امروز ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۵

«زیبایی نزد روزبهان» منتشر شد/ حرکت از عقل و معرفت به عشق

کتاب «زیبایی نزد روزبهان» به همت موسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن)، وابسته به فرهنگستان هنر منتشر شد.

کتاب «زیبایی نزد روزبهان» منتشر شد

به گزارش خبرگزاری صبا به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، کتاب «زیبایی نزد روزبهان» نوشته سعید بینای مطلق به تازگی منتشر و در دسترس دوستداران اندیشه‌های روزبهان قرار گرفت.
در پیش‌گفتار کتاب آمده است: این کتاب پژوهشی تاریخی نیست. نویسنده سر آن ندارد که به تحول معنای زیبایی نزد روزبهان بپردازد. نویسنده اساس کار خود را در این کتاب، رساله‌های عبهرالعاشقین، شرح شطحیّات، مشارب‌الارواح، کشف‌الاسرار، عرائس‌البیان و چند رساله کوتاه دیگر قرار داده است.
از آنجا که آشنایی با پاره‌ای از اصطلاحات برای پی بردن به مقصود روزبهان در باب زیبایی، ضروری می‌نمود مولف با روشنگری به تبیین التباس، جمال و جلال و حسن در فصل‌های نخست کتاب پرداخته و در بحث «سه طریق روزبهان»، تلقّی روزبهان از زیبایی را در تقابل با دو نگرش «متواریان لذّت» و «زاهدان» قرار داده است.
در فصول دیگر از منظر زیبایی یک بار به معرفت، بار دیگر به عقل و در نسبت با عقل، به عشق پرداخته شده است. بدین سان در این کتاب، جایگاه عقل و عشق نیز نزد روزبهان روشن می‌شود.
کتاب «زیبایی نزد روزبهان» با شمارگان ۵۰۰ نسخه، ۲۰۸ صفحه و بهای ۲۸۰۰۰ تومان توسط موسسه متن منتشر شده است.

علاقه مندان می توانند این کتاب را از کتابفروشی فرهنگستان هنر به نشانی خیابان ولی عصر (عج)، پایین تر از چهارراه طالقانی، شماره ۱۵۵۰ تهیه کنند.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است