امروز ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۰۱

تولید انیمیشن «زری زری کاکل زری» به شکل ۳۶۰ درجه برای اولین بار در کانون

اولین پویانمایی کوتاهِ واقعیت مجازی کودک و نوجوان از سوی امور سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تولید شد.

به گزارش صبا به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، پویانمایی «زری زری کاکل زری» به کارگردانی مهین جواهریان نخستین فیلم کانون پرورش فکری است که به صورت واقعیت مجازی (فیلمی به صورت ۳۶۰ درجه) ارایه می‌شود.

«زری زری کاکل زری» که در سال ۱۳۹۷ از سوی کانون تولید شده است، با تلاش به حفظ اصل سبک و شکل اثر به صورت واقعیت مجازی (۳۶۰ درجه) تولید می‌شود.

این پویانمایی با تکنیک کات‌اوت رایانه‌ای و با مدت زمان ۶ دقیقه تولید شده و ترانه‌های آن را افسانه‌ شعبان‌نژاد سروده است.

این فیلم با عینک‌های وی‌آر (Virtual Reality) نیز قابل مشاهده است و مخاطب می‌تواند خود را در فضای اثر و در کنار شخصیت‌های فیلم در تمامی فضاهای موجود احساس کند.

عینک‌های واقعیت مجازی با قابلیت‌های فراوانش در آینده‌ای بسیار نزدیک به یکی از پرطرفدارترین ابزارها در حوزه‌های مختلف تبدیل می‌شود. محقق شدن این امر نیازمند یک سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی منسجم و مستمر برای تولید محتوای داخلی است. در حوزه‌ سینما و انیمیشن نیز این عینک‌ها به دلیل قابلیت اتصال آن به اینترنت می‌تواند در ساخت بازی‌های سرگرم‌کننده و آموزشی به‌کار گرفته شود. تعاملی که این رسانه بین حرکت بدن و تصویر به‌وجود می‌آورد باعث می‌شود تا قابلیت بسیار بالایی را در حوزه‌های آموزشی ایجاد کند.

کارگردانی بخش VR انیمیشن «زری زری کاکل زری» را رضا انصارین و محمد صالحی بر عهده داشته‌اند و تاکنون بیش از ۸۰ درصد از مراحل تولید این اثر انجام شده است.

در راستای تولید این اثر به صورت ۳۶۰ درجه، گروهی از هنرمندان حوزه پویانمایی به بازسازی ادامه‌ فضای داستانی فیلم برای پوشش تصویر ۳۶۰ درجه پرداختند و توانسته‌اند اثری ارزشمند و قابل ارائه در حوزه واقعیت مجازی برای کودکان و نوجوانان تولید کنند.

بخش کوتاهی از این فیلم در سال ۱۳۹۸ و در پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی کانون به نمایش گذاشته شد.

انیمیشن «زری زری کاکل زری» پروانه زرین بهترین پویانمایی کوتاه سی ‌و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان و تندیس سیمین چهل‌ و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد را در کارنامه خود ثبت کرده است.

این پویانمایی به همراه هفت انیمیشن دیگر کانون در سی‌ و چهارمین بازار بین‌المللی فیلم کوتاه کلرمون فران کشور فرانسه نیز معرفی شده است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است