امروز ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۱۸
بهروز نورانی‌پور در گفتگو با صبا:

«دایان» پشت درهای جشنواره فجر قربانی شد/ مخاطب‌کُشی نکنیم

کارگردان «دایان» درباره رفتاری که با این فیلم در جشنواره ملی فیلم فجر سال گذشته شد و همچنین شرایط اکران آن در این روزها صحبت کرد.

«دایان» در جشنواره فیلم فجر سال 96 قربانی شد/ «دایان» زبان تصویر است / سلیبریتی ها سینمای ایران را گران کرده اندبهروز نورانی پور کارگردان فیلم سینمایی «دایان» که از چهارشنبه ۸ اسفندماه روی پرده رفته درباره وضعیت اکران این فیلم به خبرنگار صبا گفت: فیلم سینمایی «دایان» سال گذشته به دلیل تغییر سالانه قوانین جشنواره ملی فیلم فجر با بی مهری شدیدی روبه رو شد و پشت درهای جشنواره ماند که اگر در جشنواره حضور داشت قطعا مسیر دیگری برای آن رقم می خورد.

وی ادامه داد: جشنواره ملی فیلم فجر باید یک ویترین عمومی برای فیلمسازان مستقل باشد ولی متاسفانه در حال حاضر پیش بینی فروش گیشه در انتخاب فیلم ها اثر می گذارد که باعث مخاطب کشی می شود.
این نویسنده و کارگردان درباره مفهوم مخاطب‌کشی توضیح داد: مخاطب باید ژانرهای مختلف را ببیند ولی چون زمینه فرهنگی آن فراهم نشده شاهد محدود شدن سلایق هستیم.

نورانی پور درباره اکران «دایان» در جشنواره های خارجی و داخلی بیان کرد: خوشبختانه «دایان» در جشنواره های بین المللی حضور موفقی داشته و اکران این فیلم در این برهه را به فال نیک می گیرم و امیدوارم اتفاقات بهتری برای فیلم رقم بخورد.

کارگردان فیلم سینمایی «دایان» درباره موضوع و زبان فیلم و ارتباط مخاطب با این دو مقوله در فیلمش اذعان کرد: در تمام دنیا تعریف از مخاطب مشخص است و مخاطب با تمام ژانرها و زبان ها فیلم ها را مشاهده می کند. در فیلم «دایان» بخشی زیرنویس است ولی بخش عمده آن زبان تصویر است که اگر مخاطبی واقعا به دنبال تنوع ژانر و سینمای جدید باشد آن را می پذیرد.
وی در پایان عنوان کرد: کم دیالوگ و پر دیالوگ بودن یک فیلم مبنای ارزش گذاری آن نیست. متاسفانه در حال حاضر با حضور چند سلبریتی ارزش گذاری فیلم ها انجام می شود ولی دستمزدهای میلیاردی این بازیگران سینمای ایران را گران کرده که بسیار ناراحت کننده است. این کارها باعث افزایش هزینه های ساخت فیلم ها شده که برای سینمای ایران شرایط خطرناکی را رقم زده است.
مریم کریمیان

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است