امروز ۹ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۲۴

سینه فونداسیون کن برندگانش را شناخت/ جایزه اول به مدرسه ای در فرانسه رسید

به گزارش صبا به نقل از ورایتی، فیلم کوتاه «دست در دست» ساخته لوییس کورویسیه از مدرسه سینه‌فابریک فرانسه جایزه نخست بیست و دومین دوره بخش سینه فونداسیون جشنواره کن را از آن خود کرد.

این جایزه توسط کلر دنی رییس هیات داوران بخش سینه فونداسیون جشنواره امسال به برگزیده اهدا شد.

دیگر اعضای هیات داوران بخش سینه فونداسیون جشنواره امسال استیسی مارتین، اران کالیرین، پانوس کوتراس و کاتالین میتولسکو بودند.

«دست در دست» داستان ۲ بندباز است که برای اجرای دونفره از شهری به شهر دیگر مسافرت می کنند. اما سرانجام رابطه آنها رو به ویرانی می رود و آن دو مجبور می شوند برای بدست آوردن دوباره اعتماد میانشان با مسائل و مشکلات خود رو در رو شوند.

کلر دنی کارگردان زن صاحب نام سینمای فرانسه که ریاست هیات داوران را برعهده داشت در لحظه اهدای جایزه به عوامل فیلم و بویژه کارگردان چنین گفت: شما ما را به شیوه ای ناشناخته وارد دنیای سیرک کردید و ما نیز چیزهای شگفت انگیزیدر آن پیدا کردیم.

دنی افزود: این یک فیلم کوتاه نیست، این اثر به نظر ما بخشی از یک داستان بزرگتر است که احساسات ناگفته ۲ بندباز شگفت انگیز را شرح می دهد.

در این مراسم در کنار اهدای جایزه نقدی به کورویسیه کارگردان فیلم، به وی این تضمین داده شد که نخستین فیلم بلند سینماییش در جشنواره کن نمایش داده شود.

جایزه دوم بخش سینه فونداسیون جشنواره امسال به فیلم کوتاه «هیو/Hiéu» ساخته ریچارد ون از کال‌آرتس آمریکا رسید. این فیلم درباره یک خانواده
آمریکایی-ویتنامی است که یکی از ریش سفیدان خانواده را که مدت ها از او خبر نداشته اند، ملاقات می کنند.

جایزه سوم امسال به ۲ پروژه «پیرامون» ساخته ویسم الجعفری از دانشگاه هنر و فرهنگ دارالکلمه فلسطین رسید. فیلم داستان ۲ جوان فلسطینی است که تلاش می کنند در یک کمپ پر سر و صدای پناهندگان یک آهنگ بسازند، اگرچه که آشوب و هرج و مرج مانع کار آنها می شود اما آن ۲ یک شیوه و روش خلاقه برای حل این موضوع پیدا می کنند.

هیات داوران درباره فیلم چنین گفتند: این جایزه برای شوخ طبعی سازندگان اثر و استفاده فوق العاده شان از سینما و موسیقی به آنها تعلق می گیرد.

انیمیشن «روح کوچک» ساخته باربارا راپیک از مدرسه فیلم لودز لهستان نیز دیگر برنده جایزه سوم جشنواره امسال بود. هیات داوران از این اثر این چینین یاد کردند: یک کار عالیِ انیمیشن که ما را به یک سفر فوق العاده می برد.

بخش سینه فونداسیون جشنواره کن به منظور یافتن استعدادهای جدید در سال ۱۹۹۸ ایجاد شد.

امسال ۲ هزار فیلم دانش آموزی از ۳۶۶ مدرسه فیلمسازی به جشنواره ارائه شده بود.

مبلغ اهدایی به برگزیدگان اول تا سوم جشنواره امسال به ترتیب ۱۶۷۶۰ دلار، ۱۲۵۷۰ دلار و ۸۳۸۰ دلار بود.

محمدامین شکاری

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است