امروز ۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۱۴

تسریع فرآیند ثبت آثار در کمیته ملی حافظه جهانی

اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و رییس کمیته ملی حافظه جهانی، درباره سرعت بخشیدن به فرآیند ثبت آثار توضیح داد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، جدیدترین جلسه کمیته ملی حافظه جهانی با حضور اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و رییس کمیته ملی حافظه جهانی در محل اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و رییس کمیته ملی حافظه جهانی بر سرعت بخشیدن فرآیند ثبت آثار تاکید کرد و گفت: ثبت آثار به عنوان داشته‌های فرهنگی ایران، اقدام شایسته و موثری است که این مهم با حضور فعال اعضای این کمیته باید تسریع شود.

بروجردی با اشاره به شرایط شیوع کرونا بیان کرد: تعویق به وجود آمده در برگزاری جلسات کمیته ملی حافظه جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا بوده است اما موضوع ثبت آثار به دلیل درجه اهمیت باید همچنان در دستور کار باشد. چراکه که ثبت آثار به عنوان داشته‌های فرهنگی ایران، اقدام شایسته و موثری است که باید ضمن تداوم بخشی از آن در جهت تحقق این مهم قدم برداریم و شاهد حضور فعال اعضای کمیته و تسریع بخشی بر امور باشیم.

رییس کمیته ملی حافظه جهانی یادآور شد: هم اکنون رقبای بسیاری برای ثبت جهانی آثار ایران در عرصه‌های مختلف وجود دارند و چنانچه فرآیندهای ثبت در ایران با تعلل پیش رود، بی‌تردید این کشورها گوی سبقت را برای ثبت آثار از ایران می‌ربایند.

بروجردی بر ضرورت ادامه برگزاری جلسات کمیته‌ها به ویژه کمیته ارزیابی و کارگاه‌های آموزشی به صورت مجازی تاکید کرد و همچنین درباره پیشنهاد موسسه اکو مبنی بر برگزاری این کارگاه‌ها برای کارشناسان و رایزنان فرهنگی کشورهای عضو و اعضا بحث و بررسی شد.

هانیه گرائیلی مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و جانشین دبیر کمیته ملی حافظه جهانی در ادامه این جلسه، به فراهم سازی مقدمات لازم برای ثبت مشترک ۲ آلبوم لهستانی که توسط کاخ گلستان معرفی شده است، اشاره کرد و گفت: این موضوع باید در کارگروه ارزیابی حافظه جهانی مورد بررسی قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره بر به درخواست معاونت پژوهشی مدرسه عالی شهید مطهری برای بازدید از اثر مرمت شده «خمسه نظامی گنجوی» عنوان کرد: این اثر هم اکنون مرمت و استحکام بخشی شده و همه مراحل مستندسازی را گذرانده است.

در این جلسه همچنین تعدادی از آثاری که پیش از این در کارگروه حافظه جهانی ارزیابی شده بودند برای ثبت در این کمیته مورد بررسی قرار گرفت و گواهی ثبت تعدادی از آثار که در جلسات پیشین نهایی شده بود به صاحبان اثر ارائه شد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است