امروز ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۹

مسعود اخوان جم با ۲ مجسمه در بی‌ینال ونیز حضور می‌یابد

مسعود اخوان جم برای دومین دوره پیاپی با دو مجسمه در پاویون بنیاد GAA در بی ینال ونیز حضور دارد.

مسعود اخوان جم با دو مجسمه در بی ینال ونیز حضور دارد

به گزارش خبرگزاری صبا، دو مجسمه از مسعود اخوان جم، «معضل انسان» و «متامورفیس» نام دارند که یکی رویکرد نقد اجتماعی و دیگری بر اساس اساطیر ایرانی خلق شده اند و هر دو کنار هم در ورودی باغ زیبایی در جیاردینی مارینارِسا از روز ۱۱ مه ۲۰۱۹ به نمایش عموم درمی آید.
بنیاد GAA یک سازمان غیرانتفاعی اروپایی است، این بنیاد اعلام کرده با هدف افزایش آگاهی درباره تم های فلسفی در هنر معاصر، به ویژه زمان ، فضا و وجود، این پاویون را برپا کرده و در همین راستا آثاری شاخص در گستره بین الملل گردهم آورده است.
GAA با اشاره به ابعاد بزرگ مجسمه های اخوان جم، معضل انسان با ابعاد ۴۰۰ در ۲۴۶ سانتی متر و متامورفیس در ابعاد ۲۰۷ در ۸۰ سانتیمتر و تاکید بر متریال آنها که یک فولاد خاص ضدزنگ، آلیاژی که استحکام آن دو برابر فولاد است و یکی از سخت‌ترین و مقاوم‌ترین آلیاژهای عصر جدید به شمار می رود، این آثار را حایز ظاهری زیبا، صنعتی و در عین حال لطیف معرفی و یادآوری می کند در هر دو مجسمه می توان سه شکل متفاوت را مشاهده کرد.
مجسمه «معضل انسان»، تصویری از مبارزه بین خیر و شر است، تندیس انسانی با یک جفت بال، یک بال دارای ساختار باشکوه، بال فرشته درحالی‌که بالِ دیگر ظاهری شبیه خفاش دارد. این اثر استعاره‌ای از وجود خوبی و بدی در هر آدمی و مواجهه همیشگی انسان با  انتخاب روزمره بین خیر و شر است.
متامورفیس که از ترکیب گاو، فیل و گوزن پدید آمده و  ترکیب های اسطوره ای عصر هخامنشیان حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح را دارد اما پیشنهاد می دهد که بشریت با صبوری، تحمل یکدیگر و هماهنگی می تواند با هم کار کنند تا به خیری بزرگتر برسند.
جانت رادی متخصص هنر معاصر خاورمیانه که از سال ۲۰۱۶ کارهای اخوان جم را پیگیری می کند، می گوید: مسعود اخوان جم، یک شخصیت قابل توجه در بازار معاصر ایران است و مشارکت وی در پروژه های داخل و خارج از ایران باعث معروفیت او در جهان هنر شده است. این یک فرصت نادر است برای دیدن دو کارهای برجسته جدید او در طول دوسالانه ونیز که از  این هنرمند به نمایش عمومی درمی آید.
مسعود اخوان جم متولد ۱۹۶۹ در تهران است. از چهارده سالگی برای تحصیل به آلمان رفت و در سال ۱۹۸۹ برای ادامه تحصیلات به آمریکا عزیمت کرد . وی در دانشگاه جورج واشنگتن مشغول به تحصیل شد و مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۹۹۵ در رشته بیولوژی اخذ کرد. پس از آن در سال ۲۰۰۵ کارشناسی ارشد  MBA خود را در دانشگاه علوم کاربردی کمپتن در آلمان به پایان رساند. اخوان جم از ۲۰۰۵-۱۹۹۷ مدیریت بخش طراحی را در کارخانه تولید ملزومات خانگی خانواده‌اش به عهده داشت.
او در دهه‌ هشتاد میلادی، صدها مجسمه سرامیکی ساخت که بعضی از آن‌ها فروخته شد. در سال ۲۰۱۳ اولین نمایشگاه انفرادی خود را در گالری اعتماد در تهران دایر کرد، در ادامه در کاخ فرهنگی نیاوران و گالری شیرین دو نمایشگاه انفرادی دیگر داشت، علاوه بر این، آثار اخوان در سال ۲۰۱۶ در دو رویداد آرت ابوظبی و CONTEXT هنر میامی به نمایش درآمد.
مجسمه های اخوان جم در سال ۲۰۱۵ در حراجی مجیک آو پریشا دبی، و در سال های ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ در سه دوره حراج تهران ارائه شد. آخرین نمایشگاه او یک نمایشگاه انفرادی در فوریه ۲۰۱۹ بود که در گالری خاک در تهران برگزار شد.

دو مجسمه اخوان جم در کنار آثار هنرمندانی از سراسر دنیا منتخب بنیاد GAA در بینال ونیز در باغ جیاردینی مارینارِسا از روز ۱۱ مه ۲۰۱۹  تا جمعه ۲۴ نوامبر ۲۰۱۹ به نمایش گذاشته می شود.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است