امروز ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۲
یادداشت مهمان؛

نویسندگی انیمیشن را شوخی نگیرید/ برای چند تومان بیشتر!

یک فعال در زمینه انیمیشن در یادداشتی به اهمیت فیلمنامه در سینما و شاخه تخصصی انیمیشن پرداخته و تاکید کرده که این عرصه را باید تخصصی دنبال کرد.
یادداشتبه گزارش خبرنگار صبا، ایمان
قائم مقامی نویسنده، کارگردان و پژوهشگر عرصه انیمیشن در یادداشتی به چالش های نویسندگی در سینما به ویژه حوزه تخصصی انیمیشن پرداخته و از دست اندرکاران این حرفه خواسته است که مقوله نویسندگی را امری جدی و تخصصی ببینند.
متن یادداشت بدین شرح است: «امروز روی سخنم دقیقا با کسانی است که به آنها برخواهد خورد! یعنی همان هایی که می دانند برای پول یا بیشتر دیده شدن کاری را می کنند.
معضل رسانه های تلویزیونی و سینمایی ما با گذر از ورود کارگردانان آتلیه ای و بازیگران همه فن حریف و گریمورهای عروس و نورپردازان آماتور، امروزه نویسندگی است. در صنعت انیمیشن هم به همین منوال نویسندگی نه تنها یک معضل است بلکه مبتلابه یک بیماری با نام «من هم می توانم» است یعنی شخص اول با نرم افزار یاد می گیرد چگونه کار کند که این خود جای بحث دارد و سپس با فراگیری اصطلاحات و حفظ واژه های سینمایی با کمک جناب گوگل، کارگردان خودساخته می شود و بعد از این مراحل برای تولید یک اثر فاخر و متعالی دست به قلم می شود و در نتیجه یک اثر تولید می نماید و در فضای مجازی و یا رسانه ای گسترشش می دهد.
شاید بشود از بخش شوخی با کلمه کارگردانی گذر کرد، اما شما چطور به این باور رسیدید که می توانید نویسنده باشید؟ درست است که بعضی آثار کوتاه و حتی مناسب برای شبکه مجازی را می توان یک نفره تولید نمود اما مشروط به این که بپذیریم هر بخشی را که نسبت به آن توان لازم نداریم به متخصص خودش بسپاریم.
مدیای انیمیشن مخاطبان کودک و نوجوان را شامل می شود و اصلا نمی شود با این رده های سنی شوخی کرد زیرا آنها در سنین رشد و الگوبرداری هستند و هر فیلمی در آنها لذت ایجاد کند طبعا مقلد آن می شوند؛ حالا چه در مبحث دیالوگ ها و یا الگوبرداری از شخصیت کاراکترها و یا…
شما چطور به آینده این عزیزان لطمه وارد می کنید؟ آری لطمه! مخاطبان، انیمیشن می بینند تا یاد بگیرند و در زندگیشان از دانششان استفاده کنند. دیالوگ های مبتذل و جوک های قومیتی و اندیشه های کال و ناپخته و شخصیت پردازی جنسی شما در قالب انیمیشن به خورد مخاطبان تزریق می شود و شخصیت آنان را شکل می دهد.
چطور برخی افراد گمان دارند با فیلم دیدن، نویسنده می شوند؟ یعنی بدون معلومات کافی که از ارکان نویسندگی است و فقدان توان تجزیه تحلیل ژانرها شما چگونه توانستید به خودتان بقبولانید که نویسنده اید؟ به ذات پاک هنر قسم که این کار شما نه تنها اعتبار نویسندگی را کاهش می دهد بلکه به شعور جامعه توهین می کند. آیا بهای بیشتر دیده شدنتان در تیتراژ با عناوین مختلف را باید جامعه دهد؟ ای کاش واقعا با خودتان خلوت کنید و صادقانه تامل کنید و بدانید که دانش نرم افزار در صنعت انیمیشن مبحثی جداست و حرفه نویسندگی انیمیشن هم بحثی جدا که حقیقتا باید به نویسندگان واقعی و متخصصان همین امر سپرده شود.
برای نویسندگی انیمیشن نه تنها باید ساختارهای قهرمان محور، ژانرها، استفاده از عناصر طنز، هجو و هزل، ایجاد معما در داستان، همذات پنداری در مخاطب، طرح ریزی پیرنگ قوی، طرح ریزی نقاط عطف، ایجاد کشمکش های چند لایه ای، شخصیت پردازی چند بُعدی و …. را بشناسید بلکه باید یک روانشناس باشید و یا حتی الامکان در حد یک محقق فعال در عرصه مذکور پیگیر باشید.
از طرفی دیگر برخی کارگردانان صنعت انیمیشن در میان نویسنده های سینمای زنده به دنبال نویسنده انیمیشن برای همکاری می گردند! حالا این را کجای دلمان جایی دهیم؟ یعنی واقعا نمی دانید نویسندگی انیمیشن با نویسندگی سینمای زنده تفاوت های فاحشی دارد؟ حتی اگر از این کار غیرحرفه ای این دسته از کارگردانان بگذریم می شود از آن نویسنده ای که تا دیروز نویسنده فیلم های زنده بوده و پذیرفته امروز نویسنده انیمیشن باشد گذشت؟ فارغ از عایدات مادی آیا به عادات منفیه بخش معنوی کارتان فکر کرده اید؟ چگونه بپذیریم که نویسنده کتاب های کودک وارد عرصه نویسندگی در حوزه انیمیشن می شود؟ یعنی آنها هم نمی دانند که فیلمنامه نویسی بحثی ورای داستان نویسی است؟
بیاییم وجدان هنریمان را بیدار کنیم و به تبعات انتخاب های اشتباهمان و یا «من می توانم»های پوشالیمان خاتمه دهیم. در آخر تقاضا دارم از تمام فعالان حرفه انیمیشن که برای نویسندگی آثارشان از بزرگان این حرفه و باز تاکید می کنم از نویسندگان با تجربه و فعال در حوزه انیمیشن استفاده کنند. امیدوارم مسئولان امر به این مساله به صورت جدی بپردازند و دستگاه های نظارتی بیش از پیش به این موضوع رسیدگی کنند زیرا آینده مخاطبان انیمیشن که کم هم نیستند در خطر است.»

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است