امروز ۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۲۰

افزودن نسخه خطی خمسه نظامی به کتابخانه ملی ایران

یک نسخه خطی از کتاب خمسه نظامی که تاریخ کتابت آن به سال 892 قمری برمی‌گردد، با همت کمیته خرید نسخ خطی اداره کل کتاب‌های خطی و نادر کتابخانه ملی خریداری و به گنجینه نسخ خطی کتابخانه ملی ایران افزوده شد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، خسمه نظامی یا پنج گنج نظامی، عنوان مجموعه پنج منظومه با ۲۸۹۰۰ بیت ملقب به پنج گنج از نظامی گنجوی است که با همت کمیته خرید نسخ خطی اداره کل کتاب‌های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خریداری شد.

این کتاب دارای چندین مجالس مینیاتور بوده و کتابت این نسخه در سرزمین بلقیس (افغانستان کنونی) انجام شده است.

این نسخه خطی به قلم «مرشح بن قتلغ خواجه بن عبدالله سمرقندی» کتابت شده و جلد این کتاب خطی ۵۵۰ ساله با روکش کاغذ سرخ و طرح «ترنج و وسط ترنج» با نقوش اسلیمی همراه است.

صفحه افتتاح این کتاب با کتیبه مذهب و رنگین با نقوش اسلیمی به رنگ‌های لاجورد، زر، سرخ، سبز و سفیدآب بوده و سجاف (اطراف جلد) این کتاب خطی از تیماج قهوه‌ای است.

علی اوجبی مدیرکل کتاب‌های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در توضیح نسخ خطی که خریداری می‌شود، گفت: اطلاعات اولیه نسخه‌ها پس از خریداری، بلافاصله وارد سامانه سازمان می‌شود تا پژوهشگران مطلع شوند که چه نسخه‌هایی موجود است و در نهایت نسخه تصویر برداری شده در سایت مربوط برای استفاده مخاطبان بارگذاری می‌شود. همچنین در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار نسخه خطی و بیش از ۳۰ هزار عنوان چاپ سنگی در مخزن کتاب‌های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می‌شود.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است