امروز ۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۳۵

جلسه شورای سیاستگذاری جشنواره موسیقی فجر برگزار شد/ ایجاد تمهیدات ویژه کرونایی

جلسه شورای سیاستگذاری جشنواره موسیقی فجر برگزار شد.

به گزارش صبا، جلسه شورای سیاستگذاری سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر دوشنبه ۲۴ شهریورماه در دفتر موسیقی با حضور سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد الهیاری فومنی مدیرکل دفتر موسیقی، حسن ریاحی شاهین فرهت، مجید کیانی و نادر مشایخی اعضای شورا برگزار شد.

در ابتدای جلسه محمد الهیاری فومنی مدیرکل دفتر موسیقی گزارشی درباره سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در سال گذشته ارایه کرد و گفت: جشنواره در سال گذشته بر اساس آیین نامه که خط سیر کلی جشنواره را مشخص می‌کند برگزار شد و پس از برگزاری جشنواره، شورای ارزیابی سیاستگذاری سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، تغییر آیین نامه را مطرح و پیشنهاد کرد شورای سیاستگذاری به جشنواره اضافه شود تا خط مشی و سیاست‌های کلی جشنواره را طراحی کند و پس از طی مراحل تغییر آیین نامه نهایی و تایید شد.

سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری در این جلسه توضیح داد: جشنواره موسیقی فجر از سال ۱۳۹۷ دارای آیین نامه شد تا جشنواره بر اساس یک چارچوب و آیین نامه مشخص برگزار شود. یکی از اقدامات معاونت هنری در این دوره این بود که در کنار هر کاری که انجام می‌دهد، روندهای اجرایی را با تدوین آیین نامه و دستورالعمل مدون کند. برای جشنواره‌ها و فرایندهای معاونت امورهنری آیین نامه تدوین شد. بنابراین جشنواره‌ها مبتنی بر آیین نامه‌ها برگزار می شود و خلاقیت‌های دبیر و دست اندرکاران بر بهتر شدن کیفیت و تعالی رویداد اثرگذار است.

وی در ادامه تصریح کرد: در این راستا ابتدا ۱۱۳ فرآیندی که در معاونت امورهنری انجام می‌شد، شناسایی، مستند، اصلاح و خلاصه‌سازی شد که در حال حاضر شش مجوز و ۲۷ خدمت در معاونت ارایه می‌شود. برای این فرایندها چارت و مراحل طراحی شد و به تأیید نهادهایی که مدیریت سیستم‌ها را نظارت می‌کنند هم رسیده است و قاعده خود را دنبال می‌کند.

حسینی افزود: در آیین‌نامه جشنواره، شورای ارزیابی پیش بینی شده تا عملکرد جشنواره را بررسی کند و آرای خود را برای دوره بعد ارایه کند تا آیین‌نامه بتواند اصلاح شود. به همین دلیل پس از برگزاری دو دوره اخیر جشنواره موسیقی فجر بر اساس آیین نامه، اصلاحاتی در آیین‌نامه از سوی شورای ارزیابی مطرح شد. آیین‌نامه جشنواره می‌تواند محور اصلی رویدادی باشد که امروز دهه چهارم آن به نیمه رسیده است. جشنواره موسیقی فجر این ظرفیت را  دارد که به‌عنوان یک رویداد بزرگ و کلان ملی برگزار شود.

معاون امور هنری عنوان کرد: در ادامه راه یک دشواری ویژه داریم و آن مهمان ناخوانده کرونا است. این رویدادها به دلیل ایجاد انگیزه‌ای که در میان جوانان به وجود می‌آورند و می‌تواند بستر مناسبی برای ارایه آثار هنرمندان باشد، می‌تواند ادامه پیدا کند، اما برای برگزاری جشنواره‌ها باید تمهیدات ویژه اندیشید. و گزینه‌ها و سناریوهای مختلف طراحی و پیش بینی شود. سه سناریو برای جشنواره درنظر گرفته می‌شود، سناریوی اول وضعیت سفید است که اگر شرایط از نظر بیماری مناسب بود، با این سناریو جشنواره برگزار شود و سناریو برای وضعیت زرد و قرمز نیز درنظر گرفته می‌شود تا در صورت شیوع بیماری و شدت آن جشنواره به شیوه‌های دیگر و متناسب با شرایط دنبال شود. مرحله نخست چهاردهمین جشنواره موسیقی جوان که یکی از گسترده‌ترین رویدادهای کشور است به صورت مجازی برگزار شد و تجربه جشنواره موسیقی جوان در جشنواره موسیقی فجر نیز می‌تواند مورد استفاده باشد. جشنواره موسیقی فجر طبیعتاً باید مستوره‌ای از تمام سلایق باشد و نشان دهد که ما خانواده بزرگی در حوزه موسیقی ایران داریم. پهنه فعالیت هنری و منابع غنی انسانی هنری خودمان را کمتر شناسایی کرده‌ایم و اگر بتوانیم از سرمایه انسانی شریف هنر به درستی استفاده کنیم، می‌تواند افتخار بزرگی برای ما باشد. اگر این جشنواره‌ها به عیار مناسب برگزار شوند بهترین آوردگاه هستند برای اینکه جوان‌ها خودشان و آثارشان را به نمایش بگذارند.

در ادامه جلسه شورای سیاستگذاری جشنواره سی و ششم موسیقی فجر متشکل از حسن ریاحی، شاهین فرهت، مجید کیانی و نادر مشایخی، نظرات مختلفی را درباره نحوه برگزاری این جشنواره ارایه کردند.

شاهین فرهت در این جلسه گفت: قطعا امسال به دلیل شرایط خاص موجود امکان رفت و آمد به شکل عادی وجود ندارد و باید یک سری مسائل برای سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر در نظر گرفته شود. باید جشنواره امسال را با زمینه‌ای و شکلی متفاوت‌تر و بهره‌وری از موسیقی شرق پیش ببریم تا گوش شنیداری مخاطب با این فرم از موسیقی بیشتر آشنا شود.

حسن ریاحی نیز در ادامه بیان کرد:  جوان‌های ما از موسیقی ملی خود دور و بیشتر بر موسیقی پاپ متمرکز شده‌اند. بهتر است که جشنواره امسال فضای رقابتی را افزایش دهد و هنرمندان جوان را به آهنگسازی در دستگاه‌های ایرانی و مقامی تشویق کند. جشنواره می‌تواند بر موسیقی شرق تمرکز کند و تم جشنواره موسیقی موسیقی شرق باشد.

نادر مشایخی نیز در این نشست عنوان کرد: باید نگاه ما به موسیقی شرق بیش از پیش باشد و باید در فرم این موسیقی‌ها توجه و تفکر بیشتری داشته باشیم و در جشنواره امسال بتوانیم این شکل را برای جوانان هنرمند و دوستدار هنر بسط و گسترش بدهیم.

مجید کیانی نیز در پایان توضیح داد: متاسفانه الگوهای واقعی را در موسیقی نه فقط برای عموم مردم بلکه برای فعالان در هنر و موسیقی معرفی نکرده‌ایم و در این زمینه اطلاع رسانی و نقش رسانه‌ها اهمیت دارد. بنابراین تغییر رفتارهای فرهنگی با آموزش در این زمینه ضرورت دارد و پژوهش و آموزش و الگوسازی در زمینه موسیقی نیاز است.

در پایان این جلسه نیز، احکام اعضای شورای سیاستگذاری سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر اعطا شد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است