امروز ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۵۹
منتقد هفته‌نامه «فیش دو‌سینما»:

«یلدا» را می‌توان در زمره آثار سیدنی لومت و الیا کازان قرار داد

منتقد هفته‌نامه «فیش دو‌سینما» معتقدست «یلدا» را باید در زمره آثار بزرگی چون شبکه (سیدنی لومت ۱۹۷۶) و چهره‌ای میان جمعیت (الیا کازان ۱۹۵۷) قرار داد.

به گزارش خبرنگار سینمایی صبا، فیلم سینمایی «یلدا» سومین ساخته بلند مسعود بخشی به تهیه‌کنندگی علی مصفا که این روزها با اکران خود در فرانسه توانسته است دومین فیلم برتر در پایان هفته اول اکران باشد، توانسته با واکنش مثبت منتقدان و تماشاگران سینما این کشور مواجه شود.

جی تو منتقد هفته‌نامه «فیش دو‌سینما» درباره این فیلم ایرانی نوشت: «یلدا را باید در زمره آثار بزرگی چون شبکه (سیدنی لومت ۱۹۷۶) و چهره‌ای میان جمعیت (الیا کازان ۱۹۵۷) قرار داد.

نبوغ مسعود بخشی در رو در رو کردن تماشاگر با تناقض خود، آنجا که ما را ظاهرا برای لذت بردن در مقابل این ویترین آراسته برای احساسات غمبار قرار می‌دهد، نهفته است.

در پایان برنامه تلویزیونی، با شیفتگی‌ گمان می‌کنیم داستان به خوبی و خوشی تمام شده است اما نماهای دور پایانی، به یادمان می‌آورد که تنها در یک نمایش شرکت کرده ایم.»

«یلدا»، منتخب هفتادمین جشنواره جهانی برلین، برنده جایزه بزرگ داوران جشنواره ساندنس آمریکا در سال ۲۰۲۰، برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره صوفیه و برنده «جایزه بزرگ سینما» از مجله «اِل» شده است.

داستان این فیلم در مورد مریم کمیجانی، زن جوانی است که به دلیل قتل شوهرش به مرگ محکوم شده است. او در شب یلدا به استودیوی یک برنامه زنده تلویزیونی آورده شده است تا از طرف تنها فرزند مقتول یعنی مونا ضیا بخشیده شود اما مجموعه اتفاقات در صحنه و پشت صحنه این برنامه هر دو زن جوان را در چالشی جدی برای تصمیم‌گیری قرار می‌دهد.

بهناز جعفری، صدف عسگری، بابک کریمی، آرمان درویش، فرشته حسینی، فقیهه سلطانی، فروغ قجابگلو، زکیه بهبهانی، رامونا شاه، ساغر صباحی، حسن جودکی، محمد ساربان، کمال هاشمی، ولی الله ریگی، فرهاد فداکار، لیلا شفاعی مهر، محمود ذوالفقاری، نسا افرنگه، مریم خداوردی، بنفشه غفاری، بهنام داوری، سارا والیانی، بهرام افشار و با حضور فرشته صدرعرفایی بازیگران فیلم «یلدا» هستند.

این فیلم در حال حاضر در ایران و در سینماهای «هنروتجربه» روی پرده است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است