امروز ۳ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۰۱
آرمین ایثاریان در گفتگو با صبا:

ساخت «اسرار دریاچه» سه سال و نیم به طول انجامید/ سفر به اعماق دریاچه مرموز

کارگردان و تهیه کننده مستند «اسرار دریاچه» از مراحل ساخت این مستند و سختی های آن گفت.

ساخت «اسرار دریاچه» سه سال و نیم به طول انجامید/ سفر به اعماق دریاچهآرمین ایثاریان تهیه کننده و کارگردان «اسرار دریاچه» درباره این مستند که مدتی است در گروه «هنر و تجربه» اکران آن آغاز شده است به خبرنگار صبا گفت: به لطف آقایان صانعی مقدم و علم الهدی مدیران گروه «هنر و تجربه» اکران فیلم مدتی است در سینماهای این گروه آغاز شده و باید ببینیم چه بازخوردهایی در انتظار فیلم است.

وی درباره مراحل ساخت این مستند اذعان کرد: سه سال و نیم در منطقه تخت سلیمان مراحل فیلمبرداری، تحقیق و پژوهش با محوریت شناسایی مختصات دریاچه تخت سلیمان به طول انجامید و با استفاده از انواع تجهیزات مانند سیستم ژئورادار، جی پی آر و ساید اسکن سونار و بقیه تجهیزات نقشه برداری توانستیم نقشه سه بعدی دریاچه را به دست بیاوریم. بعد از به دست آوردن نقشه با تیم غواصان توانستیم به اعماق دریاچه برویم. بخشی را خودمان فیلمبرداری کردیم و بعد از آن با تهیه یک دستگاه زیردریایی ROV تا کف اصلی دریاچه رسیدیم و ادامه فیلمبرداری بدین شکل انجام شد.
ایثاریان با اشاره به اینکه به مقایسه پدیده های ژئوترمال یا زمین گرمایی منطقه پرداخته اند، گفت: در این مستند به مقایسه کوه زندان سلیمان که یک چشمه خاموش است، دریاچه چملی گل و دریاچه زندان برنجه که در حال خشک شدن است و مقایسه تطبیقی آن با دریاچه تخت سلیمان پرداختیم.
وی با اشاره با تیم پژوهشی ساخت این مستند توضیح داد: سروش مدبری، منصور قربانی، مجید اسکندری، علیرضا شاه محمدپور، علیرضا نادری و مسعود صدری نصب کسانی بودند که از دانشگاه تهران، صنعتی شریف، دانشگاه خرم شهر و دانشگاه قزوین در پژوهش های علمی و بررسی های تخصصی به ما کمک کردند و من به عنوان کارگردان، این فعالیت ها را برای پژوهش نهایی و ارایه در فیلم تدوین کردم.
کارگردان مستند «اسرار دریاچه» درباره بازخورد مخاطب ها در جشنواره «سینماحقیقت» و سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: اکران مستند با استقبال خیلی خوبی مواجه شد. تصور ما این بود که فیلم علمی پژوهشی برای همه مخاطبان جذاب نیست، اما دیدیم که «اسرار دریاچه» این قابلیت را داشت که با بخش زیادی از مخاطبان ارتباط برقرار کند.
ساخت «اسرار دریاچه» سه سال و نیم به طول انجامید/ سفر به اعماق دریاچه
وی با اشاره به اینکه مستند در هر دو سانسی که در جشنواره «سینماحقیقت» داشت پربیننده بود، بیان کرد: علاوه بر دو سانسی که در «سینماحقیقت» داشتیم مخاطبان تقاضای سانس فوق العاده کردند که آن هم پر شد. پس از این اکران ها متوجه شدیم به مسیر درستی دست پیدا کرده ایم که بتواند بخش های مختلفی از مخاطبان را تحت پوشش قرار دهد و حالا باید ببینیم در «هنر و تجربه» چه اتفاقی در انتظار این مستند است.
ایثاریان در پایان درباره فعالیت های جدیدش گفت: کار جدیدم مختصاتی تا حدودی مشابه با این کار دارد و پروژه ای پژوهشی خواهد بود.
زهرا دمزآبادی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است