امروز ۶ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۸
اختتامیه سی و سومین جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان؛

«خورشید» جوایز را درو کرد/ رویدادی که تسلیم کرونا نشد

 آیین اختتامیه سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، عصر دوم آبان‌ماه با حضور حداقلی حاضران برگزار و به صورت برخط پخش شد.

به گزارش صبا، آیین اختتامیه سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، عصر دوم آبان‌ماه در ‌پردیس موسیقی، تئاتر باغ کتاب با حضور حداقلی حاضران برگزار و به صورت برخط پخش شد. در ابتدا پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، تیزر جشنواره پخش شد. سپس مراسم با اجرای محمدرضا مقدسیان رسما آغاز شد.

علیرضا تابش دبیر جشنواره ۳۳ گفت: کودکان و نوجوانان عزیز و والدین حاضر در خانه سینماگران و همکاران در دبیرخانه در دیگر بخش‌های جشنواره به عنوان دبیر سی و سومین دوره جشنواره در برابر شما ایستاده‌ام. برای رسیدن به این نقطه تردیدها و هراس‌های فراوان داشتیم. مسیری را باید می‌پیمودیم که کسی آن را طی نکرده بود.

دبیر جشنواره گفت: وی او دی ها می‌توانند مستقیم و بی‌واسطه نظر سینماگران را به مخاطبان برسانند. همه ما باید تلاش کنیم فاصله نگاه کودکان و بزرگسالان از آنچه که هست کمتر شود. داوری کودکان در این دوره باعث تصحیح نگاه ما شده است. باید به شما گوش دهیم و از شما بیاموزیم بی تردید این مسیر را ادامه خواهیم داد.

مدیرعامل فارابی تاکید کرد: می‌شد با انفعال و تسلیم جشنواره امسال را تعطیل کنیم اما وظیفه ملی خود می‌دانستیم که باید تلاش خود را برای ایفای نقشمان برای زنده نگه داشتن امید و نشاط انجام دهیم و شکل جدیدی از برگزاری جشنواره ترکیبی آنلاین و فیزیکی تجربه کنیم.

تابش در سخنان خود از نقش هوشنگ‌ مرادی‌کرمانی و ایرج طهماسب در ترغیب کودکان و نوجوانان برای پیوستن به دو کمپین جشنواره گفت و از وزیر ارشاد، رییس سازمان سینمایی، وزیر بهداشت، وزیر فناوری اطلاعات و شهردار تهران، شهردار اصفهان و دبیر ستاد مقابله با کرونا و همه کسانی که کمک کردند قطار جشنواره سی و سوم مسیر خود را به سلامت طی کند تشکر کرد.

در ادامه پس از صحبت‌های رائد فریدزاده مدیر بخش بین‌الملل جشنواره جایزه بخش سیفژ اهدا شد.

جایزه سیفژ به فیلم سینمایی فریتزی از کشور آلمان تعلق گرفت و پیام تصویری برنده سیفژ نمایش داده شد.

در ادامه پیام شهردار اصفهان و رئیس شورای شهر اصفهان پخش شد. قدرت‌الله نوروزی در این پیام گفت: امسال ما اوج خلاقیت و ابتکار را شاهد هستیم. امروز جشنواره در همه خانه‌های اصفهان و ایران حضور دارد. در سراسر اصفهان شاهد تبلیغات این جشنواره بودیم که نشاط کودکان و نوجوانان زا فراهم کرد. خوشحالیم در این شرایط، جشنواره نشان داد که زندگی جاری است.

در بخش پویانمایی، پروانه زرین بهترین فیلم پویانمایی کوتاه به دلیل پرداختِ هنرمندانه‌ کارگردان به موضوع پیوند با طبیعت و دوستی با حیوانات و همچنین تکنیک بدیع و خلاقانه به مریم کشکولی‌نیا کارگردان فیلم «قدم یازدهم» اهدا شد.

پروانه زرین بهترین دستاورد فنی هنری برای انیمیشن به «لوپتو» و عباس عسکری رسید. او بیان کرد: همکارانم سال‌ها تلاش کردند که تا این فیلم در سطح ملی تولید شود. امیدوارم هر چه زودتر این ویروس از بین برود و در کنار بچه‌ها فیلم ببینیم.

پروانه زرین بهترین بازیگر و دیپلم افتخار به روح‌الله زمانی برای بازی در فیلم «خورشید» تعلق گرفت.

پروانه زرین بهترین فیلمنامه بخش بین‌الملل به فیلم «آن سوی رودخانه» تعلق گرفت. کومار رایزن فرهنگی هنروستان گفت: افتخاری است. برای من این یادآوری رابطه ما در زمینه سینما است و پیوندی دیگر بین ایران و هندوستان که به یکدیگر گره خورده‌اند. امیدوارم این موضوع همکاری دو طرف را بیشتر کند.

پروانه زرین بهترین کارگردانی بین‌الملل توسط شارل شِنُوا در ویدیویی اعلام شد. این جایزه تعلق گرفت به «خورشید» ساخته مجید مجیدی. مجیدی بیان کرد: من می‌خواهم این جایزه را از طرف خودم به جامعه سلامت پرستارها و پزشکان تقدیم کنم که این چند ماهه از جان خود گذشتند. مطمئن باشند ما قدر آنها را می‌دانیم و پروتکل‌ها را رعایت می‌کنیم تا آنها هم آسایش داشته باشند. امیدوارم هر چه زودتر کرونا از بین برود و جشنی در کنار این عزیزان بگیریم.

عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه جشنواره۳۳ بیان کرد: سینمای کودک و نوجوان ایران بخش مهمی از سینمای ایران است. بعد از انقلاب بیش از ۲۰۰ فیلم کودک و نوجوان ساخته شده که این اهمیت این سینما را نشان می‌دهد.


او در بخشی از سخنان خود اظهار کرد: در سال ۹۸، ۹ فیلم کودک و نوجوان اکران شد. بخش مهمی از کسانی که در سینمای ایران به عنوان برجستگان شناخته می‌شوند کسانی هستند که در سینمای کودک و نوجوان حضور داشته‌اند. امسال این سینما تحت فضای کرونا بود و جشنواره هم با این فضا در تماس بود. اما تحت‌تاثیر این فضا، اتفاقاتی که می‌تواند مبدا تحولات تازه باشد، پدید آمد. فرصتی که از طریق فضای جدید برای امکان ارتباط فراملی پدید آمد و امکان ورود بهتر به بازارهای جهانی را فراهم کرد. اگر چه در تجربه تهدید گونه پدید آمد اما فرصتی جدید را برای سینمای ایران پدید آورد. من از کسانی که این فرصت را برای سینمای ایران و نگاه به افق‌های تازه پدید آوردند، تشکر می‌کنم.

در این بخش علیرضا تابش به روی سن دعوت شد و به همراه وزیر، دو جایزه بهترین فیلم و جایزه ویژه هیات داوران را اهدا کردند. پروانه زرین و دیپلم افتخار توسط ایرج طهماسب اعلام شد. این جایزه تعلق گرفت به مجید مجیدی و امیر بنان برای فیلم «خورشید».

پروانه زرین و دیپلم افتخار این بخش به فریدون نجفی برای فیلم «بچه گرگ‌های دره سیب» اعطا شد. نجفی گفت: ممنون از هیات داوران. این جایزه متعلق به کل گروه است. فیلم‌های مستقل مثل این فیلم با شرایط سخت ساخته می‌شود. از مجید برزگر تهیه کننده فیلم و تمام عوامل فیلمم تشکر می‌کنم.

جایزه بخش داوری کودک و نوجوان به «فریتزی» رائف کوکوال و ماتیاس اهدا شد.

فریدزاده این بخش را یکی از جذاب‌ترین بخش‌های جشنواره دانست و گفت: نوجوانان آنقدر تخصصی درباره فیلم‌ها صحبت می‌کردند و جدی داوری می کردند که من شگفت زده شدم. ذائقه‌های مختلف با زبان سینما به هم متصل شدند و خیلی دقیق فیلم‌ها را تجزیه و تحلیل کردند. این گفتگوها به سازندگان فیلم‌ها کمک می‌کند. این مخاطبان بسیار تیزهوش هستند.

در این بخش فریتزی در ویدئویی که ارسال کرده بود، گفت: این داستان جهانی است و فریتزی دختر مستقلی است که برای آزادی می‌جنگد و امیدوارم برای همه کودکان دنیا الگو باشد.

در ادامه جوایز بخش مسابقه سینمای ایران اهدا شد. تابش در این بخش گفت: از سال گذشته علاوه بر جوایز داوران، به تشخیص دبیر در راستای توسعه سینمای کوددک این بخش‌ها طراحی شد. دبیر به فیلم‌هایی که نماینده بخش فرهنگ و هنری و یا کسب و کار را حمایت می‌کند، جوایزی را اختصاص می‌دهد به این امید که سازندگان تشویق شوند و شاهد بالندگی این سینما باشیم. همچنین جایزه کروناروایت که بخش جدید در جشنواره امسال است و با همکاری سازمان نظام پزشکی اجرا شد که ۴۰ اثر در این بخش به جشنواره رسید و من به نمایندگی از هیات داوران این جایزه را به برنده تقدیم می‌کنم.

در ادامه کلیپ بخش کرونا روایت پخش شد.

هیات داوران جایزه ویژه خود را به دلیل توجه دلسوزانه به ایثارگریِ مدافعان سلامت بنا، به محمدمهدی فکریان کارگردان فیلم کوتاه «ملاقات آخر» اهدا کرد.

جایزه ویژه دبیر به دلیل حضور مداوم و مستمر در سینمای ایران و تلاش برای ارتباط فرهنگی بین میراث ایران و سینمای روز جهان، جایزه ویژه دبیر به حسین قناعت برای فیلم «سلفی با رستم» اهدا شد.

قناعت پس از دریافت این جایزه گفت: من فیلم‌هایم را برای نمایش در سالن سینما می‌سازم، امیدوارم این ویروس منحوس هر چه زودتر برود و فیلم‌ها را کنار هم ببینیم. دوباره شادی کنیم و امید داشته باشیم.

جایزه سوم دبیر به رقیه توکلی برای فیلم «مهران» تعلق گرفت. او گفت: تشکر می‌کنم از برگزارکنندگان جشنواره و گروهی که من را کمک کردند. از همسرم هم برای اینکه کمک کرد این فیلم را بسازم تشکر می‌کنم.

جایزه ویژه دبیر در حوزه کسب و کار به محمدحسین صادقی برای تولید فیلم «لوپتو» اهدا شد. صادقی در این بخش گفت: ساخت این فیلم لطف خدا بود. به نظر می‌آید صنعت انیمیشن موتور پیش‌ران برای سینمای ایران باشد و اتفاقات خوبی در این حوزه رقم بخورد.

در ادامه کلیپی از بخش المپیاد فیلمسازی پخش شد و دبیر جشنواره درباره این بخش گفت: این المپیاد سرشار از شور و نشاط بود و المپیاد هم به صورت مجازی برگزار شد. از حبیب ایل‌بیگی مدیر این رویداد و از شورای علمی و محتوایی آن تشکر می‌کنم. امیدوارم وزارت آموزش پرورش و فرهنگسرای هنر این بخش را به رسمیت بشناسند و در آینده شاهد رقم خوردن اتفاقات بهتری در این بخش باشیم.

در بخش وب سری مهدی خرمیان عضو هیات داوران بخش دیپلم افتخار بخش وب سری را به علی درخشی کارگردان مجموعه کووید۱۹ اهدا کرد.
در ادامه این مراسم پروانه زرین برنده فیلم پویانمایی کوتاه به مریم کشکولی‌نیا برای ساخت «قدم یازدهم» اهدا شد و پروانه زرین و دیپلم افتخار بخش فیلم کوتاه، به فیلم کوتاه داستانی «شوفر» ساخته رضا نجاتی رسید.

در ادامه پروانه زرین و دیپلم افتخار فیلم بلند داستانی به محمد صالحی‌نژاد برای ساخت فیلم «پیله و پروانه» تعلق گرفت.
جایزه یونیسف ضمن تقدیر از خورشید ساخته مجید مجیدی به فیلم «بعد از اتفاق» ساخته پوریا حیدری اوره به تهیه‌کنندگی شهاب حسینی تعلق گرفت.

شهاب حسینی تهیه کننده فیلم به همراه کارگردان برای گرفتن این جایزه روی سن آمدند. حیدری اوره گفت: اگر شهاب حسینی نبود این فیلم ساخته نمی‌شد. شهاب حسینی نیز گفت: این کارگردان همه کارهای فیلم را خودش انجام داد و به خاطر نیتی که داشت، این جایزه را گرفت.

در بخش بعدی مراسم ویدئویی از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پخش شد.

در بخش سینمای ایران، حبیب اسماعیلی عضو هیات داوران برنده بهترین دستاورد فنی هنری را معرفی کرد و پروانه زرین و دیپلم افتخار بهترین دستاورد فنی/ هنری به کیوان مقدم طراح صحنه فیلم «خورشید» اهدا شد.

در این بخش پریوش نظریه برنده بهترین بازیگر را اعلام کرد و پروانه زرین و دیپلم افتخار بهترین بازیگر به محمدرضا عالی‌ور برای «بچه گرگ‌های دره سیب» اهدا شد.


عالی‌ور پس از تشکر از سازندگان که او را برای این فیلم انتخاب کردند به زبان محلی برای حاضران خواند.
فرهاد توحیدی برنده جایزه بهترین فیلمنامه را اعلام کرد و پروانه زرین و دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه به فریدون نجفی برای «بچه گرگ‌های دره سیب» تعلق گرفت.

پروانه زرین و دیپلم افتخار جایزه زاون قوکاسیان به مجید مجیدی برای فیلم «خورشید» اهدا شد. مجیدی در این بخش گفت: از مرحوم قوکاسیان که تاثیر جدی در حوزه نقد سینما داشت یاد می‌کنم و خوشحالم که این جایزه را می‌گیرم.

در ادامه کلیپ یادبود سردار شهید سلیمانی پخش شد و جایزه شهید نوجوان بهنام محمدی به رقیه توکلی کارگردان فیلم «مهران» اهدا شد.

در ادامه این مراسم ابراهیم فروزش برنده پروانه زرین و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی را اعلام کرد و این جایزه به مجید مجیدی کارگردان فیلم «خورشید» تعلق گرفت.

حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی برای اهدای سه جایزه پایانی جشنواره روی سن دعوت شد. او در سخنانش گفت: از همه سینماگران و کسانی که چراغ این حوزه را روشن نگه داشتند تشکر می کنم. این نشان می‌دهد تولید آثار فرهنگی در حوزه کودک و نوجوان در چه حد است و چه قدر کشور به ساخت فرهنگی توجه دارد. من از همکارانم در دبیرخانه تشکر می‌کنم که این جشنواره را برگزار کردند، جشنواره‌ای که حجم کارها هم از نظر کیفی و هم کمی در آن قابل توجه بود.

جایزه بهترین فیلم توسط فریدون عموزاده خلیلی داور جشنواره این دوره اعلام شد و پروانه زرین بهترین فیلم به مجید برزگر برای فیلم «بچه گرگ‌های دره سیب» تعلق گرفت.

همه جوایز جشنواره

جوایز بخش مسابقه بین‌الملل

جایزه مخصوص سیفژ:  رالف کوکولا و مانیاس برون برای فیلم «حکایت انقلابی»(فریتزی)

پروانه زرین و دیپلم افتخار بخش کوتاه پویانمایی: مریم کشکولی‌نیا برای فیلم «قدم یازدهم»

پروانه زرین و دیپلم افتخار بخش کوتاه داستانی: عبدنور زیان برای فیلم «روزه تابستانی»

پروانه زرین و دیپلم افتخار بخش دست‌آورد فنی: فیلم عباس عسکری برای فیلم «لوپتو»

پروانه زرین و دیپلم افتخار بهترین بازیگر: روح‌الله زمانی برای فیلم «خورشید»

پروانه زرین و دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه: «آن‌سوی رودخانه» آرویند سیواکوماران، ویجای ک. پاتل از هندوستان

پروانه زرین و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی: مجید مجیدی برای فیلم «خورشید»

پروانه زرین و دیپلم افتخار بهترین بهترین فیلم: فیلم «خورشید» به تهیه‌کنندگی مجید مجیدی و امیر بنان

جایزه ویژه هیات داوران: فیلم «بچه گرگ‌های دره سیب» به کارگردانی فریدون نجفی

جایزه ویژه هیات داوران کودک و نوجوان بخش بین‌الملل:  رالف کوکولا و مانیاس برون برای فیلم «حکایت انقلابی» (فریتزی)

جوایز ویژه

جایزه بخش یونیسف به فیلم «بعد از اتفاق» به کارگردانی پوریا حیدری اوره و تهیه‌کنندگی شهاب حسینی

جایزه ویژه در بخش «کرونا روایت» به دلیل توجه دلسوزانه به ایثارگریِ مدافعان سلامت بنا، به محمدمهدی فکریان کارگردان فیلم کوتاه ملاقات آخر اهدا شد.

جایزه ویژه دبیر برای حضور مداوم و مستمر در سینمای کودک ایران و تلاش برای پیوند میان میراث فرهنگی ایران و سینمای روز جهان: حسین قناعت برای فیلم «سلفی با رستم»

جایزه ویژه دبیر برای توجه به فرهنگ مقاومت و برداشت ملموس مردمی و قابل فهم برای نسل امروز ایران اسلامی: رقیه توکلی کارگردان فیلم سینمایی «مهران»

جایزه ویژه دبیر برای کسب‌وکار و رونق صنعت تصویر کودک و نوجوان: محمدحسین صادقی (تهیه‌کننده فیلم لوپتو)

بخش وب‌سری

دیپلم افتخار بهترین وب‌سری به علی درخشی کارگردان مجموعه کُووید ۱۹ اهدا شد.

جایزه شهید بهنام محمدی

پروانه زرین جایزه شهید بهنام محمدی به دلیل نگاه قدرشناسانه به مدافعانِ سال‌هایِ دفاع مقدس به رقیه توکلی کارگردان فیلم سینمایی مهران اهدا شد.

جوایز بخش مسابقه سینمای ایران

پروانه زرین بهترین فیلم پویانمایی کوتاه به دلیل پرداختِ هنرمندانه‌یِ کارگردان به موضوع پیوند با طبیعت و دوستی با حیوانات و همچنین تکنیک بدیع و خلاقانه به مریم کشکولی‌نیا کارگردان فیلم قدم یازدهم اهدا شد.

پروانه زرین بهترین فیلم کوتاه داستانی به دلیل توجه به اهمیت دورانِ کودکی در رشد و پرورش انسان‌ها به رضا نجاتی کارگردان فیلم شوفر اهدا شد.

پروانه زرین بهترین فیلم بلند داستانی به دلیل توجه به حق آموزش، بهداشت و ایمنی کودکان به محمد صالحی‌نژاد کارگردان فیلم پیله و پروانه اهدا شد.

پروانه زرین بهترین دست‌آورد فنی یا هنری به دلیل ترسیم و عینیت بخشیدن هنرمندانه به حریم خصوصی نوجوانان به کیوان مقدم طراح صحنه فیلم سینمایی خورشید اهدا شد.

پروانه زرین بهترین بازیگر به دلیل بازی صمیمانه و باورپذیر نوجوان فیلم بچه گرگ‌های دره سیب به محمدرضا عالی‌ور اهدا شد.

پروانه زرین بهترین فیلمنامه به دلیل نگاه انسانی و توجه ویژه به آرامش و زندگی صلح‌آمیز کودکان به فریدون نجفی کارگردان فیلم سینمایی بچه گرگ‌های دره سیب اهدا شد.

پروانه زرین بهترین کارگردانی به دلیل توجه به امنیت کودکان بدون در نظر گرفتن ملیت، رنگ و نژاد به مجید مجیدی کارگردان فیلم سینمایی خورشید اهدا شد.

پروانه زرین بهترین فیلم به دلیل توجه به استقلالِ هویتی کودکان و احترام به حریم خصوصی و خانوادگی ایشان به مجید برزگر تهیه‌کننده فیلم سینمایی بچه گرگ‌های دره سیب اهدا شد.

جایزه ویژه هیات داوران جشنواره  به دلیل توجه توجه ویژه به اهمیت شادابی و طراوت کودکان در رشد و پرورش انسان‌ها به مهین جواهریان کارگردان فیلم کوتاه پویانمایی بعله! اهدا شد.

هیات داوران کودک و نوجوان ایران رأی خود را به نادره ترکمانی برای فیلم «بازیگوش‌ها» اهدا کرد.

انتهای پیام/

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است