ماده واحده‌ای برای تشدید مجازات سارقان آثار سینمایی تدوین شد | خبرگزاری صبا
امروز ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۱۵
رییس اتحادیه تهیه‌کنندگان سینما:

ماده واحده‌ای برای تشدید مجازات سارقان آثار سینمایی تدوین شد

رییس اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران از تدوین ماده واحده‌ای برای تشدید مجازات سارقان آثار سینمایی و ارسال آن به مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون فرهنگی خبر داد.

سیدغلامرضا موسویبه گزارش صبا، سیدغلامرضا موسوی رییس اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران با اعلام این خبر که تهیه‌کنندگان در صورت سرقت فیلم‌هایشان، برای اقدام فوری به کارگروه مبارزه با سرقت اتحادیه مراجعه کنند، بیان کرد: در پی فعالیت گسترده و پیگیری‌های کارگروه مبارزه با سرقت فیلم‌های سینمایی، اخیرا نمایندگان این کارگروه دیداری با جواد بابایی معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی داشتند. خوشبختانه ایشان با شناختی که از مسایل فرهنگی دارند، ضمن شنیدن گزارش محمد احمدی دبیر کارگروه اتحادیه به مهرداد فرید و اینجانب، راهکارهای ویژه‌ای را که مورد حمایت دادستانی است، بیان کرد.

وی ادامه داد: جواد بابایی در زمینه سرعت دادن برای مبارزه با سرقت و دانلود غیرقانونی فیلم‌ها خواستار آن شد که نماینده‌ای برای حضور در کمیته تحت مدیریت ایشان از سوی اتحادیه معرفی شود تا با سایت‌ها و مراکزی در فضای مجازی که به صورت غیرقانونی فیلم‌ها را نمایش می‌دهند، برخورد قانونی و فوری شود. از سوی دیگر کارگروه با مساعدت مجید محسنی یکی دیگر از اعضا در ارتباط با مدیران تلگرام و اینستاگرام به راهکارهایی دست یافته‌اند که در صورت دانلود غیرقانونی، از آن‌ها برای بستن حساب‌های کاربری سارقان کمک خواسته شود. در این زمینه خوشبختانه فعالیت‌های مجید محسنی و تیم ایشان به نتایج خوبی رسیده است و مدیران اینستاگرام و تلگرام با گزارش دریافتی، نسبت به بستن حساب‌های کاربری سارقان فیلم اقدام کرده‌اند که جای تشکر دارد.

رییس اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران بیان کرد: بهمن کامیار مسئول حقوقی کارگروه، فعالیت‌هایی را برای رسیدن به دست‌آوردهای حقوقی و بالا بردن هزینه سرقت برای سارقان آغاز کرده است که خوشبختانه نتایج قابل قبولی داشته است. همچنین مهرداد فرید عضو هیات مدیره اتحادیه و کارگروه فعالیت‌هایی را برای گسترش نمایش آنلاین فیلم‌ها و حفاظت‌های لازم انجام داده است که بی‌گمان بتدریج این فعالیت‌ها به نتایج ملموسی خواهد رسید.

موسوی گفت: متاسفانه فضای مجازی و نبود امکان کنترل دقیق آن در ایام گذشته و رصد نکردن این سرقت‌ها باعث شد تا سارقان نه تنها فضایی آماده در اختیار داشته باشند، بلکه هیچ مرکز یا نهادی نیز در زمینه مبارزه با سرقت آثار سینمایی، گامی اساسی بر ندارد. به ویژه که بر اساس یک سنت یا قاعده، برای هر اقدام و تقاضا از پلیس یا قوه قضاییه باید حتما شاکی وجود داشته باشد.

وی در پایان ضمن تشکر از زحمات همکارانش در کارگروه مبارزه با سرقت فیلم‌های سینمایی مطرح کرد: کارگروه مبارزه با سرقت فیلم‌های سینمایی به اتفاق محمودرضا امینی وکیل دادگستری و مشاور کارگروه توانسته‌اند ماده واحده‌ای را برای تشدید مجازات سارقان آثار سینمایی تدوین کنند. این ماده واحد برای مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و کمیسیون فرهنگی ارسال می‌شود تا با تصویب آن در صحن علنی مجلس، سرقت آثار سینمایی و فرهنگی برای سارقان هزینه سنگینی در پی داشته باشد. ما امیدواریم با تشدید مجازات قانونی بتوانیم آثار سینمایی را بیشتر حفاظت کنیم و لذا از تهیه‌کنندگان سینما درخواست می‌کنم تا در صورت برخورد با سرقت فیلم‌هایشان مراتب را به اعضای کارگروه اتحادیه و یا دبیر آن محمد احمدی اعلام کنند تا اقدامات قانونی لازم صورت بگیرد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است