امروز ۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۳۲

راه‌اندازی کارگروه اتاق فرار در شورای نظارت بر اسباب‌بازی

رییس دبیرخانه شورای نظارت بر طراحی ساخت، واردات و توزیع اسباب‌بازی از تشکیل کارگروه اتاق فرار در این شورا خبر داد.

به گزارش صبا به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، ویدا ملکی رییس دبیرخانه شورای نظارت بر طراحی ساخت، واردات و توزیع اسباب‌بازی از تشکیل کارگروه اتاق فرار (اسکیپ‌روم) در این شورا خبر داد.

ویدا ملکی تشکیل این کارگروه را آغاز جریانی بنیادی در حوزه‌ی این دسته از بازی‌ها دانست و گفت: اسکیپ‌روم‌ها از جمله بازی‌های جدیدی هستند که چند سالی است در تمام کشورهای دنیا رواج پیدا کرده‌اند.

وی افزود: این بازی‌های مهیج و شاد که بر پایه فکر کردن استوار شده‌اند، در ایران نیز رشد روزافزونی داشته‌اند به نحوی که بیش از ۲۰۰ اتاق فرار در کشور مشغول به فعالیت هستند که حدود ۱۵۰ اتاق آن در تهران فعالند.

رییس دبیرخانه شورای نظارت بر طراحی ساخت، واردات و توزیع اسباب‌بازی وضعیت اتاق‌های فرار را نابسامان دانست و بیان کرد: این اتاق‌ها به بازی‌های صرفا وحشتناک تمایل بیشتری دارند و بدون نظارت محتوایی رها شده‌اند.

ملکی با بیان این‌که طراحان به شدت در حال توسعه‌ کمی‌اند، اظهار کرد: اتاق‌های بازی نیازمند توسعه‌ کیفی با نگاهی محتواگرا بر اساس مولفه‌های فرهنگ ایرانی اسلامی هستند.

وی تاکید کرد: اتاق‌های فرار یک تفریح خانوادگی است که با تالیف سناریوهایی مناسب و برنامه‌ریزی دقیق، می‌تواند برای خانواده‌ها ساعت‌هایی خوش همراه با سرگرمی بر پایه‌ اندیشه‌‌ورزی را فراهم آورد.

به گفته ملکی، اداره‌کل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون در سال ۹۸ با رویکردی تربیتی و آموزشی اولین اتاق فرار ویژه نوجوانان را با تاکید بر جایگزینی نام «رمزگشا» به جای اتاق فرار، در موزه تاریخ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان راه‌اندازی کرد.

شورای نظارت بر اسباب‌بازی با هدف نظارت بهتر و دقیق‌تر بر محتوای اتاق‌های فرار، تعیین رده‌بندی سنی برای هر اتاق فرار و ایجاد بستری سالم برای این تفریح خانوادگی کارگروه اتاق فرار را تشکیل داده است.

کارگروه تخصصی اتاق فرار متشکل از مسیح خدابخشیان کارشناسی ارشد مهندسی الکترومکانیک دانشگاه بروکسل، سورنا نقی‌خانی مهندسی صنایع، برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم‌ها، سیدحامد حسینی مهندس عمران و صمد خطیبی کارشناسی ارشد طراحی تعاملی از دانشگاه صنعتی دلفت هلند است.

دبیرخانه شورای نظارت بر طراحی ساخت، واردات و توزیع اسباب‌بازی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فعالیت می‌کند.

انتهای پیام/

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است