امروز ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۶

جشنواره موسیقی جوان محلی امن برای موسیقی نواحی است/ تولید انرژی فرهنگی

مشاور دبیر در بخش موسیقی نواحیِ چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان درباره بخش نواحی این جشنواره نکاتی را عنوان کرد.

به گزارش صبا، حمیدرضا اردلان داور و مشاور دبیر جشنواره در بخش موسیقی نواحی جشنواره ملی موسیقی جوان درباره ارزیابی آثار این دوره گفت: روال بنیادینی در ارسال آثار در دوره‌های مختلف وجود داشته است که با دارایی‌های موسیقی کشور در نواحیِ مختلف نسبت دارد. خود آن هم اجزای مهمی را تشکیل می‌دهد، مانند تاریخ، فرهنگ و زاد و ولد؛ معانی‌ای که در فرهنگ‌هاى زنده محتوم است. موسیقی نواحی ایران، علیرغم مسایل سلبى مانند کم‌شدن عرصه اجرا، هنوز شاکله اصلی موسیقی‌ها را تشکیل می‌دهد و قابل رجوع است و به حیات خود ادامه می‌دهد. بنابراین این موجود زنده، همواره تعدادی خواننده و نوازنده ویرتوئوز و آثار بامعنا را براى شرکت در جشنواره موسیقی جوان تامین و تضمین کرده است.

وی افزود: دومین نکته، شناخته‌‌شدن جشنواره به‌عنوان محلی امن و صادق در نگاه به انواع موسیقی نواحی است. سومین مورد، تشکیل یک جریان روشنفکری متعهد و دوست‌دار موسیقی نواحی ایران است که در کادر مدیریتی و داوری موسیقی جوان دور هم جمع شده‌اند. چهارمین مطلب رسانه‌ها هستند؛ رسانه‌ها به فرایند رو به جلو که در جشنواره موسیقی جوان وجود دارد کمک زیادی کرده‌اند.

مشاور دبیر جشنواره در بخش موسیقی نواحی جشنواره ملی موسیقی جوان در توصیه به شرکت‌کنندگان جشنواره عنوان کرد: می‌توانم راجع به مضمون صحبت کنم، مضمون، زمان، مکان و فضا گرد هم آمده است. اراده جامعه متخصص هم حضور دارد که به ذات و بُطُون فرهنگ ایران مرتبط است. این مجموعه برای لحظات پرخطر مثل یک منجی عمل می‌کند. هر سال بسیاری از موسیقی‌دان‌ها و متفکران ایران بدون هیچ چشم‌داشتی در جشنواره موسیقی جوان دور هم جمع می‌شوند تا از میراث فرهنگی کشور دفاع یا به حفظ آن کمک کنند. اهمیت دارد جوانی از تربت جام، مریوان، ایرانشهر و آبادان با انگیزه‌ و با امکانات مالى محدود ساعت‌های طولانی حرکت می‌کند و خودش را به تهران می‌رساند تا موسیقی‌اش را ارایه بدهد.

اردلان بیان کرد: اشاره‌ام به نیرویی است که فرهنگ‌ها در درون خودشان ذخیره دارند و هر جا لازم است آن را به ظهور می‌رسانند.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که جشنواره موسیقی جوان چقدر در آینده موسیقی و جوان‌ها تأثیرگذار است، گفت: در دوران جشنواره ده‌ها نفر تماس می‌گیرند و همین سوال را از من می‌پرسند. همین که شما مرتب اخبار این جشنواره را دنبال و حمایت مى‌کنید، نشان می‌دهد که جشنواره موسیقی جوان تاثیرگذار است. غیر از این جشنواره که به‌صورت دایم و بی‌وقفه با آن همکاری می‌کنم، با هیچ جشنواره دیگری گفت‌وگوی مداوم ندارم. تصورم این است که داوران این جشنواره که همه آن‌ها متخصص هستند هم چنین احساسی دارند. این جشنواره توانسته یک انرژی فرهنگی تولید کند و افراد گوناگونی را دورش جمع کند و به حرکتش ادامه بدهد.

چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با حمایت دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دبیری هومان اسعدی توسط انجمن موسیقی ایران در حال برگزاری است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است