امروز ۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۳
یادداشت منتقد؛

نگاهی به مرمت آثار مهم تاریخ سینمای ایران/ همه بزرگان را مدنظر قرار دهیم

احسان طهماسبی منتقد سینما در یادداشتی به بخش «فیلم های کلاسیک مرمت شده» در جشنواره جهانی فیلم فجر پرداخته و تاکید کرده است باید در انتخاب آثار برای مرمت سراغ آثار مهم تاریخ سینمای ایران از قبل تا بعد از انقلاب رفت.

ث قصقصثق

به گزارش خبرنگار صبا، احسان طهماسبی منتقد سینما در یادداشتی به بخش «فیلم های کلاسیک مرمت شده» که چند سالی است در جشنواره جهانی فیلم فجر برپا می شود و فیلم های مطرحی از سینمای ایران و جهان که نسخه قدیمی آنها مرمت شده به نمایش می گذارد، پرداخته است.
متن این یادداشت بدین شرح است: «از چند سال قبل، اصلاح و مرمت آثار شاخص سینمای ایران با دو فیلم «اون‌شب که بارون اومد» و «گاو» آغاز شد و با فیلم‌هایی مانند «باد صبا»، «برای آزادی»، «خانه خدا» و «ناخدا خورشید» ادامه یافت که با نمایش این آثار در جشنواره‌های داخلی و خارجی، مورد توجه و استقبال علاقه‌مندان سینما هم قرار گرفتند.

امسال نیز همزمان با برگزاری سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، فیلمخانه ملی ایران نسخه اصلاح و مرمت شده تصویر و صدای فیلم‌های ماندگاری از دهه شصت سینمای ایران را که مورد توجه منتقدان و مخاطبان سینما قرار داشته‌اند، آماده و در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» به نمایش درمی‌آورد.

این جشنواره با نمایش فیلم «دیده‌بان» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا محصول ۱۳۶۷ آغاز به کار کرد و فیلم‌های «جاده‌های سرد» به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی، «پرده آخر» به کارگردانی واروژ کریم مسیحی، «طلسم» به کارگردانی داریوش فرهنگ و «دونده» به کارگردانی امیر نادری از دیگر آثار ایرانی بخش «نمایش فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» این دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر هستند.

علاوه بر فیلم‌های ایرانی، نسخه مرمت شده فیلم‌های «در آسایش نزد بیگانگان، بیگانه‌ای نزد خویش» ساخته نیکیتا میخالکوف، «درسو اوزالا» ساخته آکیرا کوروساوا، «ماجرا‌های اداره» ساخته اِلدار ریازانوف، «دایی وانیا» ساخته آندری کونچالوفسکی، «استاکر» ساخته آندری تارکوفسکی، «سواری بنام مرگ» ساخته کارن شاخ نظروف و «گردشی در خیابان‌های مسکو» ساخته گیورگی دانلیا در این دوره از جشنواره روی پرده خواهد رفت. این فیلم‌ها توسط استودیو «مُسفیلم» تولید و مرمت شده اند.

«مُسفیلم» یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین استودیو‌های فیلمسازی در فدراسیون روسیه و قاره اروپاست که در سال ۱۹۲۰ تاسیس شده است و حدود یک قرن سابقه تولید فیلم را در کارنامه خود دارد. این استودیو تولید فیلم‌هایی، چون «رَزمناو پوتمکین»، «الکساندر نِوسکی» و «ایوان مخوف» ساخته سرگئی آیزنشتاین را برعهده داشته است.

اما نکته‌ قابل تامل درباره بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» که باید مورد توجه فیلمخانه‌ ملی ایران قرار بگیرد، توجه هرچه بیشتر این مرکز به تاریخ ۹۵ ساله‌ سینمای ایران و عنایت مضاعف به مرمت فیلم‌های شاخص سینمای پیش از انقلاب از جمله آثار درخشان مسعود کیمیایی، علی حاتمی، فرخ غفاری، امیر نادری، خسرو هریتاش، عباس کیارستمی، ناصر تقوایی، داریوش مهرجویی، پرویز کیمیاوی، کامران شیردل، زکریا هاشمی و ابراهیم گلستان است. بدون شک اهمیت فیلم هایی که توسط این کارگردانان ساخته شده‌ در تاریخ سینمای ایران (و حتی جهان) غیرقابل انکار است و با وجود اینکه نسخه‌های متعددی از این آثار در آرشیو علاقه‌مندان وجود دارد، اما لذت تماشای این فیلم ها، روی پرده‌ی عریض و طویل سینما قطعا قابل توجه سینمادوستان قرار خواهد گرفت.»

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است