امروز ۱۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۳۵

اهدای اسنادی به دست‌خط هاشمی رفسنجانی به کتابخانه ملی

رییس اداره اسناد خریداری و اهدایی سازمان اسناد و کتابخانه ملی از اهدای 48 مجموعه سند نظیر فرمان‌های دوره صفویه و دریافت اصل دفاتر دست نویس مذاکرات شورای انقلاب اسلامی همراه با دست خط آیت الله هاشمی رفسنجانی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خبر داد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سکینه خراج رییس اداره اسناد خریداری و اهدایی اداره کل فراهم آوری و ارزشیابی اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی با اعلام خبر اهدای ۴۸ مجموعه سند نظیر فرمان‌های دوره صفویه و دریافت اصل دفاتر دست نویس مذاکرات شورای انقلاب اسلامی همراه با دست خط آیت الله هاشمی رفسنجانی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در تشریح  جزییات اسناد اهدایی، گفت: از سال ۱۳۹۴ تا سال گذشته بیش از ۴۸ مجموعه سند اهدایی از منابع و افراد مختلف دریافت شد که این اسناد به تفکیک هر سال در پنج سال اخیر به سازمان اهدا شده است.

وی درباره ارزش اسناد اهدایی دریافتی توضیح داد: فرامین قدیمی از جمله مجموعه‌های اهدایی هستند که در سال ۱۳۹۶ به سازمان اهدا شده است.

خراج درباره شاخص‌ها و اهمیت تنظیم ردیفی مجموعه‌های دریافتی توضیح داد: براساس شاخص‌های اختصاصی و تنظیم ردیفی مجموعه‌های دریافتی، به خروجی مهم می‌توان دست یافت. نخست  ارزش‌گذاری اسناد است که با عدالت بیشتری مورد بررسی قرار می‌گیرد. دیگر اینکه کار کارشناسی نسخه شناسان و سند پژوهان تسهیل می‌شود و در نهایت در استفاده از بودجه بیت المال در مرحله خرید اسناد، بیشترین دقت و صرفه جویی مالی صورت می‌گیرد.

رییس اداره اسناد خریداری و اهدایی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در پایان با اشاره به عناوین اسناد اهدایی بیان کرد: از مهمترین این اسناد می‌توان به مجموعه فرمان‌های مربوط به دوره صفویه و ۱۳جلد دفاتر دست نویس شرح صورت‌جلسات شورای انقلاب اسلامی همراه با دستخط آیت الله هاشمی رفسنجانی، انواع فرامین، احکام، وقف نامه‌ها، گزارش‌ها و اطلاعیه‌ها، عقدنامه‌ها، عکس، شجره نامه، انواع کارت و کارت پستال، پوستر، نقشه، نوارهای کاست، انواع تمبر و پاکت، برگه‌های مینیاتوری و سایر اسناد و مدارک ارزشمند و تاریخی اشاره کرد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است