امروز ۱۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۶

«کلوچه دارچینی» را آنلاین میل کنید!

فیلم تئاتر «کلوچه دارچینی» به کارگردانی مریم کاظمی در قالب طرح «نمایش‌نما» روی سایت مجازی کانون پرورش فکری قرار گرفت.

به گزارش صبا به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، طرح نمایش‌نما، اکران فیلم‌ نمایش‌های کودک در فضای مجازی که به تازگی آغاز شده در روز ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ نمایش زنده‌عروسکی «کلوچه دارچینی» را برای مخاطبان کودک و نوجوان روی سامانه به نشانی th.kpf.ir قرار داد.

ماجرای این نمایش در مورد کلوچه‌ دارچینی تازه پخته ‌شده در یک آشپزخانه است که طی ماجراهایی بسیار هیجان‌انگیز با ساکنان آشپزخانه آشنا می‌شود و…

نمایش کلوچه دارچینی نخستین بار اواخر سال ۹۲ در سالن بوستان مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری واقع در پارک لاله روی صحنه رفت و در سال ۱۳۹۸ این نمایش مجدد در سینما تئاتر کانون پرورش فکری واقع در خیابان خالد اسلامبولی با ظرفیت ۳۰۰ نفر پذیرای مخاطبان خود بود.

مریم کاظمی کارگردان این کار در مورد متن این نمایش گفت: «کلوچه دارچینی» نام انتخابی من برای اجرای نمایش‌نامه‌ای به نام «مرد نون زنجبیلی» نوشته دیوید وود و ترجمه حسین فدایی‌حسین بود که این پیشنهاد من برای تغییر نام برای اجرا در ایران با موافقت مترجم روبرو شد.

این کارگردان تئاتر کودک و نوجوان ضمن یادآوری اقدام خوب فروش آنلاین فیلم تئاترهای کانون عنوان کرد: با تعطیلی سالن‌های تئاتر به دلیل شیوع بیماری کرونا، همگام شدن کانون با شرایط اجتماعی چه قبل از اپیدمی کرونا و چه بعد آن را تصمیم درستی می‌دانم و به نظر می‌رسد ارائه فیلم – تئاترها از طریق اینترنت و فضای مجازی ناگزیر و راه به‌روزتری است.

کارگردان نمایش زنده‌عروسکی «کلوچه دارچینی» از سهیم‌شدن گروه‌های نمایشی در عواید به‌دست‌آمده از فروش آنلاین فیلم تئاترها آن‌هم در شرایطی که تمامی حقوق مادی این فیلم‌ها متعلق به کانون پرورش فکری است، ابراز خرسندی کرد و این حرکت را تا حدی برای هنرمندان تئاتر دلگرم‌کننده دانست.

این کارگردان تئاتر با اشاره به مشکلات هنرمندان تئاتر کودک و نوجوان در دوره رکود سالن‌های تئاتر بیان کرد: تعطیلی نمایش‌های روی صحنه به دلیل حفظ رعایت اصول ایمنی و بهداشتی به خاطر بیماری کرونا در سالن‌های کانون پرورش فکری ضربه مادی و معنوی به گروه‌های نمایشی زده است. این مشکل همه‌گیر است و گروه‌ها و همچنین کانون باید با کمک هم با این مشکل مواجه شوند. یک‌جانبه فکر کردن و یک‌جانبه تصمیم گرفتن به نفع هیچ‌کس نیست. باید هر دو بخش به‌طور مدام با هم مشورت کنند تا راه‌حلی بیابند.

وی اجرای آنلاین نمایش بدون تماشاگر را یکی از تمهیدات مناسب عنوان کرد اما اهمیت زیرساخت‌های اجرایی و آسیب‌شناسی این روش و شتاب‌زده عمل نکردن برای جلوگیری از مشکلات آینده را مهم برشمرد و افزود: این شرایط همه‌گیری بیماری کرونا فقط سرعت ما را در استفاده از فضای مجازی کمی بیشتر کرده اما به‌هرحال ما ناگزیر به ارتقا ارتباطات مجازی در آینده خواهیم بود.

مریم کاظمی بازیگر و کارگردان تئاتر، سینما و تلویزیون است که از سال ۸۵ فعالیت در حوزه تئاتر کودک و نوجوان را در کنار تئاتر بزرگ‌سال آغاز کرده و تاکنون نمایش‌های خاله مرجان و خروس، «کلوچه دارچینی» و «ماه پیشونی» را در سالن‌های تئاتر کانون به صحنه برده است.

این نمایش در اولین اجرای خود با حضور زنده‌یاد حسین محب اهری روی صحنه رفته است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است