم همچنین در بخش تالیف متون هم شاهد ۶۰۰ اثر از نسل جدید بودیم که معاونت هنری در مسیر چاپ آنها گام برخواهد داشت. بی تردید مسیری که درحال رشد است نشاندهنده پویایی هنر نمایش به همت خلاقیت نسل جوان است. سپاسگزارم از همه هنرمندانی که این هنر را با تمام سختی ها سرپا نگه داشته‌اند.
در ادامه مراسم حسین مسافرآستانه، جواد پیشگر، شکرخدا گودرزی، اصغر همت، محمودرضا رحیمی و مسعود رایگان برای اهدای جوایز بخش دوم روی صحنه آمدند.
بهترین طراحی آرایه‌های صوتی

در بخش «دیگر گونه های اجرا» جایزه به مرتضی زارعی برای نمایش بی نام رسید.
در بخش مسابقه «ایران یک» حسین اکبرپور برای طراحی صدای نمایش «ما داریم از این خونه می‌ریم» برگزیده شد.
در بخش مسابقه «ایران دو» حسام الدین انوشیروانی برای نمایش دریاچه قو برگزیده شد.
در بخش بین‌الملل از علی‌سینا رضانیا برای بازگشت تجلیل شد و تندیس به فرشاد فزونی برای نمایش دستورالعمل های پرواز برای خدمه و خلبان رسید.
طراحی نور

صبا کسمائی برای طراحی نور نمایش‌های «نامبرده» و «دستورالعمل‌های پرواز برای خدمه و خلبان» از ایران

هلمت دن میرس و اوگو دهاس برای طراحی نور نمایش «جادویت می‌کنم» از بلژیک

ازگیل گارسیا رومئو برای طراحی نور نمایش «یک تئاتر کوچک از انتهای دنیا» از فرانسه

سیدمحمدهادی هاشم‌زاده برای طراحی نور نمایش «یک هفته راه رفتن در بهشت» از ایران

طراحی حرکت

مصطفی شبخوان برای طراحی حرکت نمایش «نامبرده» از ایران

احسان همت برای طراحی حرکت نمایش «جادویت می‌کنم» از بلژیک

 فرنس فهر برای طراحی حرکت نمایش «پسرها پسرند» از رومانی

شهاب آگاهی برای طراحی حرکت نمایش «پرومته/ طاعون» از ایران

امیر امیری برای طراحی حرکت نمایش «دستورالعمل‌های پرواز برای خدمه و خلبان» از ایران

طراحی لباس
الهام شعبانی برای طراحی لباس نمایش‌های «او» و «خنکای ختم خاطره» از ایران
آن موسیتزه برای طراحی لباس نمایش «زندگی احمقانه» از گرجستان
مقدی شامیریان برای طراحی لباس نمایش «وقتی خروس غلط می‌خواند» از ایران
شیما میرحمیدی برای طراحی لباس نمایش «نامبرده» از ایران
طراحی گریم
فرزانه رادفر برای طراحی گریم نمایش «یک هفته راه رفتن در بهشت» از ایران
مسعود حق‌پناه برای طراحی گریم نمایش «نمایش» از ایران
لعیا خرامان برای طراحی گریم نمایش «ابلوموف» از ایران
ثمین سالک برای طراحی گریم نمایش «پرومته/ طاعون» از ایران

طراحی صحنه
شیما میرحمیدی برای طراحی صحنه نمایش‌های «پرومته/ طاعون» و «نامبرده» از ایران
فرهاد فزونی برای طراحی صحنه نمایش «دستورالعمل‌های پرواز برای خدمه و خلبان» از ایران
آرش دادگر برای طراحی صحنه نمایش «او» از ایران
امید اکبری برای طراحی صحنه نمایش «وقتی خروس غلط می‌خواند» از ایران
موسیقی

فرنس فهر برای موسیقی نمایش «پسرها پسرند» از رومانی
امیر صدیقیان برای موسیقی نمایش «ابلوموف» از ایران


برگزیده: نوید گوهری برای موسیقی نمایش «پرومته/ طاعون» از ایران

علی کلانتری برای موسیقی نمایش «او» از ایران

بهترین بازیگری مرد
تئاتر خیابانی، عنوان برتر، مصطفی کولیوند برای نمایش کالبدشکافی یک اتفاق، عنوان برگزیده، ابراهیم حاج حیدری برای نمایش خرس های پاندا به روایت ساکسیفونیستی که متولد دهه شصت بود
نمایش های رادیویی، عنوان برتر، حسن جمریه برای بازی در نمایش شبانه و  عنوان برگزیده، میرطاهر مظلومی برای نمایش باد که می نویسد
ایران یک، عنوان برتر، امیر نوروزی برای نمایش دربند و عنوان برگزیده، ابراهیم عزیزی برای نمایش فیل در تاریکی

ایران دو، عنوان برتر، علی قابشی برای نمایش بازگشت  و عنوان برگزیده، هومن حاج عبدالهی برای نمایش تناسخ سه تا سی و پنج تومن

بین الملل، عنوان برگزیده، اصغر پیران برای نمایش نامبرده
بهترین بازیگر زن

دیگرگونه های اجرایی، عنوان برتر، سما موسوی مفخر برای نمایش آدم هایی که نمی بینیم

تئاتر خیابانی، عنوان برتر نازیلا امینی برای نمایش تکرار و عنوان برگزیده، دلارام توفیق

نمایش رادیویی، مقام برتر، آزاده حیدر زاده برای نمایش مزار

تئاتر ایران یک، عنوان برتر، مونا بارانی برای نمایش و عنوان برگزیده، آرزو عبدالهی

ایران دو، عنوان برتر، ستایش نجاتیان برای نمایش دریاچه قو و عنوان برگزیده، عاطفه پور بهرام برای نمایش دریاچه قو

تئاتر بین الملل، عنوان برگزیده، فاطمه معتمد آریا برای نمایش خنکای ختم خاطره

معتمدآریا پس از دریافت جایزه اش گفت: این جایزه سلیقه چند نفر از دوره های مختلف است و هیچ قاطعیتی وجود ندارد و شاید به خاطر تجربه های بیشتر به من این جایزه را دادند.
وی افزود: هنرمندان زیادی در این حوزه فعالیت می‌کنند که لیاقت زیادی دارند. خودم شخصا این کار را مدیون مجموعه ای هستم‌ که با آنها کار کردم زیرا حتی اگر مبتدی باشی با این نمایشنامه تجربه کسب می کنی و بهترین بازی را اجرا می‌کنی.
این بازیگر ضمن ابراز خرسندی از حضور ۷۰۰ تماشاچی در سالن ۳۰۰ نفره بود که دیشب اتفاق افتاد، بیان کرد: جایزه گرفتن و مهر تئاتر مثل محبت مادری است؛ بی ادعا و بی منت.

آدرنگ که در بخش های دیگر برای دریافت جایزه روی صحنه نیامده و پسر خود را روی سن فرستاده بود اینبار با دعوت فاطمه معتمدآریا روی صحنه آمد و گفت: از کسانی که  قضاوت می‌کنند خواهش می کنم نمایشنامه «قرمز» جان لوگان را بخوانند تا بدانند در جامعه امروز قضاوت کردن چه بلایی سر آدم می‌آورد.

وی افزود: خوشحالم که افتخار همکاری با بانو معتمدآریا را داشتم تا بانوی سینمای ایران را روی صحنه ببینیم.

بهترین کارگردانی

دیگرگونه های اجرایی عنوان برتر احسان شایانفرد برای نمایش

تئاتر خیابانی، عنوان برتر ، امیرحسین شفیعی برای نمایش نامیرا
عنوان برگزیده، پزمان شاهوردی برای نمایش این کجا و آن کجا

نمایش رادیویی ، عنوان برگزیده ، پیمان قریب پناه برای نمایش ساعت گرگ

ایران یک ، عنوان برتر، سعدی محمدی عبد برای نمایش مقدس
عنوان برگزیده، مهرداد مصطفوی برای نمایش فیل در تاریکی

ایران دو، عنوان برتر، محمدرضا درند و سعید زندی برای نمایش پروانه الجزایری
عنوان برگزیده، رضا صابری برای نمایش دریاچه قو

تئاتر بین الملل، عنوان برتر علی اصغر دشتی برای نمایش نامبرده

جوایز نمایشنامه نویسی در مسابقات شش گانه

دیگرگونه اجرایی، حسین توازنی زاده برای نمایش اسب

تئاتر خیابانی، پژمان شاهوردی برای نمایش این کجا و آن کجا حایز عنوان برتر و رضا بهرامی برای نمایش لازمان و لامکان حایز عنوان برگزیده

نمایش های رادیویی، سولماز ملکی برای نمایش گونش حایز عنوان برتر

ایران یک، مونا احمدی برای نمایش سرزمین های شمالی حائز عنوان برتر و علی کرسی زر و امین ابراهیم زاده برای نمایش “فرایند” حائز عنوان برگزیده

ایران دو، مرتضی شاه کرم برای نمایش عند از مطالبه حایز عنوان برتر و پیام لاریان برای نمایشنامه پروانه الجزایری حایز عنوان برگزیده

بین الملل، علی شمس برای نمایشنامه وقتی خروس غلط می خواند حایز عنوان برگزیده

بهترین تهیه‌کننده

جایزه نمایش های رادیویی به فرشاد آذرنیا برای نمایش «باد که می‌نویسد»

جایزه بخش ایران یک: مهرداد مصطفوی برای نمایش «فیل در تاریکی»

علی کرسی‌زر برای نمایش «فرآیند»

بین الملل: نرگس هاشم‌پور برای نمایش «بچه گرگ‌ها» از ایران

جایزه بزرگ بخش مسابقه بین‌الملل برای علی‌اصغر دشتی برای نمایش «نامبرده» از ایران

در حاشیه چه گذشت:
در میانه مراسم برگه‌هایی از طبقات بالا بر سر مخاطبان ریخته شد که در آن‌ از کارگران هفت تپه، انجمن صنفی معلمان، کارگران فولاد اهواز، فعالان محیط زیست و همه‌ کارگران، معلمان، کشاورزان، رانندگان و فعالان محیط زیست یاد شده بود.
تشویق هنردوستان و عوامل نمایش‌ها در هنگام اعلام جوایز مانع از شنیدن صدای مجری برای اعلام برگزیده‌ها بود.
اما آنچه می‌توان در ادامه حاشیه مراسم گفت حضور هنرمندانی بود که ایستاده در گوشه‌های سالن در حال تماشای برنامه بودند.
مصطفی کولیوند برای نمایش کالبد شکافی یک اتفاق جایزه بهترین بازیگری مرد در بخش خیابانی را دریافت نکرد و برای اعتراض گفت: من این جایزه را به خاطر بی توجهی مسئولان نسبت به نمایش‌های خیابانی دریافت نمی‌کنم. وی دست خالی از صحنه پایین رفت.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است